Advertisement
Zapraszamy was na spotkanie z Małgorzatą Bartosik, kuratorką wystawy 9/9/90 – dziewięć reinterpretacji dziewięciu plakatów Bronisława Zelka, która oprowadzi was i opowie o założeniach wystawy.👉 Będzie to też ostatni dzień prezentowania wystawy w naszej galerii. Serdecznie zapraszamy
👉 Na wystawie prezentujemy 9 oryginalnych plakatów filmowych Bronisława Zelka oraz 9 współczesnych reinterpretacji wybranych plakatów.
Uczestnicy projektu:
Andrei Grosu (Rumunia), Angelos Panayides (Cypr), El Fantasma de Heredia – Anabella Salem i Gabriel Mateo (Argentyna), Julian Montague (USA), Manita Songserm (Tajlandia), Maria Ozonova (Mongolia), Sebastián Strasnoy (Argentyna, Hiszpania), Shai Blau (Izrael), Sven Sorić (Chorwacja).
👉 Wystawa „9/9/90” to hołd złożony wybitnemu, choć wciąż niedocenianemu projektantowi graficznemu, Bronisławowi Zelkowi, z okazji 90. rocznicy jego urodzin. Prezentuje ona osiemnaście prac – dziewięć oryginalnych plakatów autorstwa Zelka oraz dziewięć współczesnych reinterpretacji, stworzonych specjalnie na tę okazję przez artystów z czterech kontynentów, tak aby odbiorcy mogli poznać odmienne podejścia do projektowania graficznego funkcjonujące w różnych częściach świata. Uczestnicy projektu wyłonieni zostali spośród twórców zakwalifikowanych do konkursu głównego tegorocznej, 29. edycji Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie – jednej z najważniejszych imprez tego typu na świecie.
👉 „9/9/90” to próba stworzenia wizualnego dialogu międzypokoleniowego – współczesnego spojrzenia na język graficzny Zelka, który mimo upływu lat nie traci świeżości i siły wyrazu. Wystawa stanowi naturalną kontynuację książki „Bronisław Zelek. W zaklętej krainie liter”, zrealizowanej w 2023 roku przez kuratorkę wystawy dzięki kampanii crowdfundingowej na platformie Kickstarter. Projekt wsparło niemal 300 osób z kilkunastu krajów. Podobnie jak książka, wystawa powstała z potrzeby serca i z fascynacji projektowaniem graficznym, ze szczególnym uwzględnieniem typografii. Towarzyszy jej przekonanie, że twórczość Bronisława Zelka zasługuje na miejsce w globalnym kanonie projektowania graficznego.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
ul.Żmigród 1/ Królewska 17, 20-110 Lublin, Poland, ulica Żmigród 1, 20-110 Lublin, Polska, Lublin, Poland
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.











