Muzeum? A po co? | oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem

Sat May 21 2022 at 01:00 pm to 02:00 pm

Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie | Warsaw

Muzeum Azji i Pacyfiku
Publisher/HostMuzeum Azji i Pacyfiku
Muzeum? A po co? | oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem
Advertisement
? Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie czasowej „Muzeum? A po co?”. Spacery z przewodnikiem odbywają się cyklicznie w każdy wtorek o 17:00 oraz sobotę o 13:00. Udział w oprowadzaniu jest bezpłatny po zakupieniu biletu wstępu do muzeum (5 zł normalny, 3 zł ulgowy).
https://wystawa.muzeumazji.pl/
O wystawie:
Początek XIX wieku. Izabela Czartoryska z dumą eksponuje w pierwszym polskim muzeum w Puławach „Damę z gronostajem”. Tak rozpoczyna się historia muzealnictwa nad Wisłą. A co by było, gdyby tuż obok płótna Leonarda da Vinci zawisła tybetańska tanka? Czy polska sztuka wyglądałaby dziś inaczej? Czy nasze spojrzenie na świat byłoby inne?
Muzealną opowieść o świecie determinują przedmioty. Zbiory gromadzone są przez zbieraczy o określonym guście, wiedzy i doświadczeniach. To decyzje pojedynczych osób wpływają na nasze wyobrażenie o rzeczywistości. Poznajemy wycinek świata, tworząc na jego podstawie obraz całości.
Wystawa czasowa „Muzeum? A po co?” stawia pytanie o to, czego nie ma. Narracją historyczną rządzi „brak”, czyli to, czego w niej nie uwzględniono. Możemy wypełniać te luki i tworzyć alternatywne historie.
Czego brakuje w muzeach, jakie znamy? Śladów dziejów kultur z Azji i Pacyfiku. Ich dzieł wśród europejskich obiektów. W pierwszej części wystawy popatrzymy na historię rozwoju nowożytnego muzealnictwa w Europie, gdzie dokonać możemy zabiegu „uzupełniania historii”. W „klasycznych” muzealnych gabinetach zobaczymy obiekty z Azji i Pacyfiku wypełniające „brak”. W Pokoju Interakcji przyjrzymy się doskonale nam znanym przedmiotom codziennego użytku wywodzącym się z kultur Azji i Pacyfiku. W części problemowej pochylimy się nad pytaniami, przed którymi na co dzień stają muzea – co i jak pokazywać na wystawach? czy opatrzyć to specjalnym komentarzem? Na koniec, wzorem renesansowych kolekcjonerów, oddamy się rozważaniom w Pokoju Kontemplacji.
Wystawa zachęca do odwrócenia perspektywy i postawieniu Europy w pozycji „reszty świata”. Skłania do refleksji na temat własnej historii i postawy wobec rzeczywistości.
Muzeum? A po co?
wystawa czasowa
19.11.2021 — 11.09.2022
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, ,Warsaw, Poland, Warsaw, Poland

Sharing is Caring: