Operation Defiance 2

Fri, 18 Apr, 2025 at 12:00 pm to Sun, 20 Apr, 2025 at 12:00 pm UTC+02:00

Slagelse Hardball | Slagelse

Operation Defiance 2
Advertisement
Operation Defiance 2.
Her er efterfølgeren til Operation Defiance! Et milsim-event med særlig fokus på den uforudsigelige og kaotiske oplevelse af moderne skyttegravskrig.
Hvad kan du forvente:
OP Defiance er et anderledes event, der sigter efter en heledsoplevelse, hvor deltagerne er in-game hele tiden og tilbringer hele scenariet i deres ansvarsområde, som består af skyttegrave og forsvarsstillinger. Her skal de grave sig ned, fastholde og afvise fjendtlige angreb, rotere vagtposter, opsætte passende områder for behandling af sårede og underbringelse. Deltagerne kan forvente små nålestikangreb, artilleri, snigskytter, droner og stormløb mod deres stillinger. Der skal udbedres stillinger, fyldes sandsække, opsættes sløring og udarbejdes planer for evakuering af sårede og skiftende rotationer imellem forskellige tjenester og opgaver – det kan være vagt, observation, med-evac m.m. Forsyningerne til spillerne vil tilgå løbende. Det betyder i praksis, at du ikke har uendelige mængder af ammunition hele tiden. Dette skal forhåbentlig skabe en mere spændende og dramatisk oplevelse for deltagerne, hvor sparsomme mængder af ammunition skal forvaltes fornuftigt.
Fraktioner:
Der vil være to fraktioner, som er væsentligt forskellige. Den forsvarende fraktion (BLUFOR) vil være ''hovedpersonerne''. Det er dem, som skal tilbringe tiden i stillinger.
Uniformering og udrustning: Deltagerne på den forsvarende side skal ligne soldater – gerne med hjelm (vi anbefaler alle at have hjelm på) og vest og fuld uniform. Våben, lygter, natkampsudstyr m.v. er alt sammen tilladt.
Antal deltagere: ca 30.
Sværhedsgrad: middel – svær, alt efter vejrforhold. Dette afspejler blandt andet, at deltagerne på denne fraktion er in-game hele tiden, der er vagter om natten og der kan forekomme stillesiddende og begivenhedsløse perioder der tilbringes i et hul i jorden. Mange af disse udfordringer skal deltagerne og gruppeførerene selv håndtere og løse via planlagte udskiftninger som beskrevet ovenfor.
Medbring gerne: et par spader eller feltspader for hver gruppe, teltflager eller presenninger til afskærmning, sløring og læ, eventuelt camo net, poncho/regntøj eller andet der kan holde dig tør, tæppe eller poncho liner der kan holde dig varm.
Momentstyrken:
Momenterne (OPFOR) er den angribende styrke. De vil blive fuldt ud informeret om alt der skal ske og hvornår. De vil have nogle lidt andre vilkår end den forsvarende styrke, dette kan eksempelvis være undtagelser fra spawn-tid, medic regler, m.v. De er muligvis ikke hovedpersonerne, men deres opgave er mindst lige så vigtig og forhåbentlig lige så spændende og interessant. De skal gradvist øge presset på modstanderne og opbygge momentum, chikanere forsvarene med velplacerede maskingeværer og snigskytter. Derudover vil deltagerne på denne fraktion også skulle indgå som ubevæbnede civile, der enten opholder sig i, eller bevæger sig igennem området. Deltagere på denne fraktion skal komme med en fleksibel indstilling. Der kan være perioder, særligt i starten, hvor BLUFOR skal have tid og mulighed for at komme på plads.
Uniformering og udrustning: Ingen særlige begrænsninger, udover deltagerne her naturligvis også skal have en autentisk fremtoning. Det kan være en fordel af afvige fra modstanderens udseende, eksempelvis bruge en anden slags sløring eller blande militær og civil beklædning. Natkampsudstyr, lygter og andre hjælpemidler er tilladt.
Antal deltagere: ca 12.
Sværhedsgrad: let. Deltagerne på denne fraktion har god mulighed for at underbringe under tag og kravene til deltagerne er forholdsvis simple.
Medbring gerne: det du tænker kunne være passende! Kraftige lygter, droner, regntøj, feltseng.
DMF's MILSIM regler vil blive anvendt, heriblandt samme regler for specialistklasser, medics og wound cards.
Særlige tillæg til reglerne: hit-radius for granater oppes til 6 meter. Der er ingen vægtkrav til hjelm og fragvest, hjelme må dog ikke have synlige huller til ventilation mv, og fragveste skal være udstyret med hårde plader, disse må gerne være dummy plates eller hvad end der ellers opfylder kravene.
Der må IKKE anvendes IMPACT granater af nogen art - dvs granater der detonerer alene ved kontakt med et fast objekt.
Foruden det lovpligtige sikkerhedsudstyr anbefaler vi, at deltagere medbringer høreværn eller ørepropper, dette er dog ikke et krav.
Der må kun anvendes bio-kugler på området, i valgfri farve gælder også tracers. Bio bb’s kan købes i SHB’s shop ved ankomst.Pyro og røg er tilladt, hvis dette er P1 eller P2 godkendt.
Tilmelding: 300 kr pr deltager.
Man er først tilmeldt når man har betalt. Betaling sker via mobilepay til Slagelse Hardball Bane. Kontakt Mads Frydendal Nielsen for betalingsoplysninger, enten her på facebook eller på 53623656
Ved spørgsmål anvend Q&A tråden i begivenheden, sådan at andre også kan læse og få gavn af eventuelle spørgsmål og svar. Hvis du har spørgsmål af særlig privat karakter, eksempelvis sygdom eller personlige begrænsninger, så sender du bare en privat besked.
Hvis du under spillet oplever, at du ikke længere synes det er sjovt – måske er du blevet for våd eller kold til at fortsætte, så kontakt arrangøren. Så kan vi forhåbentlig finde en løsning så du kan blive længere og få vendt det hele til en sjov oplevelse - dette er meget vigtigt. Vi vil hellere hjælpe jer igennem weekenden end stå op og opdage i er taget hjem. Hvis man føler sig nødsaget til at forlade arrangementet i utide, uanset årsagen, så giv lige en besked til enten Jef eller Mads.
I er selv ansvarlige for jeres affald - dette gælder også cigaretskodder. Tag poser med, kom affald i poserne og tag poserne med jer når i forlader spillet. Der er affaldscontainere ved udgangen af området.
Tid og sted:
Langøre 1, 4200 Slagelse.
18 – 20 april.
Vi forventer at slutte søndag formiddag hvorefter der er fælles debrief og oprydning.
Link til regler:
https://drive.google.com/file/d/1UMGY3x-eJ65vY2-5T-jyEhJkLsLdnrs3/view?fbclid=IwY2xjawIEyb5leHRuA2FlbQIxMAABHbc9EEun5mxIUmfQqTXDlD7p8uQZxJXiqyv59-c6E-UQGBCDaWB8NjlEqA_aem_ZMtci0t7zlOZdlW7fQPyaQ
Link til Wound Cards:
https://www.dropbox.com/scl/fo/aot7k9ca7x67kh87j92wo/AIcsGCrn5u4UJRy2DPtJR3k?rlkey=ico5cu92tm63h74xqsi5mrbay&st=3k1fxx0m&dl=0
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Slagelse Hardball, Slagelse, Denmark

