Myyttiset-luento: Vupes, Ilona Tuomi

Sat Oct 25 2025 at 03:00 pm to 04:00 pm UTC+03:00

Museokatu 1, 70100 Kuopio, Finland | Kuopio

Kuopion museo
Publisher/HostKuopion museo
Myyttiset-luento: Vupes, Ilona Tuomi
Advertisement
Myyttiset – metsän kätköissä -luentosarja:
Vupes – käärmeiden lumooja, taikurien taikuri ja turjien turja
Kesäyö 1800-luvun lopussa. Koillis-Savossa tapahtuu kummia. Kolme miestä käy sujauttamassa kaksi pientä leppäistä kirstua Tuusniemen kirkon kivijalkaan ja hautuumaalle. Kirstuissa on sisällä sammakko. Vupeksena tunnettu turja loitsee riitin yhteydessä, jonka jälkeen miehet pysähtyvät tienristeyksessä ja nauttivat viinaryypyt. Mitä ihmettä Tuusniemellä oikein oli meneillään?
Luennon aiheena on Tuusniemen kirkkomaalla häärinyt Kust Ihalainen (1830-1900), jonka kansa tunsi nimellä Vupes. Vupes oli Pohjois-Savon nimekkäin turja, joka paransi ihmiset ja eläimet, sai nuoren lemmen leiskahtamaan ja kylmenemään, löysi lehmät metsänpeitosta ja karkoitti lemmon. Erityisen tunnettu Vupes oli käärmeistään ja kyvystään käsitellä niitä. Miten Vupes taikansa teki? Millaisia loitsuja hän käytti? Oliko repussa enemmänkin taikaesineitä?
Ilona Tuomi on taikuuteen ja kansanperinteeseen erikoistunut uskontotieteilijä. Hänen erikoisalaansa ovat loitsut ja niihin liittyvät rituaalit. Tuomi toimi pitkään University College Cork -yliopistossa muinaisiirin laitoksella tutkien keskiaikaisia loitsukäsikirjoituksia. Päädyttyään Pohjois-Savoon hänen tutkimusaiheensa ovat liittyneet paikallisiin taikuusperinteisiin, parantajiin ja poppamiehiin. Tällä hetkellä Tuomi työskentelee tutkijana Suomen Erämuseosäätiössä hankkeessa, jossa kartoitetaan eränkäyntiin liittyvää aineetonta kulttuuriperinnettä.
Luento sisältyy Kuopion museon pääsymaksuun 15/10 €, alle 18-v maksutta. Museokortti ja Kaikukortti käyvät.
Sijainti on monitoimitilassa katukerroksessa. Tila on esteetön.
****
Syyskauden Myyttiset-luennot:
La 23.8. klo 15 Sonja Hukantaival: Sammakkoarkkuja ja värttinänkehriä – Taikaesineitä ja -perinteitä Pohjois-Savosta. (Luento sisältyy museon pääsymaksuun 15/10 €, alle 18-v maksutta.)
La 20.9. klo 15 Ville Mantere: Hirven kansaa – Ihmisen ja hirven suhde kivikaudella. (Luento sisältyy museon pääsymaksuun 15/10 €, alle 18-v maksutta.)
Ke 15.10. klo 17 Anna Fält: Laulava Luento – Elias Lönnrot sekä Kalevalan laulut ja loitsut. (Vapaa pääsy.)
La 25.10. klo 15 Ilona Tuomi: Vupes, käärmeiden lumooja, taikurien taikuri ja turjien turja. (Luento sisältyy museon pääsymaksuun 15/10 €, alle 18-v maksutta.)
Ke 26.11. klo 17 Siria Kohonen: Ihmisen ja luonnon voimat pohjoissavolaisessa loitsuperinteessä. (Vapaa pääsy.)
(Muutokset mahdollisia.)
Myyttiset – metsän kätköissä -näyttely 25.1.2026 saakka sekä sen oheisohjelmat ovat osa Kuopio250-juhlavuotta.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Museokatu 1, 70100 Kuopio, Finland, Kauppakatu 23, FI-70100 Kuopio, Suomi, Kuopio, Finland

Sharing is Caring:

More Events in Kuopio

Ville Myllyrinne \u2013 Set\u00e4mies Kuopiossa 24.10.2025
Fri, 24 Oct at 07:00 pm Ville Myllyrinne – Setämies Kuopiossa 24.10.2025

Kuopion Musiikkikeskus

Evelina -
Fri, 24 Oct at 08:00 pm Evelina -

sawohouse_underground

Tomi Haustola: Yst\u00e4vyysottelu -stand up show \/ Kuopio
Sat, 25 Oct at 06:00 pm Tomi Haustola: Ystävyysottelu -stand up show / Kuopio

Teerenpeli Kuopio

J\u00e4tk\u00e4tJ\u00e4tk\u00e4t
Sat, 25 Oct at 07:00 pm JätkätJätkät

Maxim Kuopio

Kontakti-improvisaatio jamit Kuopio, syksy 2025
Sun, 26 Oct at 04:30 pm Kontakti-improvisaatio jamit Kuopio, syksy 2025

Sotku

ALIEN \u2013 Kuopio \/ Palad Showroom
Mon, 27 Oct at 11:00 am ALIEN – Kuopio / Palad Showroom

Palad Showroom

Maitoalan huippuseminaari 2025
Wed, 29 Oct at 10:00 am Maitoalan huippuseminaari 2025

Minna Canthin katu 16, FI-70100 Kuopio, Suomi

Aki Sirkesalo - Parempaa aikaa | Sawohouse underground, Kuopio
Fri, 31 Oct at 07:00 pm Aki Sirkesalo - Parempaa aikaa | Sawohouse underground, Kuopio

sawohouse_underground

Kuopio is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Kuopio Events