Advertisement
Serdecznie zapraszamy na Ogólnopolski Kongres Młodych Bizantynistów pt. "Przemoc i władza w Bizancjum" organizowany w 1000 rocznicę śmierci cesarza Bazylego II Bułgarobójcy, przez Sekcję Historii Bizancjum SKNH UAM, mający na celu promocję historii późnoantycznego i średniowiecznego cesarstwa wschodniorzymskiego, szczególnie w kontekście aspektów jakie są poruszane w poszczególnych blokach tematycznych prezentowanych poniżej. Ma również na celu integrację środowiska studentów i doktorantów zajmujących się historią wschodniego Rzymu na przestrzeni ponad 1000 lat jego istnienia. Tegoroczny kongres jest również kontynuacją inicjatywy zapoczątkowanej kilka lat temu, przez założycieli pierwszej Sekcji Historii Bizancjum przy Kole Naukowym Historyków im. Gerarda Labudy w Poznaniu, i zachętą do większej współpracy pomiędzy sekcjami zajmującymi się historią Bizancjum, w różnych ośrodkach akademickich w Polsce. Serdecznie zapraszamy do przesyłania zgłoszeń i udziału!
Bloki tematyczne:
Konflikty zbrojne:
Wojny prowadzone przez Cesarstwo Bizantyjskie miały kluczowy wpływ na jego politykę i kształt terytorialny. Blok poświęcony będzie omówieniu głównych kampanii wojennych, strategii militarnych oraz ich długofalowych skutków dla Bizancjum i krajów ościennych.
Wojny domowe:
Wewnętrzne konflikty i walki o tron w Bizancjum stanowiły nieodłączną część politycznego życia cesarstwa. W ramach panelu prelegenci przedstawią przyczyny i skutki wojen domowych oraz sposoby ich rozwiązywania przez kolejne dynastie.
Przemoc w literaturze bizantyjskiej:
Literatura bizantyjska pełna jest opisów aktów przemocy, zarówno historycznych, jak i symbolicznych. Panel skupi się na analizie motywów okrucieństwa w kronikach, eposach i świętych żywotach oraz ich funkcji propagandowej.
Konflikty na tle religijnym:
Podziały religijne często prowadziły do brutalnych konfrontacji. Dyskusja będzie dotyczyć sporów teologicznych i ich konsekwencji politycznych oraz represji wobec "heretyków" i "schizmatyków".
Przemoc systemowa:
Administracyjne i prawne formy przemocy w Bizancjum obejmowały dyskryminację mniejszości etnicznych, kontrolę nad poddanymi oraz wykorzystywanie systemu prawnego do umacniania władzy. Panel poświęcony będzie mechanizmom represji i polityce wobec różnych grup społecznych.
Stosunki społeczne oparte na nierównościach:
W Bizancjum istniały wyraźne podziały społeczne. Dyskusja będzie dotyczyć wykluczania niektórych grup z życia publicznego oraz mechanizmów kontrolowania społeczeństwa.
Motyw przemocy w sztuce:
Motywy brutalności pojawiają się w rzeźbie, mozaikach i iluminowanych manuskryptach. W ramach bloku prelegenci przeanalizują sposoby przedstawiania przemocy i ich funkcje ideologiczne oraz propagandowe.
Stosunki dyplomatyczne z krajami ościennymi:
Dyplomacja bizantyjska często wykorzystywała groźby lub otwarte użycie siły. Panel skupi się na relacjach Bizancjum z Arabami, Słowianami, Normanami i innymi sąsiadami, ukazując, jak przemoc była integralnym elementem polityki międzynarodowej cesarstwa.
Zapraszamy również do przysyłania własnych pomysłów wystąpień, nawet jeśli nie wpasowują się ściśle w powyższe bloki.
Zgłoszenia:
-abstrakty wystąpień prosimy zgłaszać na adres email: [email protected] do dnia 03.05.2025 r.
-abstrakt wystąpienia powinien zawierać:
• Temat wystąpienia
• Krótką charakterystykę tematu
• Literaturę i źródła z których uczestnik korzystał przygotowując się do wystąpienia
-abstrakt powinien liczyć około 1500 znaków
-wystąpienie powinno trwać nie dłużej niż 20 minut
Opłata konferencyjna dla uczestników wynosi 60 zł.
Przewidziane są przerwy kawowe i obiadowe.
Organizatorzy nie zapewniają uczestnikom noclegu.
Serdecznie zapraszamy do przesyłania zgłoszeń!
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Wydział Historii UAM, ulica Uniwersytetu Poznańskiego 7, 61-614 Poznań, Polska,Poznan, Poland