Mat i säsong – med Kålrotsakademien

Fri, 14 Nov, 2025 at 05:30 pm UTC+01:00

Stora Badstugatan 4, 582 23 Linköping, Sweden | Linköping

Babettes Kafferi
Publisher/HostBabettes Kafferi
Mat i s\u00e4song \u2013 med K\u00e5lrotsakademien
Advertisement
Babettes och Kålrotsakademien presenterar:
En kväll om mat i säsong – längtan efter det goda
"Någonstans i världen är det alltid säsong för jordgubbar."
Vi lever i en tid när vi ständigt har tillgång till allting, när vi aldrig behöver vänta men heller inte längta. Säsong håller helt på att förlora sin innebörd, både som begrepp men också i praktiken. När smakar egentligen en tomat som allra bäst? När är strömmingen som allra finast? Det är frågor som allt färre av oss kan svara på, men utsuddandet av säsongerna handlar inte bara om smak och doft, utan även om att vi också blir allt mer vilsna i matsystemet. Säsong är kopplat till plats och tid och utan dessa, förlorar vi vår kompass.
Kålrotsakademien, som främjar matens kulturarv, fyller i år 10 år. Det firas med att under några timmar vända och vrida på begreppet säsong. Det blir ett smakprov på akademiens kommande antologi på samma tema och även provsmakning av säsong.
Program:
VARFÖR SÄSONG?
Inledning av konferencier Ann-Helen Meyer von Bremen,
journalist, författare och månskensbonde. Ikväll tillsammans med sin sidekick: Per Eriksson, bibliotekarie på Kungliga Skogs- och Lantbruksakademien.
.
SÄSONG I ETT AVLÅNGT LAND
Tidningarna har recept med primörer, samtidigt snön ligger kvar i norr. Vad innebär odlingssäsongen i ett avlångt land? Hur försöker odlarna att tänja på säsongen och finns det någon nackdel med att det finns jordgubbar året runt?
Inger Olausson, är hortonom, agrarhistoriker, författare och trädgårdsodlare.
SÄLG OCH RENSKINN OCH TAJMING
Den som ska garva ett renskinn under hösten, behöver planera för detta redan under våren då sälgen savar. Säsong handlar om plats men också om tid, att spara tiden, tänja på tiden men också att göra saker i rätt tid.
Per Huuva, författare, folkbildare och matlagare, har rötter i både de samiska och tornedalska traditionerna. Hans senaste bok heter Aitta och handlar om ursprungsmat.
SOMMAREN I GLASET
Det pågår en dryckesrevolution i Sverige som inte bara handlar om öl, vin, cider och äpplemust. Det jäser och bubblar om i stort sett alla bär och frukter. Att ta vara på frukternas säsong ger oanade möjligheter för en spännande utveckling av drycker. Mat- och dryckesjournalisten Sanna Lindberg som regelbundet ger dryckestips i DN, Tv 4 och BeerNews berättar.
SÄSONGSMAT ÄR LÄNGTAN
Mathias Dahlgren är en av de kockar som under lång tid varit drivande att utveckla den nordiska gastronomin. I ett samtal med Ann-Helen Meyer von Bremen berättar han hur han navigerar i en värld där matutbudet blir allt mer globaliserat och likriktat.
10 ÅR MED KÅLROTSAKADEMIEN
Varför en akademi av kålrötter? Hans Naess, akademiens första preses berättar. Hans Naess och nuvarande preses Viktor Vesterberg delar ut Kålrotsakademiens Stora Pris på tema Säsong.
Samtalet drar igång 17.30 i stora salen. Babettes är öppet med mat och dryck i säsong före evenemanget och i pausen.
Entré 100 kr, obs förköp via ticksterlänk i eventet!
Varmt Välkomna!
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Stora Badstugatan 4, 582 23 Linköping, Sweden, Stora Badstugatan 4, SE-582 23 Linköping, Sverige, Linköping, Sweden

Tickets
Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Linköping

 Kulturdebatt: Kulturens plats i regionala medier
Thu, 13 Nov at 05:30 pm Kulturdebatt: Kulturens plats i regionala medier

(Huvudbiblioteket) Östgötagatan 5, 58232 Linköping, Sweden

Link\u00f6pings Vokalensemble - There will come soft rains
Thu, 13 Nov at 07:00 pm Linköpings Vokalensemble - There will come soft rains

Stadsmissionens Café

Livequiz p\u00e5 Palatset med Linda och Sussi
Thu, 13 Nov at 07:00 pm Livequiz på Palatset med Linda och Sussi

Palatset

AW@drottningbaren
Fri, 14 Nov at 05:00 pm AW@drottningbaren

Elsa brändströmsgata 2, Linköping

H\u00f6stsittning - Grease & Glamour
Fri, 14 Nov at 06:00 pm Höstsittning - Grease & Glamour

Kårhuset Kollektivet

Pirates of the flame - flammansittning
Fri, 14 Nov at 06:30 pm Pirates of the flame - flammansittning

Flamman Pub&Disco

Fredags kizomba praktika
Fri, 14 Nov at 07:00 pm Fredags kizomba praktika

Dansakademien, Drottninggatan 18, Linköping

Snowstorm p\u00e5 Palatset
Fri, 14 Nov at 08:00 pm Snowstorm på Palatset

Drottninggatan 23, 58325 Linköping, Sweden

FLASHBACK 2025 - KEEP CALM AND BUMP IT
Fri, 14 Nov at 10:00 pm FLASHBACK 2025 - KEEP CALM AND BUMP IT

Kårallen

Mellansvenska Regional 6-9
Sat, 15 Nov at 08:00 am Mellansvenska Regional 6-9

Klämman Arena

Linköping is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Linköping Events