Nowa książka: „Poltergeist” Urszula Honek, „Glif” Julia Fiedorczuk

Mon, 20 Jan, 2025 at 07:00 pm UTC+01:00

Madalińskiego 10/16, Warszawa | Warsaw

Nowy Teatr
Publisher/HostNowy Teatr
Nowa ksi\u0105\u017cka: \u201ePoltergeist\u201d Urszula Honek, \u201eGlif\u201d Julia Fiedorczuk
Advertisement
🔹 20 stycznia 2025, 19:00
🔹 Spotkanie z poetkami poprowadzi Zofia Król
🔹 Foyer Nowego Teatru
🔹 Wstęp wolny
Nowa książka: „Poltergeist” Urszula Honek, „Glif” Julia Fiedorczuk, Wydawnictwo Warstwy
🔹„Poltergeist” Urszula Honek
Urszula Honek, autorka nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera, Paszportu „Polityki”, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, laureatka Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Nagrody Conrada – powraca z nowym tomem poezji. „Poltergeist” to portret żałoby i braku, którego rewersem jest nieustająca obecność, to kronika życia w cieniu tragedii – życia, gdzie granica pomiędzy wspomnieniami, wyobraźnią i realnością zaciera się. Podmiotce towarzyszą obrazy z dzieciństwa, sny, szumy radia czy telewizora, zaskakujące, ale jakby znajome dźwięki. Honek pisze: „Najłatwiej przypomnieć sobie czyjś głos, ale nie rozmowę”. We wstrząsający sposób ukazuje ona tęsknotę za zmarłą przyjaciółką – miłość i rozpacz. Jej wiersze są nieskomplikowane jak codzienne czynności i (tak jak one) pełne znaczenia i emocji.
„Poltergeist” to poezja organiczna. Czytelnicy nie tylko oglądają świat bohaterów tych wierszy – ludzi, zwierząt, duchów. Stają się jego częścią, razem z podmiotką doświadczają wszechogarniającej utraty, czują ciepło promieni słońca wpadających do pokoju, słyszą dźwięki, widzą zmieniające się pory roku. Zamykają drzwi, otwierają okna, zapalają światło. Razem z nią czekają na znak.
Nowa książka autorki „Białych nocy” wystawia czytelnika na próby, którym poddawani są jej bohaterowie – próby skoku, próby głosu. Ulga przychodzi nieoczekiwanie, zjawia się w nocy, podobnie jak to, czego boimy się najbardziej. W tej poezji słońce wschodzi i zachodzi, a jeśli zawołasz kogoś, kogo straciłeś – usłyszysz odpowiedź.
Urszula Honek – autorka tomów poezji Sporysz, Pod wezwaniem i Zimowanie oraz zbioru opowiadań Białe noce. Publikowała m.in. w „Piśmie”, „Dwutygodniku” i „Tygodniku Powszechnym”. Laureatka Grand Prix Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego, Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, Nagrody im. Adama Włodka oraz Nagrody im. Stanisława Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej. Za Białe noce otrzymała Nagrodę im. Kościelskich i Nagrodę Conrada oraz nominacje do międzynarodowej nagrody Grand Continent 2022, Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza i Paszportu „Polityki”. Pochodzi z Racławic koło Gorlic.
🔹„Glif” Julia Fiedorczuk
Julia Fiedorczuk, laureatka Nagrody imienia Wisławy Szymborskiej, nominowana do Nagrody Literackiej Nike i wielu innych, po siedmiu latach powraca z nowym tomem wierszy.
„Glif” to poezja, która zagląda pod powierzchnię świata, żeby zadać pytanie o początek, a odnajduje odpowiedzi na temat końca, wnika w głąb ziemi, historii, języka. Z drugiej strony – wszystko tu jest na powierzchni, w zmysłach, kącie padania światła. Książka Julii Fiedorczuk jest nie tylko zbiorem wierszy, ale też traktatem filozoficznym o czasie, tożsamości, przenikaniu. Głównymi bohaterkami są krew, jezioro, piach, promień słońca. I jest to jedna i ta sama bohaterka. Do kogo należy ten świat? I po co zostawiasz ślady?
„Glif” to książka, która przenikliwie, prawie boleśnie nas dotyka, a jednocześnie ucieka z zasięgu wzroku, opisuje wstawanie dnia, codziennie jednakowe, ale przecież zupełnie inne. Opisuje świat, w którym chcemy być głową perkoza albo niczym. Gdzie nie wiemy, co zostanie użyte przeciwko nam i czym zostaniemy obdarowani.
Wstrząsająca poezja o zbliżeniu i rozdzieleniu, miejscu na naszej drodze, w którym znajduje się głębokie, niewydobywalne złoże czasu. „Glif” to także formalny eksperyment, autorka sięga w nim po haibun (najprawdopodobniej po raz pierwszy w historii języka polskiego), haiku, wilanellę. Nowy tom Julii Fiedorczuk to książka-schron – potężna i ponadczasowa, a zarazem radykalnie krucha.
Julia Fiedorczuk – pisarka, poetka, tłumaczka, wykładowczyni Instytutu Anglistyki i współzałożycielka Centrum Humanistyki Środowiskowej na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka zbiorów opowiadań „Poranek Marii” (Biuro Literackie, 2010) i „Bliskie kraje” (Marginesy, 2016), oraz powieści: „Biała Ofelia” (Biuro Literackie, 2013), „Nieważkość” (Marginesy, 2015, nominacja do nagrody literackiej Nike), „Pod słońcem” (Wydawnictwo Literackie, 2020, nominacje do: Nagrody Literackiej m. st. Warszawy i Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego) i „Dom Oriona” (Wydawnictwo Literackie, 2023). Autorka i tłumaczka wyboru tekstów Laurie Anderson „Język przyszłości” (z ilustracjami autorki, Biuro Literackie, 2012).
Opublikowała sześć tomów wierszy. Za ostatni – „Psalmy” (Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, 2017) – otrzymała Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej. W 2023 ukazały się jej wiersze zebrane („Astrostada z Girlandami”, Wydawnictwo Warstwy). Publikowała także eseje, w tym „Cyborg w ogrodzie. Wprowadzenie do ekokrytyki” (WN Katedra, 2015) i (we współautorstwie) „Ekopoetyka” (Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, 2015). W 2019 roku ukazał się zredagowany przez nią zbiór wywiadów z poetami amerykańskimi: „Inne możliwości” (WN Katedra, 2019). Dwukrotnie nominowana do nagrody im. Juliana Tuwima za całokształt twórczości. Uczestniczyła w licznych festiwalach literackich w Polsce i na świecie (Hong Kong, Meksyk, USA, Wielka Brytania, Holandia, Słowenia, Rumunia, Litwa), wygłaszała wykłady na uniwersytetach w Europie, Meksyku i Stanach Zjednoczonych (m. in. w serii Weintraub Lecture in Polish Literature and Culture na Uniwersytecie Harvarda). Jej teksty i przekłady ukazywały się między innymi w „Literaturze na świecie”, „Dwutygodniku” i „Tygodniku Powszechnym”. Jest felietonistką “Przekroju” oraz “Polityki”. Utwory Julii Fiedorczuk przetłumaczono na ponad 20 języków.
🔹Ilustracja cyklu: Jarosław Danilenko
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Madalińskiego 10/16, Warszawa, ulica Antoniego J. Madalińskiego 10/16, 02-513 Mokotów, Polska,Warsaw, Poland

