Mireia c. Saladrigues: Cooked Marble

Fri Oct 31 2025 at 12:00 pm to 05:00 pm UTC+02:00

Eteläranta 12, 00130 Helsinki, Finland | Helsinki

Galleria Sculptor
Publisher/HostGalleria Sculptor
Mireia c. Saladrigues: Cooked Marble
Advertisement
Tervetuloa juhlimaan Mireia c. Saladriguesin Cooked Marble -näyttelyn avajaisia torstaina 30.10. klo 17–19!
Welcome to the opening of Mireia c. Saladrigues's exhibition Cooked Marble on Thursday, October 30, from 5-7 pm!
- -
MIREIA C. SALADRIGUES
COOKED MARBLE
31.10.–23.11.2025
[for English, visit https://sculptors.fi/en/exhibition/cooked-marble-3/]
Marmorin kuvitellaan usein olevan ikuista. Se on temppelien ja monumenttien, myyttisten hahmojen ja sankareiden rakennusaineeksi valittu ylevä materiaali, joka symboloi pysyvyyttä. Silti marmori on mineraali, joka heikkenee epäsäännöllisen paineen alla, haurastuu tietyissä sääolosuhteissa ja murenee hitaasti ajan kuluessa. Cooked Marble -näyttely tarkastelee tätä haurasta ja jatkuvaa muodonmuutosta sekä sitä, kuinka kivi kantaa itsessään katovaisuutta.
Mireia c. Saladrigues seuraa marmoria, sen jännitteitä ja muutoksia vuoropuhelussa tutkijoiden, louhostyöntekijöiden, taidekonservaattorien ja jopa ikonoklastin kanssa. Hän tarkastelee kalsiittikiteiden hiljaista ikääntymistä, niiden sidosten purkautumista, hienontumista ja hajoamista. Kiven kemiallisten muutosten alla kulkee myös inhimillisempi virtaus, johon liittyvät hoiva ja laiminlyönti, kunnioitus ja murtuminen. Samoilla tavoin, monitahoisesti ja usein ristiriitaisesti, suhtaudumme taideteoksiin ja kuinka ne jatkavat elämäänsä pitkään valmistumisensa jälkeen
Näyttelyn ytimessä on tutkimuksellinen projekti Crederrei, se fussi di sasso (“uskoisin jos olisit kiveä”). Se palaa yksittäiseen, peruuttamattomaan hetkeen syyskuun neljäntenätoista päivänä vuonna 1991, jolloin Michelangelon Daavid-veistokseen osui vasara. Tuo hetki, jolloin marmori kohtasi raudan, sysäsi liikkeelle laajan reaktioiden ekosysteemin.
Mitä edellisen kaltainen ikonoklastinen teko kertoo suhteestamme taiteeseen? Mitä tapahtuu kun ikoninen kuva murtuu; kun usko, omistautuminen ja suojelu kääntyvät omaa palvonnan kohdettaan vastaan? Kuten Firenzen Galleria dell’Accademian entinen johtaja Franca Falletti on todennut: “ikonin luominen synnyttää paitsi idolisointia, myös ikonoklasmin vaaran.”
Jos vasaran iskusta pitää löytää jotakin valaisevaa, piilee se tiedossa, jonka isku vapautti: tieteellisessä tutkimuksessa, sirpaleisiin kätkeytyvässä informaatiossa; näkymättömissä partikkeleissa, jotka hetken aikaa kimaltelivat Galleria dell’Accademian ilmassa.
Videon ja veistoksellisten tulkintojen keinoin Saladrigues antaa murtuman puhua ja pölyn todistaa. Isku ei ole loppu vaan värähtelyä: se on avautuminen, jonka kautta taideteos paljastaa epävakautensa ja huokuu toimijuutta. Impermanence-teoksessa tutkimus laajenee geologian syvään aikaan. Marmoria tarkastellaan mikroskoopin läpi ja keskusteluissa kiven parissa työskentelevien kanssa. Sen matkaa seurataan louhinnasta murskaukseen – vuorten syvyyksistä museon lattioille laskeutuvaksi pölyksi.
Yhdessä näyttelyn teokset irrottavat marmorin ikuisuuden illuusiosta, jatkuvan tulemisen värisevään tilaan. Ne kutsuvat meidät huomaamaan, että jokainen veistos, oli se kuinka arvostettu tahansa, käy hidasta vuoropuhelua epäjärjestyksen kanssa. Jokaisen kiillotetun pinnan alla piilee jännitteitä, ja jokainen monumentti kantaa mukanaan omaa hajoamistaan.
Cooked Marble kuuntelee kiven sisäistä, jatkuvan muutoksen rytmiä. Se muistuttaa, että materialla on muisti, ja että pysyvimmältäkin vaikuttavat (materiaalit) kantavat muutoksen hidasta periksiantamattomuutta
Taiteilija haluaa kiittää Nina Liebenbergiä, Ville MJ Hyvöstä ja muita rakkaita kollegoja arvokkaasta yhteistyöstä näyttelyn toteuttamisessa.
Näyttelyn valmistumista ovat tukeneet Taiteen edistämiskeskus, AEDIC – Espanjan suurlähetystö Helsingissä, AECID – Espanjan kuninkaallinen akatemia Roomassa, Institut Ramon Llull, OSIC – Support Office for Cultural Initiatives of Catalonia, Terrassa Crea sekä Euroopan Unionin ja Goethe-instituutin Culture Moves Europe -hanke. Tramigo Oy on avustanut teosten kansainvälisen kuljetuksen seurannassa.
Näyttely on osa laajempaa tohtorintutkintoa, jota ovat avokätisesti tukeneet Koneen Säätiö, Suomen Kulttuurirahasto sekä Taideyliopisto.
- -
Mireia c. Saladrigues (s. 1978, Terrassa) on Helsingissä asuva katalonialainen taiteilija. Hän valmistelee Taideyliopiston Kuvataideakatemiaan väitöstä, joka kantaa nimeä Behaving Unconventionally in Gallery Settings (Epäkonventionaalinen käyttäytyminen galleriaympäristöissä). Saladrigues osallistui kesällä 2025 Taidehallin Kesäsade-ryhmänäyttelyyn, ja hänen töitään ovat esittäneet muun muassa Barcelonan MACBA-museo, Nykytaiteen museo Kiasma, Venetsian taidebiennaali, Fundació Joan Miró, Kööpenhaminan valokuvataiteen museo, DIA Art Foundation sekä National Taiwan Museum of Fine Arts.
Vuosina 2020–2021 Saladrigues vietti kahdeksan kuukautta Espanjan kuninkaallisen akatemian residenssissä Roomassa, jossa Crederrei, se fussi di sasso -teos sai alkunsa Italian yleisradion La Martellata -audiodokumentin innoittamana. Taiteellisen työskentelynsä lisäksi Saladrigues on ollut mukana koulutushankkeissa, perustanut Barcelonan ensimmäisen taiteilijajulkaisuihin keskittyvän kirjakaupan sekä ollut perustamassa PAAC – Assembleary Platform of Catalan Artists -kollektiivia. Hän toimii Espanjaan liittyviä audiovisuaalisia teoksia levittävän Hamaca-kulttuuriorganisaation sihteerinä.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Eteläranta 12, 00130 Helsinki, Finland, Eteläranta 12, FI-00130 Helsinki, Suomi, Helsinki, Finland

