Advertisement
"Zimny wiatr" to powieść obyczajowa z wątkami sensacyjnymi i kryminalnymi, której akcja rozpoczyna się 12 grudnia 1981 roku, tuż po zakończeniu okupacyjnego strajku studenckiego w Collegium Novum UJ, i prowadzi Czytelnika przez pierwsze miesiące stanu wojennego, przywołując klimat tamtych dni, nastroje społeczne, radości i smutki, którymi żył wtedy Kraków, atmosferę dyskusji i konspiracyjnych spotkań oraz zapomniane już, a wtedy kultowe miejsca na mapie miasta. W życie bohaterów – studentów historii Uniwersytetu Jagiellońskiego – zostały wplecione prawdziwe wydarzenia, które rozgrywały się w Krakowie na początku stanu wojennego. W ich krakowskiej codzienności radość przeplata się ze smutkiem, a humor z powagą i zadumą. W książce znalazło się też miejsce na miłość, zdradę i dylematy moralne. W tle pojawiają się nie tylko obozy internowania, ale także wojenne rodzinne tajemnice, okupacyjny Kraków, a nawet trudna historia polskich Kresów.Krótkie fragmenty "Zimnego wiatru" były drukowane w „Gazecie Obywatelskiej” oraz miesięczniku „Arkana”. W grudniu 2022 roku książka otrzymała wyróżnienie w konkursie Instytutu Literatury „Pokolenie Solidarności”. Powstają dwie kolejne części tego cyklu powieściowego: "Wszystkie drogi", której akcja będzie się rozgrywać w czasie strajków kwietniowo-majowych 1988 roku, oraz "Słowa ślad" – część zamykająca cykl, z fabułą dotyczącą lat 2009–2010.
Magdalena Maliszewska – polska księgarka, samorządowczyni i działaczka opozycyjna. Należała do ZHP, studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego przerwało wstąpienie w 1981 roku do do Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W listopadzie i grudniu 1981 uczestniczyła na UJ w strajku solidarnościowym ze studentami Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Radomiu.
Po 13 grudnia 1981 była autorką ulotek, organizowała kolportaż podziemnej literatury w Krakowie i Gliwicach, organizowała akcje ulotkowe i plakatowanie, a w latach 1985–1989 odpowiadała za przygotowalnię i przepisywanie w podziemnej redakcji pisma „Promieniści”. W tym czasie związana była także z takimi tytułami, jak „Wokół Nas” i „Wybór. Pisma Przyjaciół Solidarności”. W maju 1988 uczestniczyła w pracach Komitetu Pomocy Aresztowanym przy Duszpasterstwie Hutników w Krakowie-Nowej Hucie.
W 1989 uczestniczyła w kampanii wyborczej Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Gliwicach. W 1990 wstąpiła do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W latach 1990–1994 była właścicielką krakowskiej księgarni Orlando, przedstawicielką handlową (1995–1996), pracowniczką biblioteki w Opactwie Ojców Cystersów w Mogile (1996–1998), kierowniczką i specjalistką ds. promocji w księgarni Inmedio w Krakowie (1998–2000). Od 2002 z przerwami była właścicielką Agencji Reklamowej Atrium. Publikowała m.in. w „Znaku”, „Tygodniku Powszechnym”.
Magdalena Maliszewska została odznaczona medalem „Niezłomnym w słowie” (2011), Krzyżem Wolności i Solidarności „za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej” (2023) oraz Krzyżem Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce” (2023).
W 2012 roku wspólnie z Bereniką Rewicką wydała zbiór wywiadów "Kobiety Małopolskiej Solidarności", a w 2023 roku nakładem wydawnictwa Księgarnia Akademickiego ukazała się jej powieść "Zimny wiatr".
Spotkanie autorskie z Magdaleną Maliszewską odbędzie się w ramach cyklu spotkań z ludźmi pióra – „Od deski do deski" we wtorek 12 listopada, o godz. 18:30 w Sali Widowiskowej Domu Kultury.
Po spotkaniu zachęcamy do pozostania na kawę i poczęstunek oraz kuluarowe rozmowy z autorką.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Dom Kultury SM "Nowy Bieżanów", Piekarnia Buczek, ulica Aleksandry, 30-837 Kraków, Polska,Kraków, Poland, Krakow