Advertisement
[ᴇɴ]: https://bwa.wroc.pl/en/event/disobedient-stars/[ᴜᴀ]: https://bwa.wroc.pl/ua/event_uk/неслухняні-зірки/
„Posłuszne gwiazdy” to określenie, jakim posłużył się szkocki powieściopisarz i poeta Robert Louis Stevenson, gdy opisywał gazowe latarnie oświetlające dziewiętnastowieczny Londyn. Wyrażona w tej formule idea ujarzmienia nocy znakomicie wpisywała się w modernizacyjne wizje epoki nowoczesności, na czele z obietnicą podboju natury i ambicją dostosowania zjawisk przyrody do potrzeb człowieka. Wystawa proponuje inne spojrzenie na relację człowieka z kosmosem. Tutaj gwiazdy – rozumiane jako zjawiska pozaziemskie i niedające się okiełznać – nie podlegają ludzkiej woli i planom, są nieposłuszne.
✹ Nieposłuszne gwiazdy
✹ 25.04-24.08.2025
✹ wernisaż: 25.04, godz. 19.00
✹ galeria BWA Wrocław Główny, ul. Piłsudskiego 105, 1 piętro Dworca Głównego PKP
✹ wstęp wolny
✹ godziny otwarcia:
śr–czw: 12:00–20:00, pt: 12:00–18:00, sob–nd: 11:00–18:00
Czas narodzin zachodniej nowoczesności był okresem odseparowywania się człowieka od tego, co zaczęto nazywać „naturą”. Upowszechnienie się sztucznego oświetlenia uniezależniło ludzi od ograniczeń światła słonecznego. Popularyzacja zegarów i kalendarzy wpłynęła na doświadczanie czasu. Astrologia, stanowiąca wcześniej uzupełnienie astronomii, straciła status poważanej nauki, a narodziny kapitalizmu zmieniły naszą codzienność – m.in. sposób odżywiania się czy podejście do snu.
Powszechne obecnie postrzeganie przyrody jako towaru jest pokłosiem przemian, jakie zaszły w Europie od XVII wieku do XIX – w okresie zapoczątkowanym przez rewolucję naukową i zwieńczonym narodzinami przemysłowego kapitalizmu. Wciąż oddzielamy się nie tylko od innych bytów ziemskich, ale i od kosmosu. Współczesna kultura ukazuje ciała niebieskie przede wszystkim jako obiekty podboju i kolonizacji. Wystawa jest swoistym esejem wizualnym i stanowi rezultat poszukiwań innych obrazów kosmosu; obrazów wpływu, jaki wywiera na nas, nasze ciała i otoczenie. Składają się na nią prace artystek i artystów różnych pokoleń, którzy przyglądają się konsekwencjom nowożytnego odczarowania świata.
Prace na wystawie podejmują temat sił pozaziemskich dających się uchwycić w takich zjawiskach, jak naprzemienność nocy i dni, grawitacja czy przypływy i odpływy oceanu. Niektóre odwzorowują widok nieba, inne stanowią zapisy eksperymentów angażujących ciało i badających kosmiczne oddziaływania. Wszystkie przywołują wiedzę „roztrwonioną”, wiedzę sprzed procesów industrializacyjnych, potrzebną nam dziś do wykształcenia nowej wrażliwości w dobie katastrofy ekologicznej.
_________________________
Artystki i artyści: Lauren Darling, Lucjan Demidowski, Tomasz Dobiszewski, Katarzyna Korzeniecka, Natalia LL, Witek Orski, Johan Österholm, Łukasz Radziszewski, Maja Rozbicka, Kama Sokolnicka, Sarah Cameron Sunde, Iza Tarasewicz, Irina Teodorescu, Mateusz Wysocki, Jakub Woynarowski
Kuratorki: Katarzyna Czeczot, Joanna Kobyłt
Aranżacja wystawy i identyfikacja graficzna: Patrycja Orzechowska
Konstrukcje form tekstylnych: Andrzej Karmasz
Produkcja: Beata Turek-Józefczak, Monika Muszyńska, Gabriela Pezda
Promocja: Joanna Glinkowska
Montaż: Jakub Jakubowicz, Tomasz Koczoń, Marcin Pecyna
Współpraca z publicznością: Magdalena Weber, Julianna Biesok, Agata Drąg, Barbara Kaczmarek, Anna Kwapisz, Beata Marszałek, Agnieszka Michoń, Maja Widera
Partner: Koleje Dolnośląskie S.A.
Patroni medialni: „Pismo Artystyczne Format”, „Miej Miejsce”, „Notes na 6 Tygodni”, „Szum”
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
BWA Wrocław Główny, ulica marsz. Józefa Piłsudskiego 105, 50-085 Wrocław, Polska,Wroclaw, Poland