Advertisement
Svētdien, 24. novembrī, Rīgā, kultūras telpā “Hanzas perons” notiks ciklu “Neapēdīsi – neuzzināsi!” šogad noslēdzošais pasākums, kas veltīts mākslas cenzūrai Padomju savienībā un komponistam Dmitrijam Šostakovičam jo īpaši.Muzikologs un cenzūras pētnieks Edgars Raginskis, kura stāstījums “Atļaut Nedrīkst Aizliegt. Cenzūras prakses Padomju Savienībā no Ķepīša līdz Šostakovičam” ievadīs svētdienas pēcpusdienu Peronā, par to teic:
“Pārmantojusi cenzūras tradīcijas un prakses no Krievijas Impērijas, Padomju Savienība īsā laika posmā ieviesa un attīstīja visas valsts pārvaldes jomas aptverošu informācijas kontroles sistēmu. Šīs sistēmas struktūrā organiski tika iekļauti arī radošo personu kontroles mehānismi, būtiski ierobežojot individuālās izteiksmes brīvību.”
Klātesošie kopā ar stāstnieku Edgaru Raginski aicināti noskaidrot faktorus, kas padarīja padomju cenzūras aparātu par īpaši izsmalcinātu un postošu spēku, uzzināt, kādu kropļojošu iespaidu šis spēks atstāja uz latviešu komponistiem, un raudzīt izprast, kādēļ cenzūra negāja secen pat tādai pasaules līmeņa superzvaigznei kā Dmitrijs Šostakovičs.
Turpinājumā – komponista Dmitrija Šostakoviča prelūdiju un fūgu lasījums pianista Riharda Plešanova sniegumā. Vērīgākie klausītāji atcerēsies, ka marta izskaņā “Hanzas peronā” notikušajā Klavieru dienā Rihards pieteica ambiciozu ieceri – iestudēt un atskaņot visu komponista monumentālo Prelūdiju un fūgu ciklu (Op. 87) klavierēm, kas tapis aizvadītā gadsimta 50. gadu pašā sākumā. Nu kārta turpinājumam – skaņdarbiem no 3. un 4. burtnīcas jeb atlikušajiem divpadsmit ciklā.
“Kādēļ es šodien spēlēju Šostakoviču – tas ir tiešām, pateicoties iespaidiem vidusskolā, jo mana brīnišķīgā skolotāja Anita Pāže mani uzreiz tā kā iemeta aukstā ūdenī un iedeva spēlēt pašu pēdējo, 24. prelūdiju un fūgu, ko mēs varam saukt arī par milzīgu simfoniju, tur ir dubultfūga. Tā ir ārkārtīgi traģiska, bet ar ārkārtīgi pacilājošām beigām. Kā tas Šostakovičam ir tipiski – no maza asniņa izaug vesela simfonija. Es atceros šos iespaidus. Mani tobrīd tik ļoti neinteresēja, kas notika Šostakoviča laikā, bet mani uzrunāja pati mūzika. Man tā likās fascinējoša. Atceroties šīs sajūtas, es izdomāju, ka gribu nonākt līdz šai pēdējai un paskatīties, ar ko tas viss sākās,” par pamudinājumu pievērsties dižgara klaviermūzikas ciklam sarunā ar Annu Martu Burvi pavasarī stāstīja Rihards Plešanovs.
Kādā citā sarunā Rihards savu ceļu pie prelūdijām un fūgām atminas emocionāli:
“Viņš ar cieņu pret senajām formām ir veidojis savu skaņu pasauli, kas kļuva par vienu no virsotnēm 20. gs. un mūslaiku pasaules mūzikā. Šis cikls manā pastkastītē nonāca 2021. gada rudenī, vēl pirms sekojošā šausminošā februāra, un, atzīšos, ka šī mūzika man ir likusi izsāpēt un aizlūgt par daudziem šī kara upuriem. Bet tā nav par karu, tā, manuprāt, ir par lielu cilvēcību un mīlestību.”
Apzināti vai ne, gribēti šobrīd vai ne, taču joprojām uz mūsu ikdienas un arī svētku galdiem gulstas padomju laika kulinārais mantojums. Tā interpretācija un ķecerīgā iedoma iztēloties, ko Prelūdiju un fūgu tapšanas laikā 19. gs. 50. gadu sākumā varēja būt iecienījis Dmitrijs Šostakovičs, būs šīs svētdienas launaga pamatā. Par to parūpēsies kulināre un uzkodu meistare Ketija Špate.
Cikla “Neapēdīsi – neuzzināsi!” iecere ir pievērst uzmanību kādai kultūrvēsturiskai tēmai, kura tiešā vai dažbrīd pastarpinātā veidā caurvij kontekstu, kas veido “Hanzas perona” kā kultūras telpas pagātni, šodienu un nākotni. Interesenti tiek aicināti uz rimtu un nepiespiestu svētdienas pēcpusdienu, kuras ievadā caur lietpratīgiem un aizraujošiem stāstiem, sarunām un citkārt strīdiem tuvāk iepazīt kādu no tendencēm, parādībām, artefaktiem apkaimes, Rīgas, Latvijas vai pasaules vēsturē. Tam līdzās šodienas kulināru versijas par “tā laika” ēdienu un dzērieniem, cienājot apmeklētājus ar uzkodām un spirdzinājumiem. Pēcpusdienas izskaņā skatuves mākslas pieredzējums, ļaujot klātesošajiem jauniegūto pieredzi un zināšanas pārlasīt tēlu valodā.
* Ņemot vērā pasākuma formātu, pārdošanā ierobežots skaits biļešu.
** Launags ar uzkodām un spirdzinājumiem iekļauts cenā.
*** Pasākumam tuvojoties, biļešu cena pieaugs.
**** Ieeja pasākumā no plkst. 13.00.
Atbalsta: pillar.lv
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Hanzas iela 16A, Vidzemes priekšpilsēta, Rīga, LV-1045, Latvija, Riga, Latvia-1045, Latvia
Tickets