Advertisement
🇭🇺| Nőművészek-művésznők-női alkotók 💃💄Belegondoltak már abba, hogy a múzeumok tereit járva mennyivel több férfi alkotó nevével találkozunk, mint nőivel? A művészeti képzésben évszázadokon keresztül hátrányból indult egy nő a férfiakkal szemben, s gyakorlatilag az volt az egyetlen lehetőségük, ha valamelyik férfi rokonuktól elleshették a szakmai fortélyokat. Előfordult, hogy egy-egy nő alkotása a híres férfi rokon neve alatt vált ismertté, de még a modern korban is számos hátrányos megkülönböztetés érte a művésznőket, arról nem is beszélve, hogy bizonyos témák, amelyek a férfiak számára természetesnek számítottak, számukra tiltott terepet jelentettek. Ki volt az első művésznő, akit nemzetközileg is elismertek? Hogyan dolgozta fel Artemisia Gentileschi a festészetén keresztül az őt ért traumát? Ki volt az első amerikai művésznő, aki kiállíthatott a híres párizsi szalonon? Mi volt Tamara de Lempicka és Georgia O’Keeffe, Camille Claudel és Niki de Saint Phalle titka? S hogyan is maradhatna ki ebből az illusztris sorból Frida Kahlo és az életműve? Ismerjék meg a legkiemelkedőbb művésznőket a reneszánsztól a kortársig!
Előadó: Bán Blanka, művészettörténész. Magyar nyelven.
Mi az a "Micro-Folie"❔
A legnagyobb francia és nemzetközi kulturális intézmények többezer digitalizált műalkotása - festmények, szobrok, színházi előadások stb. - egy külön erre a célra tervezett térben, tematikus workshopok keretében kerül bemutatásra a Francia Intézetben. A Micro-Folie olyan francia gyűjtemények között válogat mint a Louvre, az Orsay Múzeum, a Pompidou Központ, a Versailles-i kastély, az Avignoni Fesztivál vagy a Párizsi Opera.
ℹ
👛 Online jegyvásárlás / Tickets en vente en ligne : 1500 HUF
https://www.jegy.hu/program/micro-folie-nomuveszek-muvesznok-noi-alkotok-169177
A helyszínen csak bankkártyás fizetésre van lehetőség. / Sur place seulement les paiement par cartes sont acceptés.
❕ A vetítés IF Pass kártyával ingyenes. / Gratuit avec IF Pass.
www.franciaintezet.hu/hu/cikkek/if-pass
🇫🇷| Elles - artistes féminines 💃💄
Vous êtes-vous déjà demandé pourquoi les femmes étaient sous-représentées dans les musées ? Pendant des siècles, les femmes ont été désavantagées par rapport aux hommes en matière de formation artistique, et leur seule option était pratiquement d'apprendre le métier auprès d'un parent masculin. D’ailleurs, souvent, l'œuvre d'une femme était connue sous le nom d'un parent masculin célèbre. Même à l'époque moderne, les femmes artistes ont souffert de discriminations, sans parler du fait que certains sujets que les hommes considéraient comme allant de soi leur étaient interdits. Qui a été la première femme artiste reconnue internationalement ? Comment Artemisia Gentileschi a-t-elle surmonté les traumatismes subis à travers sa peinture ? Qui a été la première artiste américaine à exposer au célèbre Salon de Paris ? Quel était le secret de Tamara de Lempicka et de Niki de Saint Phalle et de Camille Claudel ? Et comment ne pas citer Frida Kahlo et son œuvre dans cet illustre palmarès ? Partez à la rencontre des femmes artistes les plus marquantes de la Renaissance à nos jours.
Conférencière : Blanka Bán, historienne d'art. En hongrois uniquement.
Qu'est-ce que la "Micro-Folie" ❔
Une expérience muséales pour les jeunes et les moins jeunes à travers des ateliers culturels, artistiques et pédagogiques.
Des milliers d'œuvres d'art numérisées - peintures, sculptures, représentations théâtrales, etc. - provenant de grandes institutions culturelles françaises et internationales sont présentées dans un espace immersif à l'Institut français, dans le cadre d'ateliers thématisés. Parmi les collections françaises présentées dans la Micro-Folie, on compte celles des Musée du Louvre, Musée d’Orsay, Musée du quai Branly, Centre Pompidou, Château de Versailles, Grand palais, mais aussi de la Cité de la musique, du Festival d’Avignon, ou encore de l’Opéra national de Paris.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Francia Intézet / Institut français de Budapest, Mobiliti, Pala utca, Budapest 1011, Magyarország,Budapest, Hungary
Tickets