Advertisement
Tervetuloa symposiumiin, jossa tutkitaan globaalin kirkon missiota kaikkialta kaikkialle ja innostutaan uuden vision rakentamisesta. Osallistua voi paikan päällä Turussa tai etänä livelähetyksen ääressä.Tämänvuotinen Lähetysseuran missiologinen symposiumi käsittelee muun muassa seuraavia kysymyksiä: Millaisia ovat lähetystyön tulevaisuuden skenaariot? Millaisessa muutosprosessissa on länsimainen lähetystyö? Kuka tulevaisuudessa tekee lähetystyötä, miten ja missä? Mikä on länsimaisten lähetysjärjestöjen ja työntekijöiden rooli? Tervetuloa symposiumiin, jossa tutkitaan globaalin kirkon missiota kaikkialta kaikkialle ja innostutaan uuden vision rakentamisesta.
Järjestäjät: Suomen Lähetysseura, Åbo Akademi, Polin-institutet
Symposiumin kieli: englanti, mahdollisuus osallistua zoomin välityksellä, jossa tulkkaus.
Ilmoittaudu 13.1.2026 mennessä: https://felm.suomenlahetysseura.fi/symposiumiin-20-1-2026/
Ohjelma
klo 13 ”Lähetyksen tulevaisuuden skenaariot”. Dr Anupama Hial, Luterilainen Maailmaliitto
klo 14 Kommenttipuheenvuoro, toiminnanjohtaja Pauliina Parhiala, Suomen Lähetysseura
klo 14.30 ”Tarvitaanko lähetystyöntekijöitä?” Keskustelemassa Anupama Hial, ,Pauliina Parhiala, TT dos. Magnus Riska (Lähetysyhdistys Kylväjä), videopuheenvuoron esittää Dr Bruk Ayele (Mekane Yesus -kirkko, Etiopia)
15.10 Kahvitauko
15.40 “Globaalin pohjoisen helluntailähetyksen muutos” Dos. Martina Björkander, Polin-institutet
16.25 Kommenttipuheenvuoro, Dr Chongpongmeren Jamir
17 ”Tarvitaanko lähetystyöntekijöitä?” Suvimarja Rannankari-Norjanen, asiantuntija (lähetys ja seurakuntayhteydet), Suomen Lähetysseura
17.10 “Onko lähetystyöllä tulevaisuutta?” Keskustelemassa Iida Silfverhuth (Lähetysseuran nuoret), Tomas Ray (TM, väitöskirjatutkija,), Moa Karlsson (teol.yo) ja Björn Vikström (professori)
18 Päätös
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Fakulteten för human- och samhällsvetenskap vid Åbo Akademi, Arken, Fabriksgatan 2,Turku, Finland
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.






