Mårten Lundgren – Releasekonsert

Sun, 23 Mar, 2025 at 05:00 pm UTC+01:00

Palladium Malmö | Malmö

Palladium Malm\u00f6
Publisher/HostPalladium Malmö
M\u00e5rten Lundgren \u2013 Releasekonsert
Advertisement
Malmö-trumpetaren Mårten Lundgren, släpper sin femte skiva i eget namn, och firar med en releasekonsert på Palladium!
Denna gång vill Mårten hylla de förebilder som fick honom att älska jazzen, och gör det med egna kompositioner i samma anda som den musik som hans tidiga förebilder spelade… Phil Woods, Tom Harrel, Christer Boustedt och Harry James, för att nämna några.
Med sig har han sin svensk-danska kvartett som gästas av ingen mindre än altsaxofonisten och virtuosen Johan Hörlén, numera bosatt i Köln där han spelar leadsax i det tyska radiobandet WDR BB.
Kom, fira med Mårten och ta del av hans musikaliska universum.
Medverkande:
Mårten Lundgren – trumpet
Johan Hörlén – altsax
Zier Romme Larsen – piano
Ida Hvid – bas
Cornelia Nilsson – trummor

Om Mårten Lundgren
Mårten Lundgren är en jazztrumpetare och arrangör som främst arbetar i Köpenhamn/Malmö-området och kan höras i olika konstellationer, från storband till mindre grupper. Det som kännetecknar hans trumpetspel är hans förmåga att hålla sig ärlig mot musiken samt att anpassa sitt spelande efter de olika krav han ställs inför.
Redan under sin tid på Musikhögskolan började Mårten spela professionellt. Han blev 1992 medlem i ”Mats Holmquist Stora Stygga” och spelade efter sin examen i band som ”Stockholm Jazz Orchestra”, ”Gugge Hedrenius Big Blues Band” och ”Hector Bingert Latin Lover Big Band”. Han är medlem i ”The Tivoli Big Band” och kan varje sommar höras i Tivoli-trädgårdarna i Köpenhamn. I Danmark har han också spelat med till exempel ”Bob Rockwell Quintet”, ”The Danish Radio Big Band”. Han har turnerat med den stora svenska jazzmusikern Arne Domnerus och spelat med ”Bohuslän Big Band” under 10 år. Mårten Lundgren är också medlem i ”Monday Night Big Band” i Malmö.
Idag spelar Mårten i olika konstellationer i Malmö/Köpenhamn-området. Han har tidigare gett ut fyra album som frontman och samarbetat med sångerskor som Mimi Terris och Vivian Buczek, både på sina egna och deras album.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Palladium Malmö, Södergatan 15,Malmö, Sweden

Tickets

Sharing is Caring:

More Events in Malmö

Latin Nights at the BLU\ud83d\udc99
Sat, 22 Mar, 2025 at 08:00 pm Latin Nights at the BLU💙

Radisson Blu Hotel, Malmo

Samvetet (STHLM) + Waterboarding School (GBG) live p\u00e5 Grand
Sat, 22 Mar, 2025 at 10:15 pm Samvetet (STHLM) + Waterboarding School (GBG) live på Grand

Grand Malmö

Countryk\u00f6rworkshop
Sun, 23 Mar, 2025 at 01:00 pm Countrykörworkshop

Malmö S:t Pauli församling

N\u00e4tet
Sun, 23 Mar, 2025 at 02:00 pm Nätet

Falsterbogatan 17, 214 36 Malmö, Sweden

Piano p\u00e5 slottet: Nikita Khnykin
Sun, 23 Mar, 2025 at 03:00 pm Piano på slottet: Nikita Khnykin

Malmöhus slott, Malmöhusvägen 6, 211 18 Malmö, Sweden

Distriktst\u00e4mma 2025 \u00d6ppna Moderaterna Malm\u00f6kansliet
Sun, 23 Mar, 2025 at 03:00 pm Distriktstämma 2025 Öppna Moderaterna Malmökansliet

Hjulhamnsgatan 3B , Malmö, Malmömoderaternas kansli

KALLE MORAEUS med PK Bluesinferno
Sun, 23 Mar, 2025 at 06:00 pm KALLE MORAEUS med PK Bluesinferno

Babel Malmö

Tangokompaniet Milonga - TDJ Tommy Selggren
Sun, 23 Mar, 2025 at 07:00 pm Tangokompaniet Milonga - TDJ Tommy Selggren

Tangokompaniet

Doc Lounge pers. Antidote
Mon, 24 Mar, 2025 at 06:30 pm Doc Lounge pers. Antidote

Moriska Paviljongen Norra Parkgatan 2, 214 36 Malmö, Sweden

English Stand Up Comedy - Dan the Stranger live in Malm\u00f6!
Mon, 24 Mar, 2025 at 07:30 pm English Stand Up Comedy - Dan the Stranger live in Malmö!

Kappa Bar (Malmö, Sweden)

Malmö is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Malmö Events