NOSKOWSKI | KARŁOWICZ | SKORYK | SMETANA

Sat May 28 2022 at 07:00 pm

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego | Warsaw

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Publisher/HostPolska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
NOSKOWSKI | KAR\u0141OWICZ | SKORYK | SMETANA
Advertisement
Wykonawcy
Małgorzata Wasiucionek | skrzypce
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Anna Sułkowska-Migoń | dyrygent
Program
Zygmunt Noskowski – Uwertura "Morskie Oko"
Mieczysław Karłowicz – Koncert skrzypcowy A-dur op. 8
***
Myrosław Skoryk – "Melodia" a-moll
Bedřich Smetana – trzy poematy symfoniczne z cyklu "Moja ojczyzna": "Wyszehrad", "Wełtawa", "Sarka"

Zygmunt Noskowski, uczeń Dobrzyńskiego i Moniuszki, kontynuujący studia w berlińskiej Akademie der Künste, pozostawał wierny stylowi romantycznemu. Był także cenionym krytykiem muzycznym i znakomitym pedagogiem; kierował Warszawskim Towarzystwem Muzycznym. Jego bogata spuścizna obejmuje liczne utwory fortepianowe, kameralne, pieśni, opery, ale najbardziej trwały dorobek stanowi muzyka orkiestrowa, w tym symfonie, poemat symfoniczny "Step" (uchodzący za pierwsze tego rodzaju dzieło w muzyce polskiej) oraz lubiana, barwna i nastrojowa uwertura koncertowa "Morskie Oko" – echo młodzieńczej wyprawy na Podhale i wczesny przykład muzycznej fascynacji majestatem Tatr.
Mieczysław Karłowicz pragnął zostać wirtuozem skrzypiec, ostatecznie jednak skłonił się ku wyborowi drogi kompozytora. Dobre przygotowanie wiolinistyczne okazało się bardzo pomocne w kompozytorskiej działalności Karłowicza, a jego najpiękniejszym plonem jest Koncert skrzypcowy A-dur. Swa premierę miał w Berlinie (wraz z Symfonią „Odrodzenie”), gdzie Karłowicz studiował, 21 marca 1903 roku, z udziałem Stanisława Barcewicza i pod batutą kompozytora, z doskonałym zespołem Filharmoników Berlińskich. To trudne zadanie wypadło dla młodego Karłowicza pomyślnie, zachwycając publiczność krytyków. Młodzieńcze dzieło, brawurowe, choć jeszcze nieco „akademickie” i zachowawcze w formie (w niektórych pomysłach harmonicznych zdradzające już jednak dojrzały, w pełni indywidualny styl późniejszych wielkich poematów symfonicznych), stało się jedną z najważniejszych pozycji polskiej literatury skrzypcowej.
Wykonawczynią Koncertu A-dur będzie Małgorzata Wasiucionek, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Romana Lasockiego. Studiowała również w Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Pierre’a Amoyala. Tryumfatorka wielu międzynarodowych konkursów, w 2017 roku otrzymała tytuł doktora sztuk muzycznych, a rok później została adiunktem na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Prowadzi klasę skrzypiec w POSM II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a ponadto jest wykładowcą Małopolskiej Akademii Talentów. Jako solistka koncertowała z wieloma orkiestrami w Polsce i na świecie, ważną częścią jej aktywności artystycznej jest również kameralistyka. Jest członkiem kwartetu smyczkowego Messages Quartet.
Bedřich Smetana uchodzi za ojca nurtu narodowego w muzyce czeskiej. Program koncertu przypomni trzy wybrane symfoniczne miniatury z jego cyklu "Má vlast" ("Moja ojczyzna"). Sześć symfonicznych obrazów sugestywnie przywołujących obrazy dawnych legend i miejsca ważne dla czeskiej historii zachwyca urodą melodii, barwnością orkiestracji i sugestywną ilustracyjnością. "Wyszechrad" przywołuje wizję dumnej przeszłości królewskiego grodu związanego z początkami czeskiej państwowości, "Wełtawa" urzekająco maluje wizję zmiennej w różnych swych odcinkach rzeki, "Sarka" zaś przywołuje postać legendarnej wojowniczki i jej starcie z rycerzem Ctiradem i jego drużyną.
Prowadząca koncert Anna Sułkowska-Migoń w bieżącym sezonie współpracuje z naszą Orkiestrą w ramach programu „Dyrygent-Rezydent” Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca (wcześniej w ramach tego programu współpracowała z Filharmonią Dolnośląską). Młoda, utalentowana artystka kontynuuje studia magisterskie w zakresie dyrygentury symfonicznej w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Łukasza Borowicza, a także w ramach specjalności edukacja muzyczna – prowadzenia zespołów wokalnych; wcześniej zaś ukończyła studia jako altowiolistka w klasie Piotra Reicherta i Katarzyny Budnik Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jako chórmistrzyni była stypendystką Noël Minet Fund Scholarship, prowadziła Chór Akademicki Akademia Ignatianum w Krakowie, chór Ars Cameralis w Krakowie, chór szkolny w Państwowej Szkole Muzycznej im. Wojciecha Kilara w Olkuszu. Współpracowała z wieloma dyrygentami oraz polskimi orkiestrami, a także była uczestniczką kursów mistrzowskich. Ma w dorobku interesujące osiągnięcia konkursowe i dyrygenckie, także jako organizatorka interesujących muzycznych wydarzeń. W 2022 zwyciężyła w międzynarodowym konkursie dyrygenckim „La Maestra 2022” organizowanym przez Philharmonie de Paris oraz Paris Mozart Orchestra. Jest również laureatką Taki AlsopFellowship Award Recipient. [pmac]
Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Dyrygent-rezydent”, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Organizator: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Organizator zastrzega prawo do zmiany programu koncertu lub jego wykonawców
Patroni medialni: TVP Kultura, Presto, polmic.pl
Bilety normalne: 40 zł / miejsce
Bilety ulgowe: 30 zł / miejsce
• dla uczniów, studentów do ukończenia 26 roku życia, emerytów i rencistów oraz osób po 70 roku życia;
• uczniów szkół muzycznych i baletowych oraz studentów uczelni muzycznych i muzykologii.
Bilety:
Polskie Radio – bilety24 -> bit.ly/3Fta0eB
eBilet -> bit.ly/3Nlq9oX#fbevent
oraz w kasie biletowej Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, ul. Z. Modzelewskiego 59,Warsaw, Poland, Warsaw, Poland

Tickets

Sharing is Caring: