Advertisement
Nie chcąc myśleć o logice roślinnego życia – poza jego biochemicznymi, komórkowymi czy mikromolekularnymi procesami i układami ekologicznymi – filozofowie z łatwością założyli, że w szerokich ewolucyjnych ramach odniesienia istnienie roślin jest słabiej rozwinięte lub mniej zróżnicowane niż istnienie ich zwierzęcych czy ludzkich odpowiedników i że w związku z tym byty roślinne bezwarunkowo udostępniają się nieograniczonemu użyciu i eksploatacji. 𝟭𝟰.𝟬𝟭 | 𝟭𝟴:𝟬𝟬 | 𝗗ł𝘂𝗴𝗮 𝟯𝟱 | 𝘄𝘀𝘁𝗲̨𝗽 𝘄𝗼𝗹𝗻𝘆
Tego rodzaju stłumienie najbardziej podstawowego pytania o rośliny legło u podstaw ich etycznego zaniedbania. Choć – podobnie jak my – są one istotami żywymi, nie potrafimy wychwycić w nich nawet najmniejszych podobieństw z naszym życiem.
Marginesy filozofii zamieszkiwane są przez nie-ludzkie i nie-zwierzęce istoty – w tym rośliny. Podczas gdy współczesna filozofia raczej wystrzega się ontologicznego i etycznego namysłu nad roślinnym życiem, Michael Marder stawia je na pierwszym planie dokonującej się obecnie dekonstrukcji metafizyki.
Autor wskazuje wybrane aspekty istnienia i zachowania roślinnych organizmów oraz roślinnego dziedzictwa ludzkiej myśli. Dowodzi, że rośliny są w stanie oprzeć się totalizującej logice i wyjść poza ciasne granice instrumentalizacji. W jego ujęciu „myślenie roślin” to zarówno niekognitywny, nieideacyjny i nieobrazowy tryb myślenia właściwy roślinom, jak i proces sprowadzania ludzkiej myśli z powrotem do jej korzeni i uroślinniania jej.
💬 O zagadnieniach, problemach i pytaniach zadanych przez Mardera w książce „Myślenie roślin. Filozofia wegetacji” porozmawia z autorem Łukasz Kraj.
Rozmowę poprowadzi Patryk Szaj.
🎧 Spotkanie w języku angielskim w tłumaczeniu na język polski.
---
🔴 𝗠𝗶𝗰𝗵𝗮𝗲𝗹 𝗠𝗮𝗿𝗱𝗲𝗿 jest profesorem filozofii na Uniwersytecie Kraju Basków. Jego badania obejmują filozofię środowiskową, myśl ekologiczną, teorię polityczną oraz fenomenologię.
Jest autorem książki poświęconej filozofii „późnej nowoczesności” Jacquesa Derridy („The Event of the Thing: Derrida’s Post-Deconstructive Realism”), teorii politycznej kontrowersyjnego niemieckiego myśliciela Carla Schmitta („Groundless Existence: The Political Ontology of Carl Schmit”) i wydanej niedawno przez wydawnictwo słowo/obraz terytoria książki „Myślenie roślin. Filozofia wegetacji”.
Od 2008 współpracuje z francuskim portalem *T*elos.
🔴 Ł𝘂𝗸𝗮𝘀𝘇 𝗞𝗿𝗮𝗷 – polonista, romanista i portugalista, doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UJ, gdzie przygotowuje rozprawę na temat ziemi i Ziemi w poezji portugalskiego awangardysty Herberto Heldera. Laureat IX edycji Diamentowego Grantu (2020-2024), w ramach którego realizuje projekt Wykorzenione i zakorzenione w polskiej poezji **-XXI wieku. Projekt krytyki fitograficznej, oraz 1 miejsca konkursie im. Czesława Zgorzelskiego na najlepszą polonistyczną pracę magisterską (kategoria literaturoznawstwo). Redaktor kwartalnika literacko-krytycznego „KONTENT”, współzałożyciel wydawnictwa o tej samej nazwie. Przekłada teksty naukowe (prace m.in. Michaela Mardera i Renato Poggiolego) oraz poezję (m.in. Laurence Vielle i Al Berto).
🔴 𝗣𝗮𝘁𝗿𝘆𝗸 𝗦𝘇𝗮𝗷 – doktor nauk humanistycznych, literaturoznawca, redaktor. Interesuje się teorią literatury, związkami między literaturą i filozofią, humanistyką środowiskową, współczesną poezją polską, politycznymi kontekstami literatury. Publikował m.in. w „Pamiętniku Literackim”, „Przestrzeniach Teorii”, „Czasie Kultury”, „Kulturze Współczesnej”. Stały współpracownik redakcji dwutygodnika kulturalnego „artPapier” oraz internetowego wydania „Czasu Kultury”.
---
Spotkanie z Michaelem Marderem jest kontynuacją cyklu WIĘCEJ NIŻ LUDZKIE, który skupia się na literaturze, filozofii, sztuce i ruchach społecznych jako językach reagowania na klimatyczną zmianę, dynamicznego przemodelowania hierarchii między tym, co ludzkie / nie-ludzkie / więcej niż ludzkie, relacji z naturą, myślenia o zasobach, modeli społecznego funkcjonowania i odpowiedzialności za zrównoważony rozwój. W cyklu znajdą się debaty i działania artystyczne z obszaru aktywizmu ekologicznego, ekokrytyki, animal i plant studies, posthumanizmu czy ekonomii ekologicznej.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Biuro projektu: Długa 35, 80-827 Gdansk, Poland, ulica Długa 35, 80-827 Gdańsk, Polska,Gdansk, Poland