Advertisement
Ogłaszamy nabór na drugi stage warsztatów ze Szkoły Żywego Teatru w metodzie N. Demidowa. Dla kogo?
Drugi stage aktorskich warsztatów ze Szkoły Żywego Teatru jest skierowany do osób, które ukończyły I aktorksi stage albo są po rocznym kursie prowadzącego w jednej z aktorskich szkół w ostatnich latach. [opis kursu z III stage’y znajduje się na dolnej części tekstu]
Prowadzący: dr Andrei Zagorodnikov, reżyser teatralny, aktor, acting coach; wykładowca na Wydziale reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi; wykładowca na Wydziale Aktorstwa w ETI w Berlinie; wykładowca na Wydziale Aktorstwa w Scuola di Teatro Paolo Grassi w Mediolanie; absolwent Szkoły Doktorskiej w PWSFTviT w Łodzi; absolwent Rosyjskiego Państwowego Instytutu Sztuk Scenicznych w Sankt Petersburgu (pracownia Wieniamina Filsztyńskiego). Specjalista od edukacji i reżyserowania aktora.
Termin: 7.12.2024 – 13.12.2024 (7 dni, 56h)
Dzień warsztatowy: 9:00 – 17:00 z krótką przerwą.
Miejsce: Teatr Baza https://goo.gl/maps/QMftbisDMLh5sWhq5
Koszt całkowity: 1790 zł*
Zaliczka (bezzwrotna, płatna do 1.11.2024): 1000 zł
[*zniżka 100 zł przy płatności całości do 1.11.2024, czyli całość w tym wypadku to 1690 zł]
Język warsztatów: polski
O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń i wpłata zaliczki.
Zgłoszenia prosimy wysyłać w wiadomości prywatnej:
https://www.facebook.com/szkolazywegoteatru
Ilość miejsc jest ograniczona.
Struktura kursu ze Szkoły Żywego Teatru:
I stage (40h): 5 dni, 8 godzin dziennie, plus zadania dodatkowe, wykonywane przez studentów samodzielnie i w parach po zajęciach z prowadzącym (dzień warsztatowy dla studenta może trwać około 10 godzin). Pierwszy etap służy temu, aby zapoznać się z podstawami techniki Nikołaja Demidowa, aby otworzyć dla siebie nową drogę teatralną, podstawą której będzie kondycja swobody psychofizycznej, niezbędnej dla organicznej improwizacji i życia na scenie. Filozofią tej techniki jest, cytując Demidowa, “ciągły rozwój roli” i “niemożliwość powtarzania prawdziwego życia dwa razy”. To, jak gram, zmienia się co spektakl i zależy od zmian we mnie i w partnerze. W ten sposób powstaje spektakl żywy, który będzie się rozwijał z czasem.
II stage (56h): 7 dni, 8 godzin dziennie, plus zadania dodatkowe, wykonywane przez studentów samodzielnie. Drugi etap służy pogłębieniu techniki Demidova i rozpoczęciu praktyki „etiud-akcji” (metoda późnego Stanisławskiego), swobodnych form aktorskich ekspresji. Na końcu tego etapu są możliwe otwarte zajęcia, które zawierałyby w sobie sceny z wybranej dramaturgii oraz „etiudy-akcje”. Warunkiem uczestnictwa w II stage'u jest ukończenie I stage'u.
III stage (96h): 12 dni, 8 godzin dziennie, plus zadania dodatkowe, wykonywane przez studentów samodzielnie i w parach po zajęciach z prowadzącymi (dzień warsztatowy dla studenta może trwać około 10 godzin). Trzeci etap to etap, w którym realizuje się delikatne przejście z pracy nad czystą aktorską techniką do pracy nad spektaklem i jego formą. Owocem trzeciego etapu jest szkic spektaklu, który może być rozwijany do pełnej formy spektaklowej. Warunkiem uczestnictwa w III stage'u, jest ukończenie I i II stage'u.
Filozofia podejścia:
Teatr musi być miejscem swobody twórczej i ta swoboda musi zaczynać się od swobody aktorskiej. Niestety, pojawienie się reżysera jako głównego człowieka w teatrze odebrało tę swobodę aktorowi. Ale na scenę musi wyjść aktor. I zawsze widać, czy aktor robi coś, czego nie chce i nie rozumie, czy wyraża on swoje myśli i uczucia, czy to, co on robi w ogóle go obchodzi. Naszym idealnym teatrem jest teatr, w którym reżyser i aktor twórczo pracują razem. Aktor zaczyna, a reżyser rozwija to, co aktor proponuje, daje temu głębokość, która może urodzić się tylko pomiędzy autorem, teatrem (to znaczy aktorem, reżyserem, scenografem i kimkolwiek, kto ma twórczy wpływ na spektakl) i widzem. Szukamy takiego typu współdziałania. I szukamy też życia aktora na scenie, które może zajść tylko wtedy, kiedy aktor jest w stanie twórczym, to znaczy, kiedy jest swobodny. Pracujemy metodą Nikołaja Demidova i późnego Konstantina Stanisławskiego.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Teatr BAZA, Podchorążych 39,Warsaw, Poland