Advertisement
‼‼Zapraszamy Was na mikrowyprawę, w czasie której wprowadzimy Was w zawiłą historię Mazur. Już w autokarze opowiemy Wam o bałtyjskich Prusach, podbojach Krzyżaków, Prusach Książęcych i o tym, jak Prusowie dali nazwę Prusakom. Na naszym szlaku czekają nas relikty „mazurskiego Stonehenge”, ledwie dziś czytelne pozostałości niegdyś monumentalnego mauzoleum Tannenberg-Denkmal, które odwiedził i opisał Melchior Wańkowicz w przejmującym reportażu Na tropach Smętka. W lesie pod Markowem zobaczymy ciekawe założenie cmentarza rodowego, którego architektura inspirowana była neolitycznymi megalitami, a źródłem – silny ruch neopogański w III Rzeszy. W drugiej części dnia odwiedzimy cerkiew w Godkowie, gdzie opowiemy o styczniu 1945 roku na terenie Mazur/Prus Wschodnich oraz o rzeczywistości powojennej, w tym przesiedleniach ludności ukraińskiej – Bojków i Łemków – w ramach „Akcji Wisła”. Ostatnim punktem będzie legendarny Pasłęk, z ciekawą historią poszukiwań Bursztynowej Komnaty.✒ZAPISY: https://poludnik21.pl/produkt/mazurskie-stonehenge-neopoganski-cmentarz-cerkiew-i-bursztynowa-komnata-mazury-mniej-znane/
PROGRAM:
👉Zbiórka 15 marca 2025 (sobota) o godzinie 6:50 na parkingu naprzeciwko wejścia do Kinoteki, przed Pałacem Kultury i Nauki. O godzinie 6.55 wyjazd w kierunku Olsztynka. Powrót do Warszawy około godziny 21.00/21.30.
👉MAUZOLEUM HINDENBURGA – na przedmieściach Olsztynka pokażemy Wam, co zostało z wielkiego założenia wzniesionego w latach 20-tych dla upamiętnienia poległych w zwycięskiej dla Niemiec bitwie pod Tanenbergiem. W rok 1934 monument był miejscem spoczynku marszałka Paula von Hindenburga. Mauzoleum było pomnikiem upamiętniającym wielkie zwycięstwo niemieckiej armii nad armia rosyjską w sierpniu 1914, w czasie bitwy nad jeziorami mazurskimi. W propagandzie niemieckiej krwawy sierpień 1914 został symbolicznie wykorzystany do pokazania germańskiej dominacji nad Słowianami, był formą „zemsty” za klęskę na polach Grunwaldu w 1410 roku. Dla upokorzonych w czasie I wojny światowej było symbolem męstwa narodu. Tu opowiemy Wam o bitwie w 1914 roku, o budowie mauzoleum i jego symbolice, niemieckich obchodach bitwy w 1939 roku, pogrzebie generała, który zginał „Wilczym Szańcu”, akcji ewakuacji ciała Hindenburga i wysadzania obiektu przed wkroczeniem wojsk radzieckich.
👉PSEUDOMEGALITYCZNY CMENTARZ RODZINY DOHN – pod Markowem nasze kroki skierujemy do lasu, gdzie na szczycie skarpy ulokowany jest cmentarz wschodniopruskiego rodu Dohnów. Koncepcja architektoniczna rodowego cmentarza nawiązuje do pochodzących z epoki neolitu megalitycznych grobów wznoszonych dla ówczesnych elit (groby megalityczne i wizja kultury pragermańskie). Na cmentarzu poznamy historię Friedricha Ludwiga i jego syna – Christopha Friedricha Dohna.
👉GODKOWO (cerkiew) – tu zatrzymamy się żeby poznać historię cerkwi Opieki Matki Boskiej w Kupnej (woj. Podkarpackie), której ocalałe elementy zabezpieczono i przeniesiono do Godkowa. Oryginalne elementy grekokatolickiej świątyni zostały wkomponowane w nową świątynię w czasie trwającej od 2013 roku budowy. Odwiedziny cerkwi będą znakomitą okazją do opowiedzenia o akcji „Wisła” i wielkich przesiedleniach w latach 1945 – 1947!
👉MORĄG – foto-stop przed pałacem rodziny Dohnów.
👉PASŁĘK – krótki spacer po mieście, w którym opowiemy Wam o nieodległych Żuławach a przede wszystkim o historii krzyżackiego zamku i legendarnej akcji przeprowadzonej w latach 90-tych ** wieku, w trakcie której szukano legendarnej Bursztynowej Komnaty.
👉W drodze powrotnej czeka nas około 45minutowa przerwa na dużej stacji benzynowej z „bistro” na posiłek we własnym zakresie.
Wyjazd poprowadzi: Adrian Pogorzelski
Cena: 219 zł/osoba
✒ZAPISY: https://poludnik21.pl/produkt/mazurskie-stonehenge-neopoganski-cmentarz-cerkiew-i-bursztynowa-komnata-mazury-mniej-znane/
Serdecznie zapraszamy!
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
plac Defilad, Śródmieście, Polska, Warsaw, Poland
Tickets