O projektowaniu miasta dla dzieci

Tue, 02 Sep, 2025 at 06:00 pm UTC+02:00

ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury | Warsaw

ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury
Publisher/HostZODIAK Warszawski Pawilon Architektury
O projektowaniu miasta dla dzieci
Advertisement
Czy śródmieścia miast przeznaczone są tylko dla dorosłych? Jak projektować miasta by były przyjazne najmłodszym i ich opiekunom?
Punktem wyjścia do dyskusji, o tym jak tworzyć miasto przyjazne dzieciom, będzie dorobek Niny Jankowskiej – prekursorki w projektowaniu szkół i przedszkoli, a także otoczenia budynków, które dla Jankowskiej było równie ważne co same budynki. Architektka apelowała, by dzieci spędzały jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Formy projektów Jankowskiej wynikały z pogłębionych badań nad ergonomią dzieci.
Czy centrum Warszawy dziś może być przyjazne najmłodszym i ich opiekunom? Na przykładzie placu przed Zodiakiem pokazujemy, że tak. Dzięki przeplotni – pracy artystycznej Natalii Paszkowskiej i Aleksandry Kijek, plac przed pawilonem stał się miejscem odpoczynku i zabawy. Jak współcześnie projektować miasta nie zapominając o najmłodszych? Dzieci to także użytkownicy miasta!
Wstępem do rozmowy będzie prezentacja Moniki Pastuszko autorki książki „Matka Polka sika w krzakach”, która opowie:
◾️ Co to znaczy, że plac zabaw jest bezpieczny?
◾️ Czego uczą place zabaw?
◾️ Jaka jest rola natury w przestrzeniach dla dzieci?
◾️ Co z dorosłymi na placach zabaw?
◾️ Czy place zabaw przeznaczone są tylko dla dzieci?
___________________________________

Monika Komorowska
Socjolożka (Instytut Stosowanych Nauk Społecznych UW) i architektka (Wydział Architektury PW) działająca na pograniczu obu tych dziedzin. Absolwentka Urban 95 Academy o projektowaniu miast dla dzieci. Od 2007 roku zajmuje się partycypacją społeczną i interdyscyplinarnymi projektami miejskimi. Współtworzyła Stowarzyszenie na rzecz poprawy jakości środowiska mieszkalnego „Odblokuj”. Jest także pomysłodawczynią i współautorką projektu oraz publikacji „Plan na plan. Partycypacja w planowaniu miejscowym”. Obecnie w Wydziale Dialogu w Planowaniu w Biurze Architekta Miasta w Warszawie odpowiada między innymi za konsultacje społeczne, Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy, a także ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury.
___________________________________

Monika Pastuszko
Antropolożka miasta, autorka książki „Matka Polka sika w krzakach” (Agora 2024), mama. Redagowała „Miasto dla dzieci” Tima Gilla, zajmowała się rozwojem miast w ministerstwie ds. rozwoju, a potem konsultacjami społecznymi w warszawskim Ratuszu. Pisze o mieście i o życiu matek.
___________________________________

Natalia Paszkowska
Współzałożycielka pracowni WWAA, architektka, projektantka wnętrz oraz przestrzeni wystawienniczych. Współautorka m.in. Pawilonu Polski na Expo w Szanghaju, Służewskiego Domu Kultury, a także wystawy stałej w Muzeum Historii Polski. Angażuje się w projekty urbanistyczne takie, jak Soho Factory i Nowa Aleja Tysiąclecia. Ponadto, jest współautorką standardów dla warszawskich szkół i przedszkoli. Jej działania zostały docenione m.in. Nagrodą Architektoniczną Polityki, Nagrodą Miasta Stołecznego Warszawa. Współautorka projektu o twórczości Niny Jankowskiej na wystawie Architektki w Zodiaku.
___________________________________

Aleksandra Kijek
Studentka V roku na Wydziale Architektury PW, od 2022 r. zdobywa doświadczenie w pracowni 90 Architekci, pracując przy projektach mieszkaniowych oraz sportowo-rekreacyjnych. W ramach studiów zajmuje się architekturą związaną z zamieszkiwaniem i przestrzeniami społecznymi na specjalności A2: architektura środowiska zamieszkiwania. Interesuje ją architektura i urbanistyka terenów wiejskich, w kontekście społecznym, kulturowym, a także ekologicznym, co rozwija w swojej pracy projektowej i badawczej. Współautorka projektu o twórczości Niny Jankowskiej na wystawie Architektki w Zodiaku.
___________________________________

Wydarzenie towarzyszy wystawie Architektki.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury, Pasaż S. Wiecha Wiecheckiego 4, 00-027 Śródmieście, Polska, Warsaw, Poland

Discover more events by tags:

Business in WarsawExhibitions in Warsaw

Sharing is Caring:

More Events in Warsaw

Recitale fortepianowe uczestnik\u00f3w XIX Konkursu Chopinowskiego: Piotr Pawlak, Adam Ka\u0142du\u0144ski
Mon, 01 Sep at 09:00 pm Recitale fortepianowe uczestników XIX Konkursu Chopinowskiego: Piotr Pawlak, Adam Kałduński

Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie

Exhibition LIFE OF THE ROYAL GARDEN
Tue, 02 Sep at 10:00 am Exhibition LIFE OF THE ROYAL GARDEN

Łazienki Królewskie / Royal Lazienki

Muzyka, Biznes, Technologia. Konferencja Fryderyk Festiwal 2025
Tue, 02 Sep at 12:00 pm Muzyka, Biznes, Technologia. Konferencja Fryderyk Festiwal 2025

MOXO Restaurant and Club

Spacer edukacyjny | Drzewa w kulturze i sztuce
Tue, 02 Sep at 05:00 pm Spacer edukacyjny | Drzewa w kulturze i sztuce

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego

M\u0119skie rozmowy na \u017boliborzu
Tue, 02 Sep at 06:30 pm Męskie rozmowy na Żoliborzu

Zdrowe JA. Przestrzeń Terapeutyczna

Treningi kolarstwa MTB dla dzieci i m\u0142odzie\u017cy
Tue, 02 Sep at 06:30 pm Treningi kolarstwa MTB dla dzieci i młodzieży

ulica Wczasowa, 05-540 Zalesie Górne, Polska

Alessi Rose \u2022 Warszawa
Tue, 02 Sep at 07:00 pm Alessi Rose • Warszawa

Klub Proxima

Agnes Obel in Warsaw
Tue, 02 Sep at 07:00 pm Agnes Obel in Warsaw

Progresja

Warsaw is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Warsaw Events