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Helsinki

Helsinki Psych club vol. 3 - Joki Luz, Black Spy, Positive Wave
Fri, 31 Oct at 06:00 pm Helsinki Psych club vol. 3 - Joki Luz, Black Spy, Positive Wave

Siltasaarenkatu 22, 00530 Helsinki

Georgia and Loukas special Workshop and Milonga
Fri, 31 Oct at 06:00 pm Georgia and Loukas special Workshop and Milonga

El Ático Helsinki

Perjantai ilta Pareille \/ Couple's Friday Night
Fri, 31 Oct at 06:00 pm Perjantai ilta Pareille / Couple's Friday Night

Hyvinvointikeskus Hetki

SOLA festival 2025
Fri, 31 Oct at 06:00 pm SOLA festival 2025

WHS Teatteri Union

Halloweenparty f\u00f6r modiga barn - Halloweenjuhla rohkeille lapsille
Fri, 31 Oct at 06:00 pm Halloweenparty för modiga barn - Halloweenjuhla rohkeille lapsille

Rikhardinkadun kirjasto

\u00c4\u00e4nimaljat ja yinjooga 31.10.2025 Puistolan Tuulen Tuvalla
Fri, 31 Oct at 06:15 pm Äänimaljat ja yinjooga 31.10.2025 Puistolan Tuulen Tuvalla

Puistolan Tuulentupa

Friday Vibe Social by Dj RoughDog
Fri, 31 Oct at 06:30 pm Friday Vibe Social by Dj RoughDog

Karjalankatu 2, FI-00520 Helsinki, Suomi

ANDERS HELENIUS: JOTAIN TEKEMIST\u00c4 -stand up show \/ Helsinki
Fri, 31 Oct at 07:00 pm ANDERS HELENIUS: JOTAIN TEKEMISTÄ -stand up show / Helsinki

Musiikkiteatteri Kapsäkki

Royal Republic (SE) \/ Tavastia-klubi
Fri, 31 Oct at 07:00 pm Royal Republic (SE) / Tavastia-klubi

TAVASTIA-klubi

Helsinki is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Helsinki Events