Advertisement
Hvad er værst – kærlighed eller had?Og er kærlighed overhovedet en mulighed i en verden bygget på had?
En mand og en kvinde befinder sig i deres étværelses lejlighed. De elsker og hader hinanden, og de minder konstant hinanden om det – gennem knivskarp sarkasme, forstyrrende grafiske ydmygelser og truende adfærd. Problemet er, at hun er gravid. Og begge ved, med skræmmende klarhed, at de ikke er i stand til at være forældre – alt for mærkede af livet og ødelagt af verden.
Only The One You Love udforsker de yderligheder, mennesker kan skubbes ud i, når de mangler ressourcerne til at bryde den negative sociale arv.
-
GÆSTESPIL // DRAMATIK
VARIGHED ca. 55 min. uden pause
SPROG Dansk
ANBEFALET ALDER 15+
SPILLER PÅ Foyerscene
TEKST Josefine Elfrida Hartvig Twisttmann
ISCENESÆTTELSE Sofi Orem Skoglund
MEDVIRKENDE Rasmus Borst og Josefine Elfrida Hartvig Twisttmann
LYDDESIGN Kristoffer Krisling
PRODUCENT Teater Fråds
FOTO Christopher Mark Parsholt
MED STØTTE FRA Aarhus Kommune, Dansk Skuespillerforbund, Dansk Artistforbund, Sonning-Fonden
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Aveny-T, Frederiksberg Allé 102,Frederiksberg, Frederiksberg, Denmark
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.



![Lorna Shore [Support: Whitechapel+Shadow of Intent+Humanity\u2019s Last Breath] \/ K.B. Hallen \/ 15feb '26](https://cdn-ip.allevents.in/s/rs:fill:500:250/g:sm/sh:100/aHR0cHM6Ly9jZG4tYXouYWxsZXZlbnRzLmluL2V2ZW50czYvYmFubmVycy9iYzQ0Y2FkM2Y5MWMwYWU5MTIzNWFmNDkwZTBjMzliZWFhMDllY2FkY2UwNTc3NzQ1ZjNhZGMzNTAzYTY2MGVjLXJpbWctdzEyMDAtaDYyOC1kYzE1MTYxNS1nbWlyP3Y9MTc2MDY4MDcwNw.avif)


![Powerwolf [Support: HammerFall + Wind Rose] \/\/ K.B. Hallen \/\/ 19. februar 2026](https://cdn-ip.allevents.in/s/rs:fill:500:250/g:sm/sh:100/aHR0cHM6Ly9jZG4tYXouYWxsZXZlbnRzLmluL2V2ZW50czUvYmFubmVycy8yMTUxOWIzYjEzNWU5NmNjMmRkN2E5MDc3YmU5NjNiZjU0YmNlZmRmNDk5ZWFlODZjNjdhYThjYzQ2NmY5ZDZmLXJpbWctdzEyMDAtaDYyOC1kYzJjMWMxNC1nbWlyP3Y9MTc2MDYxMTEyMw.avif)
