Advertisement
Zapraszamy na zwiedzanie wystawy z artystą Pawłem Kasprzakiem i kuratorką Dominiką Głowalą.𝐏𝐚𝐰𝐞ł 𝐊𝐚𝐬𝐩𝐫𝐳𝐚𝐤 "𝐏𝐨𝐦𝐧𝐢𝐤 𝐮𝐩𝐚𝐝𝐤𝐮"
kuratorka i koordynatorka: Dominika Głowala
wsparcie koordynatorskie: Marta Walaszek
identyfikacja wizualna: Studio Pełnia (Ludwika Hawryszuk, Patrycja Makarewicz, Patrycja Żyżniewska)
wystawa: 29.11.2024 - 09.02.2025
Wydarzenia towarzyszące:
𝐏𝐚𝐧𝐞𝐥 𝐳 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐝𝐬𝐭𝐚𝐰𝐢𝐜𝐢𝐞𝐥𝐚𝐦𝐢 𝐈𝐧𝐢𝐜𝐣𝐚𝐭𝐲𝐰𝐲 𝐏𝐫𝐚𝐜𝐨𝐰𝐧𝐢𝐜𝐳𝐞𝐣 𝐨𝐫𝐚𝐳 𝐎𝐛𝐲𝐰𝐚𝐭𝐞𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞𝐠𝐨 𝐅𝐨𝐫𝐮𝐦 𝐒𝐳𝐭𝐮𝐤𝐢 𝐖𝐬𝐩𝐨́ł𝐜𝐳𝐞𝐬𝐧𝐞𝐣 𝐩𝐫𝐨𝐰𝐚𝐝𝐳𝐨𝐧𝐲 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐳 𝐏𝐚𝐰ł𝐚 𝐊𝐚𝐬𝐩𝐫𝐳𝐚𝐤𝐚
23.11.2024 / 18:00
𝐎𝐩𝐫𝐨𝐰𝐚𝐝𝐳𝐚𝐧𝐢𝐚 𝐩𝐨 𝐰𝐲𝐬𝐭𝐚𝐰𝐢𝐞 𝐳 𝐚𝐫𝐭𝐲𝐬𝐭𝐚̨ 𝐢 𝐤𝐮𝐫𝐚𝐭𝐨𝐫𝐤𝐚̨
07.12.2024 / 18:00
19.01.2025 18:00
𝐊𝐎𝐍𝐂𝐄𝐑𝐓 𝐙𝐄𝐒𝐏𝐎Ł𝐔 𝐀𝐋𝐀𝐑𝐌!
30.11.2024 / 19:00
W swojej praktyce artystycznej Paweł unika słowa artysta - pole sztuki traktuje jako przestrzeń, w której swoim głosem opowiada niewypowiedzianą historię wielu. Doświadczenia robotnicze zamyka w surowym obiektach, w których elementy bezpośrednio pozyskane z hal pracowniczych łączy ze słowem czy ruchem, gra zapachem maszyn czy minimalistyczną formą rzeźb. Projekt mówi o figurze robotnika, zwraca mu tożsamość, pozbawia bezosobowości, daje przestrzeń w miejscach skrajnie klasowych. Autor nazywa się robotnikiem sztuki. Kumulując umiejętności absolwenta Akademii Sztuk Pięknych i doświadczenia robotnika hali produkcyjnej przełamuje schemat bezimienności, unaocznia anonimowość zbiorowości. Stworzony system pozbawia możliwości przeżywania. Dni zlewają się w tygodnie, tygodnie w miesiące. Oby do następnego, jeszcze jeden, jeszcze dwa. Karuzela kapitalizmu kręci się, tak samo jak w głowie po całym dniu roboczym.
𝐏𝐚𝐰𝐞ł 𝐊𝐚𝐬𝐩𝐫𝐳𝐚𝐤 - urodzony w 1996 r. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Laureat konkursu Fundacji Grey House Szara Kamienica. Założyciel oraz członek noise-punkowego zespołu ALARM!. Członek antyfaszystowskiego, artystyczno-aktywistycznego kolektywu BASTA. W osi jego zainteresowań jest zjawisko przemocy. Szuka jej przejawów i bada czynniki występowania. Jest jej obserwatorem, antropologiem i komentatorem. Krytycznie ocenia jej przejawy szczególnie skupiając się na przestrzeni systemowej, kulturowej i społeczno-politycznej. Nie uważa się za artystę, pomimo wykorzystywania praktyk artystycznych - korzysta z nich jako robotnik sztuki. Desakralizuje przestrzenie galerii sztuki wprowadzając do nich zepchnięty na artystyczny margines motyw pracy.
Wydarzenie jest współfinansowane z Programu "Partnerstwo dla kultury" Miasta Szczecin.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Świętego Ducha 4, 70-205 Szczecin, Poland, ulica Świętego Ducha 4, 70-205 Szczecin, Polska,Szczecin, Poland