Advertisement
Otwarty Dialog | Seminarium z dyskusjąProwadzenie: dr n. med. Cezary Żechowski wraz z zespołem klinicznym Oddziału Rehabilitacji Psychiatrycznej dla Dzieci i Młodzieży Szpitala Wolskiego w Warszawie
Moderacja: Dagmara Omieczyńska-Nastaj i Anita Sumiła
Data i miejsce: 7.12.2024 (sobota) w godz. 16:00-19:00 | ECS, sala nr 5 | wstęp płatny
Podczas seminarium przedstawione zostaną założenia podejścia opartego na Otwartym Dialogu, którym posługuje się w pracy zespół Klinicznego Oddziału Rehabilitacji Psychiatrycznej dla Młodzieży w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Wolskim w Warszawie. Będzie to czas na rozmowę i wymianę myśli z osobami na co dzień pracującymi tą metodą. To zachęta do dialogu i refleksji, czy nasze podejście do leczenia i rozumienia kryzysów psychicznych powinno się zmienić?
Podejście oparte na Otwartym Dialogu (ODA) zostało stworzone w latach osiemdziesiątych ** wieku przez prof. Jaakko Seikkulę (psychoterapeutę) i Brigittę Alakare (psychiatrę) oraz ich zespół w szpitalu Keropudas w Zachodniej Laponii, w Finlandii. Metoda zakładała szybką interwencję we wczesnej fazie kryzysu, dostosowanie leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta i jego rodziny oraz postrzeganie leczenia jako procesu wykorzystującego różne metody terapeutyczne. Z czasem ODA znalazła szerokie zastosowanie w leczeniu i profilaktyce zaburzeń dorosłych, dzieci i młodzieży, a także w interwencjach kryzysowych, psychiatrii środowiskowej, pracy z rodzinami, organizacjami i sieciami społecznymi.
Istotą tego podejścia jest tworzenie warunków swobodnej wypowiedzi, uważnego słuchania oraz wielogłosowego dialogu obejmującego wszystkich uczestników spotkania. Pozytywne wyniki podejścia opartego na Otwartym Dialogu mogą wskazywać, że kryzys psychiczny można postrzegać jako moment, w którym pojawia się dostęp do głębokich przeżyć człowieka, a objawy są sposobem radzenia sobie z załamaniem. Wiele osób ma szansę na odbudowę swoich więzi społecznych i powrotu do aktywnego życia.
Dr n. med. Cezary Żechowski – psychiatra oraz psychoterapeuta dzieci, młodzieży, osób dorosłych i rodzin. Do 2010 r. adiunkt w Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Aktualnie kieruje Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Wolskim w Warszawie, ordynator Klinicznego Oddziału Rehabilitacji Psychiatrycznej dla Dzieci i Młodzieży. Wykładowca m.in. Uniwersytetu Warszawskiego, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, SWPS, UKSW, Uczelni Łazarskiego. Autor licznych publikacji z zakresu psychiatrii oraz psychoterapii dzieci i młodzieży. Współredaktor książki „Od neurobiologii do psychoterapii”. Dwukrotny laureat Nagrody im. Profesora Stefana Ledera za szczególne osiągnięcia w psychoterapii, przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.
Seminarium przeznaczone jest dla osób zawodowo zajmujących się zdrowiem psychicznym: psychiatrów, psychoterapeutów, psychologów, pedagogów, pracowników zawodów pomocowych.
* koszt udziału w seminarium (3 godz.): 180 zł
* liczba miejsc ograniczona: 90
* zgłoszenia proszę dokonać poprzez formularz https://forms.gle/Qgtf1rBaHLcmADft9
* po wysłaniu zgłoszenia prosimy o wpłatę na nasz rachunek Credit Agricole:
Ogarnij Miasto Sp. z o.o.
89194010763166534400000000
i przesłanie dowodu wpłaty na adres: [email protected]
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności | Pl. Solidarności 1 | Gdańsk
Kontakt: Magdalena Kalisz | [email protected] | tel. 885 885 200
Organizatorzy: Gdańskie Targi Książki i Europejskie Centrum Solidarności
Współorganizator: Oddział Pomorski Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej
Współpraca: Oficyna Wydawnicza Fundament
Podczas seminarium będzie można kupić ostatnią książkę Cezarego Żechowskiego pt. "Rozmowy o miłości, współczuciu i gniewie. Kiedy psychoanaliza spotyka neuronaukę" (Oficyna Wydawnicza Fundament)
Spotkanie z Cezarym Żechowskim jest pierwszym z serii spotkań, debat i wydarzeń o kondycji człowieka we współczesnym świecie pod wspólną nazwą PARADOKSY ISTNIENIA.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Pl. Solidarności 1, 80-863 Gdansk, Poland, ulica Doki 1, 80-863 Gdańsk, Polska,Gdansk, Poland