Discover more events by tags:

Art in SlagelseDog in Slagelse

Sharing is Caring:

More Events in Slagelse

P\u00e5skefrokost - Sk\u00e6rtorsdag \ud83d\udc30\ud83d\udc23
Thu, 17 Apr, 2025 at 12:30 pm Påskefrokost - Skærtorsdag 🐰🐣

Lundevej 8, Fuglebjerg

P\u00e5ske L\u00f8rdag 2025
Sat, 19 Apr, 2025 at 10:00 am Påske Lørdag 2025

Nytorv, 4200 Slagelse, Danmark

SK-AL Cannonball 1 \u00e5rs P\u00e5skel\u00f8b
Sun, 20 Apr, 2025 at 09:00 am SK-AL Cannonball 1 års Påskeløb

Liselundvej 13, 4180 Frederiksberg (Sorø), Danmark

Ryd op i dine f\u00f8lelser og helbred dig selv
Wed, 23 Apr, 2025 at 06:30 pm Ryd op i dine følelser og helbred dig selv

Brighton clairvoyance

Rundvisning \u2013 Sct. Peders Kirke i Slagelse
Wed, 23 Apr, 2025 at 07:00 pm Rundvisning – Sct. Peders Kirke i Slagelse

Sct. Peders Kirke, Slagelse

Br\u00e6tspilsaften for alle aldersgrupper
Thu, 24 Apr, 2025 at 06:30 pm Brætspilsaften for alle aldersgrupper

Storgade 7, 4180 Sorø, Denmark

Musikalsk aften i selskab med Rockeriet
Fri, 25 Apr, 2025 at 06:00 pm Musikalsk aften i selskab med Rockeriet

Ubby Forsamlingshus

Slagelse is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Slagelse Events