Advertisement
Na třetí edici večerů Nox sonituum, které jsou věnované delším pásmům abstraktní a ambientní hudby, se v českém debutu představí zkušený experimentátor Rafael Toral, autor jednoho z ve svém ranku nejvíce oceňovaných alb letoška, Spectral Evolution. Doprovodí ho Hilde Marie Holsen a Lynn Cassiers, které kombinují snový zvuk trubky s různorodým vokálem a elektronickými pulzy, duo Acétylène pohybující se na pomezí drone/folku francouzského střihu a syrových beatů i ruchů a konečně Kult masek s Petrem Vrbou, kteří chystají novou desku, od nich se dá čekat modulárový drone s vrstvenou trumpetou i analogovou elektronikou.///
Vstup: 300/400 CZK v předprodeji v síti Boom: https://connect.boomevents.org/cs/event/nox-sonituum-toral, na místě 400 CZK.
///
Rafael Toral
Málokdo vydá nejsilnější nahrávku třicet let po debutu, Rafaelu Toralovi se to ale, přinejmenším podle nadšených reakcí, dost možná podařilo. Portugalský experimentátor začal s hudbou v 90. letech, kdy se pohyboval na hranici kytarového, až postrockového ambientu a akademičtější elektroniky, a od této polohy se po roce 2000 přesunul k sérii radikálnějších alb pro vlastní elektronické nástroje. Jeho aktuální tvorba se vrací ke kytaře a začíná znovu zkoumat možnosti harmonie, což vrcholí na letošní desce Spectral Evolution, která představuje syntézu všech Toralových poloh i nové východisko.
Je to hudba nesmírně barvitá a zvláštně bezčasá, plná povědomých motivů v nečekaném zpracování. Jazzové standardy se rozpouštějí do ploch připomínajících steel kytaru, kvazivarhanní melodie procházejí spektrálními mutacemi, idylické přejímání narušují drsné granulární textury. Je tu i něco jako ptačí zpěv, jen jaksi digitální. Zvukové masy ambientu a droneu bývají naléhavé až neúprosné; Toral si naproti tomu hraje s detaily a nechává vyznění otevřené.
The Quietus zařadil Spectral Evolution na třetí místo pololetního žebříčku, Pitchfork nadepsal velice pozitivní recenzi číslem 8.0, nadšené ohlasy přišly z webu A Closer Listen a řady dalších médií. Toralův český debut nabídne vzácnou příležitost přímo sledovat tuhle něžnou dekonstrukci.
https://rafaeltoral.bandcamp.com/album/spectral-evolution
Holsen & Cassiers
Norská hudebnice Hilde Marie Holsen hraje především na trumpetu, Belgičanka Lynn Cassiers kombinuje vokály a elektroniku. Jejich spolupráce začala na rezidenci v Dublinu, kde si okamžitě sedly, a kromě společných koncertů vedla k loňské nahrávce Walking in Circles na pozoruhodném labelu Stroom. Ta je ukazuje v lyrické poloze, která je zároveň nesmírně dynamická. Trubka upomene na flétnou šahukači inspirovaný zvuk Arveho Henriksena a slouží jako hlavní strukturální prvek. Holsen svůj nástroj hojně manipuluje a dále s tímto materiálem pracuje, což vytváří vrstevnatou masou, do které se pak noří její spoluhráčka. Cassiers jako zpěvačka totiž zůstává pod povrchem. Melodické motivy, štěkavé výpady i fragmenty řeči zní jako složka textury, nikdy ve vedoucí roli. Elektronika pak vytváří kontrapunkt, zubaté ostří proti nadýchaným oblakům trumpety. Může jít i o surové pulzy a řezy, častěji to ale jsou jen neuhlazené šramoty a chladné oscilace. Je to působivý protijed na prvoplánovou krásu.
https://stroomtv.bandcamp.com/album/walking-in-circles
Lise Barkas & Yann Leguay: Acétylène
Projekt Acétylène tvoří dvojice nadaných zástupců francouzské okrajové scény. Lise Barkas hraje na niněru a dudy a patří podobně jako kolektiv La Nòvia mezi umělce, kteří hledají styčné plochy mezi francouzským folkem a dronem. Za pozornost stojí třeba velice povedená loňská deska s další dudačkou Lisou Käuffert. Yann Leguay bývá označován za sabotéra zvukového média, které dekonstruuje ve svých instalacích a performancích kombinujících analogovou elektroniku s nalezenými objekty: pevný disk slouží jako gramofon, zdrojem zvuku je skalpel na vinylové desce atd. Jejich společný projekt Acétylène, jak ho zachycuje třeba záznam z legendárního institutu IRCAM, je cvičením v kontrastech. Barkas vytváří uhrančivý, monumentální drone; Leguay ho moduluje jednou beaty – do atavistické polohy evokující středověký venkov –, jindy šumy a ruchy, které podrývají jeho organičnost. Příslovečná droneová uhrančivost zůstává zachovaná, celek je ale různorodější a méně předvídatelný.
https://acetylene.bandcamp.com/album/actyln
Kult masek & Petr Vrba
Představovat Michaela Nechvátala a Petra Vrbu snad ani není třeba, oba jsou aktivními účastníky pražské scény a častými hosty Puncta, ať už jde o drone, volnou improvizaci nebo krautrock, Raw Deal, PIO nebo IG+1. Jejich spolupráce začala na koncertě Jednoty, kde bez jakékoli předchozí přípravy zahráli vynikající set modelu elektronika v pralese, později vydaný na Punctum Tapes, a aktuálně pracují na nové nahrávce. Základem jejich setu bude nepochybně modulárový drone, se kterým bude v dialogu Vrbova elektronika a trumpeta, ta první v roli ornamentů i disrupcí, ta druhá jako zdroj snových melodií.
https://punctumtapes.bandcamp.com/album/ptlvs005-kult-masek-petr-vrba-nun
///
Sonitus je nepravidelná nežánrová série kolektivu Punctum, která v roce 2024 probíhá za podpory Ministerstva kultury ČR a Městské části Praha 3.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Punctum - Krásovka, Krásova 27,Prague, Czech Republic
Tickets