Advertisement
Jak co roku, na Wydziale Filologicznym UŁ świętujemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego! 🎉 To wyjątkowa okazja, by zanurzyć się w świat polszczyzny, poznać fascynujące zagadnienia językowe i literackie, a także spotkać inspirujących ludzi 🤩📖Polonistyczne studencko-doktoranckie koła naukowe działające przy Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii UŁ przygotowały dla uczniów szkół ponadpodstawowych (a także dla wszystkich innych pasjonatów filologii polskiej) serię warsztatów, inspirujących spotkań i konkursów z nagrodami, promujących polską kulturę i czytelnictwo.
✨ W programie m.in.:
📖 Warsztaty i wykłady:
🔹 Zamierz migawkę i wysiądź na stajni – o regionalizmach mieszkańców Łodzi i okolic (Dialektologiczne Koło Naukowe)
🔹 Mów wyraźnie! Sztuka poprawnej wymowy w praktyce (Studencko-Doktoranckie Logopedyczne Koło Naukowe)
🔹 Z cmentarzysk na salony – kulturowa ewolucja postaci wampira w literaturze XIX wieku (Koło Pasjonatów Literatury i Sztuki XIX wieku)
🔹 Wokół wieku XIX – spotkanie literackie (Koło Sympatyków Dydaktyki Polonistycznej)
🔹 Fantastyka a polonistyka (Koło Sympatyków Dydaktyki Polonistycznej)
🔹 Nie rwij sobie włosów z głowy! To tylko frazeologizm (Koło Naukowe „wKoło Języka”)
🔹 Na tropie literatury najnowszej (Koło Naukowe Kultury Literackiej ** i XXI wieku)
🔹 Mówisz „kartofel”, ja mówię „ziemniak” – czy język zmienia rzeczywistość? (Koło Naukowe Glottodydaktów)
🔹 Język jako możliwość poznawcza umysłu. Gry językowe Ludwiga Wittgensteina (Koło Naukowe Edytorów)
🔹 Mit heroiczny w kulturze popularnej (Koło Naukowe Mitokrytyków)
🎤 Gość specjalny: Zbigniew Zamachowski
O godzinie 16:00 w auli A1 odbędzie się spotkanie z wybitnym aktorem, autorem tekstów i piosenek – Zbigniewem Zamachowskim! 🎭 Właściciel jednego z najbardziej rozpoznawalnych głosów w Polsce (Shrek! 💚) opowie o kondycji języka polskiego i swojej drodze artystycznej. Wstęp wolny!
📚 Stoiska tematyczne i konkursy
Przez cały dzień członkowie kół naukowych czekać będą na Was ze stoiskami, quizami i grami językowymi. Sprawdź swoją wiedzę, odkryj językowe ciekawostki i zdobądź nagrody!
ℹ️ Szczegóły na stronie wydarzenia 👇
https://bit.ly/mdjo-2025-filolog-ul
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
ul. Pomorska 171/173, 90-236 Łódź, Poland, ulica Pomorska 171/173, 91-404 Łódź, Polska,Łódź, Poland, Lodz