Advertisement
‼️‼️Zapraszamy Was na wyjątkową mikrowyprawę! Na spotkanie z przyrodą i historią Podlasia Nadbużańskiego i słowiańską tradycją! Czeka na nas moc dzikiego Bugu, piękno cerkwi, moc słowiańskich tradycji i głębia smaku lokalnej kuchni!✒️SZCZEGÓŁY: https://poludnik21.pl/produkt/noc-kupaly-na-podlasiu-nadbuzanskim-moc-przyrody-piekno-cerkwi-kurhany-i-slowianskie-tradycje/
PROGRAM:
📅1 DZIEŃ, 27 CZERWCA 2025 (PIĄTEK):
👉Zbiórka 27 czerwca 2025 (piątek), o godzinie 18.00, na parkingu pod Pałacem Kultury i Nauki, naprzeciwko Kinoteki. Planowany powrót do Warszawy w dniu 29.06.2025 o godzinie 20.00.
👉Przejazd na trasie Warszawa – Chrołowic, zakwaterowanie w gospodarstwie Beaty i Michała Zabokrzeckich „Nad Jeziorkiem”. Beata i Michał to ludzie o wielkim sercu, znawcy regionu, mistrzowie lokalnej kuchni, którzy prowadzą w zgodzie z naturą, oparte o starorzecze Bugu, gospodarstwo agroturystyczne.
👉KOLACJA – z regionalnych produktów.
👉POKAZ SLAJDÓW PRZYRODNICZYCH – pokaz niezwykłych zdjęć, których autorem jest fotograf przyrody Michał Zabokrzecki. Na zdjęciach czekają nas cztery pory roku w dolinie Bugu.
📅2 DZIEŃ, 28 CZERWCA 2025 (SOBOTA):
👉Śniadanie – z regionalnych produktów.
👉Po śniadaniu wyruszmy na zwiedzanie (można będzie też pozostać na terenie gospodarstwa i sycić się mocą przyrody).
👉CECELE – na kurhanowym cmentarzysku Gotów opowiemy o ich wędrówce przez obszar wschodniej polski, symbolice kurhanów, o tzw. cmentarzyskach amazonek, grobach kobiet bez głów czy amuletach z ludzkich kości…
👉GRABARKA – „święta góra” polskiego prawosławia, na szczycie której ustawionych jest kilka tysięcy krzyży wotywnych przyniesionych przez pątników. Tutaj także odnajdziemy ślady twórczości prof. Nowosielskiego. Oryginalne polichromie we wnętrzu cerkwi Przemienienia Pańskiego zniszczył bezpowrotnie ogień podłożony przez podpalaczy w lipcową noc 1990 roku. We wnętrzu świątyni zobaczymy wiernie odtworzone dekoracje.
👉KOTERKA (z zewnątrz) – zagubiona wśród lasów cerkiew „niebiańskiego koloru”. Wybudowana wśród leśnych grzęzawisk w miejscu cudownych objawień, jakich doznała Eufrozyna Iwaszczuk. Woda z przy cerkiewnej studni słynie z licznych cudów. Tuż obok znajduje się granica państwowa z Białorusią, a za nią mieszkają dawni członkowie wspólnoty parafialnej. Smutny przykład „kreski Stalina”!
👉DROHICZYN – miejscowość położona na wysokiej skarpie Bugu była przed wiekami potężnym ośrodkiem na granicy ziemi Piastów i Rurykowiczów, a później Mazowsza i Litwy. Miasto odwiedzali kupcy z najodleglejszych stron świata. Niszczone najazdami Jaćwingów, Tatarów, a nawet Krzyżaków, podnosiło się ze zgliszczy. Jest jednym z miast koronacyjnych na terenie obecnej Polski. Tu w 1254 roku z rąk legata papieskiego koronę przyjął książę Daniel Halicki. W Drohiczynie udamy się na spacer po historycznej części dawnej stolicy Podlasia.
👉WARSZTATY PLECENIA WIANKÓW – wianek i puszczanie go na wodę przez panny w noc Sobótki to jeden z symboli święta przesilenia letniego. Każda chętna osoba, z wcześniej zebranych kwiatów, uplecie pod okiem „Wiedźmy” własny kupalny wianek.