Discover more events by tags:

Art in WarsawLiterary-art in Warsaw

Sharing is Caring:

More Events in Warsaw

MONIUSZKO \/ SCHUBERT \/ MAHLER \u2013 koncert symfoniczny
Sun, 19 Jan, 2025 at 07:00 pm MONIUSZKO / SCHUBERT / MAHLER – koncert symfoniczny

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

P\u0142onie ognisko w Gnie\u017adzie, vol. 10
Sun, 19 Jan, 2025 at 07:00 pm Płonie ognisko w Gnieździe, vol. 10

Gniazdo Piratów Warszawa

penthouse \/\/ spatif
Sun, 19 Jan, 2025 at 07:00 pm penthouse // spatif

Klub SPATiF

Stand Up \/ MICHA\u0141 PA\u0141UBSKI w programie " POLACO LOCO " w Falconie !
Sun, 19 Jan, 2025 at 07:30 pm Stand Up / MICHAŁ PAŁUBSKI w programie " POLACO LOCO " w Falconie !

Myśliborska 114, U2, 03-140 Warsaw, Poland

19. Bieg \u201ePolicz si\u0119 z cukrzyc\u0105\u201d | Biegamy w Polsce i na \u015bwiecie
Mon, 20 Jan, 2025 at 12:00 am 19. Bieg „Policz się z cukrzycą” | Biegamy w Polsce i na świecie

w Polsce i na świecie

Wybra\u0142am Allaha. Premiera reporta\u017cu Danuty Awolusi
Mon, 20 Jan, 2025 at 06:00 pm Wybrałam Allaha. Premiera reportażu Danuty Awolusi

Faktyczny Dom Kultury

Zouk Brazylijski z Pati & Wiktorem dla pocz\u0105tkuj\u0105cych (P1)
Mon, 20 Jan, 2025 at 07:10 pm Zouk Brazylijski z Pati & Wiktorem dla początkujących (P1)

ABRA Studio (Długa 44, Warsaw, Poland)

Sytuacja os\u00f3b LGBT+ w Si\u0142ach Obronnych Izraela
Tue, 21 Jan, 2025 at 11:00 am Sytuacja osób LGBT+ w Siłach Obronnych Izraela

Żydowski Instytut Historyczny / Jewish Historical Institute

Kurs nauczycielski kundalini jogi, poziom 1, certyfikowany przez KRI (Kundalini Research Institute)
Tue, 21 Jan, 2025 at 12:00 pm Kurs nauczycielski kundalini jogi, poziom 1, certyfikowany przez KRI (Kundalini Research Institute)

Galeria Ursynów, Al. KEN 36/124, 1 pietro, 02-722 Warsaw, Poland

2. seminarium lekturowe w Instytucie Slawistyki PAN
Tue, 21 Jan, 2025 at 02:00 pm 2. seminarium lekturowe w Instytucie Slawistyki PAN

ul. Jaracza 1, 00-378 Warsaw, Poland

Warszawa: Eleni z zespo\u0142em
Tue, 21 Jan, 2025 at 05:00 pm Warszawa: Eleni z zespołem

SCENA RELAX

Warsaw is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Warsaw Events