Advertisement
Az MTA Nőtörténeti Munkabizottsága, a BTK Irodalomtudományi Intézet és a BTK Történettudományi Intézet 2025. április 24–25-én közös konferenciát rendez:Női életírás a 19–20. században
A konferencia már ismert, kiadott naplók és önéletírások mellett eddig ismeretlen források feltárására és bemutatására, kritikus, kontextualizáló olvasására, az archiválási elvek és gyakorlatok megismertetésére teremt lehetőséget.
A konferencia programja letölthető:
https://iti.abtk.hu/images/noi_eletiras_program.pdf
Helyszín: MTA Humán Tudományok Kutatóháza
(1097 Budapest, Tóth Kálmán u. 4.)
Az írásbeliség széles körű terjedése a 19. század közepétől kezdve nemcsak a nyomtatott nyilvánosságban tette lehetővé a nők egyre intenzívebb jelenlétét, hanem személyes jellegű formáinak lehetőségeit is kiterjesztette.
Az „alulról jövő történelem” (history from below) iránt fokozódó érdeklődés olyan források újraértékelését eredményezte, mint a naplók, a memoárok és a magánlevelek. A mindennapok történetével foglalkozó munkák, a társadalom perifériáján élők hangjainak felerősítését szolgáló kutatások a politikai elit, a döntéshozók és az értelmiségiek mellett a hétköznapi nők és férfiak, a kamaszok, gyerekek beszámolóit is beemelték a feltárandó források közé.
A konferencia célja a nők és az életírás kapcsolatának vizsgálata a 19–20. században már ismert, kiadott naplók és önéletírások mellett új, eddig feltáratlan források és a feldolgozásuk során alkalmazott archiválási elvek és gyakorlatok bemutatásával.
További információk a korábbi konferenciafelhívásban olvashatók:
https://iti.abtk.hu/images/noi_eletiras_konferenciafelhivas.pdf
----
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Magyar Tudományos Akadémia - Humán Tudományok Kutatóháza, MTA Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kutatóközpont, Budapest 1097, Magyarország,Budapest, Hungary