WYKŁAD „Dawni Bogowie i przesilenie letnie” – w czasie spotkania przy ognisku czeka nas wyprawa w czasie do źródeł słowiańskiej obrzędowości czasu przesilenia letniego. Często nie jesteśmy świadomi jak wiele pierwotnych wierzeń/zwyczajów ubrano w nowe emblematy wiary, które towarzyszą nam do dziś. W czasie spotkania spróbujemy też znaleźć odpowiedź dokąd „odeszli” dawni słowiańscy bogowie!
👉OGNISKO Z BIESIADĄ I SKOKAMI PRZY OGNISKU – pod rozgwieżdżonym niebem (albo i nie), w owocowym sadzie czeka nas ognisko z jadłem, skokami, tańcem do białego rana. Ogień nas oczyści, jadło posili, taniec nada witalności. Towarzyszyć nam będą dawne śpiewy!
👉PUSZCZANIE WIANKÓW NA BUGU I POSZUKIWANIA KWIATU PAPROCI – nocny spacer na rzekę Bug, kto będzie miał życzenia puści wianek z nurtem rzeki.. Na chętnych czeka nocne szukanie kwiatu paproci…
📅3 DZIEŃ, 29 CZERWCA 2025 (NIEDZIELA):
👉ŚNIADANIE – z regionalnych produktów.
Po śniadaniu nasze kroki będziemy kierowali nieśpiesznie w stronę Warszawy.
👉MĘŻENIN – tu przy bramie wiodącej do dawnego dworu rodziny Jundziłłów opowiemy o międzywojennych tajemniczych losach dworu zakupionego przez Zakon Wszechświatowego Zjednoczonego Wolnomularstwa i Polskiego Związku Teozoficznego.
👉KORCZEW – tu odwidzimy słynny zespół parkowo-pałacowy rodziny Kuczyńskich. Prześledzimy historię korczewskich dóbr od średniowiecza po współczesność. Nie zabraknie opowieści o tajemniczym menhirze, który skrywa się wśród drzew w parku, szkutach pełnych zboża, Cyprianie Kamilu Norwidzie i ewakuacji polskiego złota w 1939 roku (zwiedzimy wyłącznie park w związku z odbudową pałacu po pożarze)
👉WIRÓW – miejscowość malowniczo położona wzdłuż zachodniej krawędzi doliny rzeki Bug. Tu odkryjemy zapomnianą historię dawnego żeńskiego klasztoru prawosławnego. Część z budynków dawnego monastyru to obecnie m.in. budynki domu opieki społecznej, a jedna z cerkwi to dziś kościół p.w. św. Antoniego Padewskiego (dawna cerkiew Chrystusa Zbawiciela). Wśród neobizantyńskich murowanych budynków ocalała drewniana perła jaką jest dom ihumeni (obecnie harcówka).
👉CZEKANÓW – jedno z najbardziej niezwykłych cmentarzysk kurhanowych z okresu sprzed chrystianizacji ziem obecnej polski. Kult przodków i miejsca trwał tu co najmniej do XVII wieku o czym opowiemy Wam na miejscu!
👉NIEWIADOMA (Jaćwieskie Wały) – przewędrujemy przez monumentalne założenie kilku członowego wczesnośredniowiecznego grodziska refugialnego wniesionego dla obrony Mazowsza przed jaćwieskimi i ruskimi najazdami!
KOSZT WYJAZDU: 399 ZŁ + koszty noclegu wg wybranej opcji (270 zł lub 340 zł)
🙋♀️🙋♂️Wyjazd prowadzą: Ewa Jurkowska – Fila (archeolożka, znawczyni ziół i słowiańskich tradycji), Adrian Pogorzelski (miłośnik słowiańszczyzny i archeologii)
✒️SZCZEGÓŁY: https://poludnik21.pl/produkt/noc-kupaly-na-podlasiu-nadbuzanskim-moc-przyrody-piekno-cerkwi-kurhany-i-slowianskie-tradycje/
Serdecznie zapraszamy!!!!
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
plac Defilad, Śródmieście, Polska, Kebab Bar Lussi, plac Defilad, 00-110 Śródmieście, Polska,Warsaw, Poland
Tickets