Advertisement
Zapraszamy w piątek, 22 listopada 2024 r., o godz. 17.00 do Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy na promocję książki pt. „Panie Abrahamson, pańska synagoga płonie! Historie do szczecińskiej historii” (Herr Abrahamson, ihre Symagoge Brennt! Stettiner Geschichten) autorstwa Hansa-Gerda Warmanna. O losach nazistowskiego Szczecina, przedwojennych szczecińskich Żydów i przebiegu Nocy Kryształowej będą rozmawiać Bogdan Twardochleb, redaktor polskiego wydania książki oraz dr Tomasz Ślepowroński, historyk z Uniwersytetu Szczecińskiego.Z materiałów promocyjnych projektu: „Hans-Gerd Warmann urodził się 15 maja 1931 r. w Stettinie, w przeciętnej niemieckiej rodzinie. […] Książka zawiera m.in. opisy codzienności pierwszych powojennych miesięcy Szczecina, które są oparte na osobistych przeżyciach autora – życia wśród ruin, głodu, epidemii. Główna jej część – szkice o czasach nazistowskich – pomaga zrozumieć, jak ideologia nazistowska doprowadziła do wybuchu drugiej wojny światowej, eksterminacji Żydów europejskich, śmierci milionów ludzi i niewyobrażalnego zniszczenia dorobku duchowego i materialnego wielu państw i narodów”.
dr Tomasz Śleporoński – pracownik naukowy Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. W swej działalności naukowej badał problemy związane ze stosunkami politycznymi pomiędzy Polską Rzeczpospolitą Ludową a Niemiecką Republiką Demokratyczną w kontekście sporu w Zatoce Pomorskiej (1985–1989), zajmował się też historią historiografii i dziejów instytucji naukowych na Pomorzu Zachodnim. Od 2009 r. pełni funkcję zastępcy dyrektora IHiSM. W 2009 r. przygotowywał wystawę: Szczecin i jego mieszkańcy w okresie II wojny światowej. W 2013–2014 przygotowywał wystawę stałą w PLM Polskie Pomorze Zachodnie w latach 1945–2007. Obecnie przygotowuje książkę: Polityka NRD wobec nauki historycznej w erze Waltera Ulbrichta (1945\49–1971).
red. Bogdan Twardochleb (ur. w 1954 r.) – dziennikarz, związany z Wyższą Szkołą Pedagogiczna w Szczecinie, Uniwersytetem Szczecińskim, redakcjami tygodnika „Morze i Ziemia” i „Kuriera Szczecińskiego” (1991–2019). Autor recenzji, esejów literackich i historycznoliterackich, esejów o dziejach Szczecina, Pomorza, pogranicza polsko-niemieckiego, publikowanych m.in. w: „Dialogu”, „Kurierze Szczecińskim”, „Latarni Morskiej”, „Nowych Książkach”, „Pograniczach”, „Pomeranii”, „Przeglądzie Zachodniopomorskim” i „Transodrze”. Współautor książek: Integracja i tożsamość (2003), Szczecin Grabowo (2005), Codzienne pogranicze (2015), Wrocław i Berlin: historia wzajemnych oddziaływań (2016), Szczecin. Odrodzenie miasta (2016), Zapomniana granica (2018-2020), Przybysze i przestrzenie. Szkice o pisarzach szczecińskich. Redaktor m.in. wyborów wierszy, artykułów i homilii ks. abpa Mariana Przykuckiego.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Muzeum Narodowe w Szczecinie - Centrum Dialogu Przełomy, plac Solidarności 1, 70-549 Szczecin, Polska,Szczecin, Poland