Advertisement
Kulturcafé Ludvig byder på gratis musikquizGode præmier! Gratis entre!
Holdstørrelse på 3-4 stykker - kom og dyst!
I spidsen for quizzen står Jesper Tejstø, som skal sikre en underholdende aften, hvor der skal dystes på viden og hukommelse om det, man nogle gange kalder populærmusik. Det svarer dybest set til al musik, der siden Bill Haley rockede rundt om uret i 1956, har været målrettet ungdomskulturer og så til den musik, både yngre og ældre generationer danser og rocker til i dag.
Quizzen på Ludvig henvender sig til alle, der kan lide musik og synes, det er sjovt at mødes for at dyste på erfaring, minder, hukommelse, men også for måske at høre noget nyt og for at være fælles om glæden ved god musik. Sværhedsgraden vil være varierende.
Og når man samles til en musikquiz, er der ingen kunstig intelligens, der hjælper en. Det er levende mennesker, der dyster på paratviden, styret af en quizmaster, der har gjort sig umage for at sikre et spændende og varieret program, der bliver omdrejningspunktet for en god aften i musikkens tegn.
Det at quizze handler også om at vinde, så der vil være gode præmier til de/den, der samler flest point.
Håbet er, at vi kan gøre musikquizzen på Ludvig til en fast begivenhed, og derfor håber Kulturcafé Ludvig selvfølgelig også på stort fremmøde.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Ingemannsvej 5, 4180 Sorø, Denmark, Ingemannsvej 5, 4180 Sorø, Danmark, Slagelse, Denmark