Olga Micińska: Gildia

Sun Aug 28 2022 at 11:00 am to 06:00 pm

Muzeum Warszawy | Warsaw

Muzeum Warszawy
Publisher/HostMuzeum Warszawy
Olga Mici\u0144ska: Gildia
Advertisement
✱///Wystawa trwa od 3 marca do 28 sierpnia///✱
Wystawa „Gildia” to opowieść o jeszcze nieistniejącej gildii stolarek i ciesielek – kobiet pracujących w drewnie. Według do dziś żywej tradycji wędrownych gildii niemieckich czeladnik po ukończeniu szkoleń, wyrusza w podróż, wędrując od jednego zlecenia do drugiego.
Olga Micińska urządziła w przestrzeni Galerii Rynek 30 tymczasowy przystanek na trasie członkiń wyobrażonej „Gildii”.
Artystka posługuje się własnymi rzeźbami-obiektami oraz przedmiotami wybranymi z kolekcji Muzeum Warszawy. Uzupełnia je o fotografie, aby zainscenizować opowieść o kobiecym związku rzemieślniczym. Kształt, jaki przybiera warsztat wyimaginowanej gildii, zachęca do zmiany naszego myślenia o wytwórstwie przedmiotów jako o domenie działań męskich, związanych z fizyczną siłą i hierarchią.
W powołanym przez artystkę związku rzemieślniczek realizuje się utopijna sytuacja sprawiedliwego podziału pracy, wiary w moc współdziałania, a także estetycznej rewaloryzacji.
Micińska używa zdawałoby się prostych przedmiotów takich jak koc, skrzynia transportowa, bieliźniana koszulka czy polerka do paznokci. Konstruuje świat w którym jest również miejsce na poszanowanie ciała i fizyczności pracownicy. Do instalacji artystka wprowadza tkaniny. Delikatne jedwabie w przewiewnych ubraniach czeladniczek czy tkane materie są innym ważnym motywem w jej twórczości.

„Gildia” to kontynuacja dotychczasowych działań Olgi Micińskiej. W polu praktyk badawczych i performatywnych artystki są rzemiosło, w szczególności stolarka i tkactwo, sposoby organizacji produkcji i systemowe założenia stojące za tymi procesami.
Platformą działań artystycznych i wytwórczych jest powołany przez Micińską w Amsterdamie The Building Institute. Ten artystyczno-mentorski projekt ma konkretny wymiar edukacyjny. Polega na szkoleniu i wspieraniu młodych kobiet, by miały większy udział w dotąd męskich zawodach rzemieślniczych związanych z obróbką drewna.
Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie:
https://muzeumwarszawy.pl/program-towarzyszacy-wystawie-gildia/
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 28,Warsaw, Poland, Warsaw, Poland

Sharing is Caring: