Marius Neset Quintet // Cosmopolite

Fri, 07 Mar, 2025 at 07:00 pm UTC+01:00

Cosmopolite Scene, Vogts gate 64, 0477 Oslo, Norway | Oslo

Cosmopolite Scene
Publisher/HostCosmopolite Scene
Marius Neset Quintet \/\/ Cosmopolite
Advertisement
Dørene åpner: 19:00
Konsertstart: 20:00
«He is not the future of European Jazz, he’s the present» (Brian Morton, Downbeat, 2022)
I februar 2025 slippes Marius Neset´s nye plate på ACT, oppfølgeren til HAPPY som kom ut høsten 2022.
Marius Neset er en musiker som favner bredt med musikken sin. Han har skrevet intet mindre enn tre orkesterverk for det internasjonalt hyllede London Sinfonietta: Snowmelt, Viaduct og Geyser, sistnevnte ble urfremført i Royal Albert Hall i september 2022 som en del av BBC Proms-serien.
Geyser ble også utgitt på plate i 2023, og kom på 2. plass på The Guardian sin liste 10 best jazz albums of 2023. Europa´s største jazzmagasin Jazzwise ga den 5 av 5 stjerner, og albumet mottok strålende kritikker verden over!
Marius Neset har etterhvert vunnet og vært nominert til mer enn 20 priser. Den første fikk han på Nattjazz i Bergen som tenåring, og i Norge har han vunnet Spellemannpris, og vært nominert flere ganger. Han har både vunnet og vært nominert flere ganger i den prestisjefylte tyske ECHO Jazz. I tillegg har han vært nominert til Nordisk Råds Musikkpris, og flere ganger til Edvard-prisen.
The Guardian´s sin legendariske jazzkritiker John Fordham har beskrevet Neset som ”a young titan in European new music”, og han var den eneste musikeren bosatt i Europa som kom med på Downbeats liste "25 for the future, that will shape the future of the jazz in the years to come".
Den røde tråden i Nesets karriere er at han både som saxofonist og komponist har tiltrukket seg musikere i verdensklasse, ikke bare fra jazzscenen, men fra mange forskjellige sjangre i den musikalske verdenen. I september 2024 kom en ny og helt spesiell plate ut; Who We Are, et samarbeid med den klassiske stjernepianisten Leif Ove Andsnes. Han har også skrevet større verk for Bergen Filharmoniske Orkester, Bergen Big Band, DR Big Band, Trondheim Jazz Orchestra og KORK.
Marius Nesets karriere strekker seg nå over 20 år. Allerede når han var 20 år turnerte han verden rundt med JazzKamikaze – i Europa, USA, Asia og Nord-Afrika. I dag turnerer han både med sitt eget band, i tillegg til flere samarbeid med anerkjente orkestre i store konserthus i Europa. Musikken i Nesets nye band kan best beskrives som moderne samtidsfusion/jazz, med inspirasjon fra sjangre og musikk verden over. Den er kompleks, gjennomkomponert, rytmisk ekstremt avansert til tider, full av energi, kreativitet og kontraster, men har fremdeles et sterkt melodisk fundament som gjør at den fenger bredt.
Neset er en improvisator av rang, som gir plass til mye frihet i musikken, og som gjør at hver konsert lever sitt eget liv.
Alle musikerne i Nesets band er høyt anerkjente musikere på den europeiske jazzscenen, og er håndplukket ut ifra sin personlighet og kreativitet, samt det musikalske og rytmiske overskuddet som kreves for å kunne være fri i komposisjonene.
To av musikerne har Marius spilt med helt siden 2003 når de møttes på Rytmisk Musikkonservatorium i København; Magnus Hjorth, som har utgitt tre trioplater i eget navn, samarbeidet med bl.a Chris Potter og ellers turnert verden rundt i mange år med ulike prosjekter. Anton Eger, som har vært trommeslager i Marius Nesets prosjekter helt fra starten, i tillegg kjent fra band som Phronesis. Eger ga i 2019 også ut sin første soloplate, «Æ».
Pianisten Elliot Galvin har gitt ut fire trioplater, og hans siste soloplate ble kåret til ”Album of the Month” i The Guardian. Han har også som Neset selv komponert bestillingsverker for London Sinfonietta. Bassisten Conor Chaplin var også med på Marius´ siste album Geyser, er medlem i Dinosaur og har spilt med bl.a Jacob Collier, Billy Cobham, Bobo Stenson, og mange andre.
Besetning:
Marius Neset (NO) – tenor og sopransaxofon
Elliot Galvin (UK) – keyboard
Magnus Hjorth (SE) – piano
Conor Chaplin (UK) – el. bass
Anton Eger (SE) – trommer
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Cosmopolite Scene, Vogts gate 64, 0477 Oslo, Norway, Vogts gate 64, 0477 Oslo, Norge,Oslo, Norway

Tickets

Sharing is Caring:

More Events in Oslo

First Responder \/\/ Sanitetskurs
Fri, 07 Mar, 2025 at 05:00 pm First Responder // Sanitetskurs

Hv-Huset I Smithsvingen

Baptistenes Lederkonferanse 2025
Fri, 07 Mar, 2025 at 05:00 pm Baptistenes Lederkonferanse 2025

Quality Hotel 33

STARFISH - A 5Rhythms\u00ae Workshop
Fri, 07 Mar, 2025 at 06:00 pm STARFISH - A 5Rhythms® Workshop

Scenehuset

Ferske Fjes - Komiker Workshop
Fri, 07 Mar, 2025 at 06:00 pm Ferske Fjes - Komiker Workshop

Chateau Neuf - Det Norske Studentersamfund

Avgang25 I Musikkteater I CABARET
Fri, 07 Mar, 2025 at 06:00 pm Avgang25 I Musikkteater I CABARET

Urtegata 9, 0187 Oslo, Norge

R\u00f8d Pust: Sven Henriksen tolker Tom Waits
Fri, 07 Mar, 2025 at 07:30 pm Rød Pust: Sven Henriksen tolker Tom Waits

Hausmannsgate 14, 0182 Oslo, Norway

St. Patrick's Day Fundraiser Pub quiz
Fri, 07 Mar, 2025 at 07:30 pm St. Patrick's Day Fundraiser Pub quiz

The Dubliner Folk Pub Oslo

Bill Frisell trio \/\/ Nasjonal jazzscene
Fri, 07 Mar, 2025 at 08:00 pm Bill Frisell trio // Nasjonal jazzscene

Karl Johans gate 35, 0162 Oslo, Norway

Ivan Ave \u2013 slippkonsert | Parkteatret | Pres. av FKP Scorpio Norge
Fri, 07 Mar, 2025 at 08:00 pm Ivan Ave – slippkonsert | Parkteatret | Pres. av FKP Scorpio Norge

Olaf Ryes plass 11, 0552 Oslo, Norway

OnklP \/\/ Rockefeller
Fri, 07 Mar, 2025 at 08:00 pm OnklP // Rockefeller

Rockefeller / John Dee / Sentrum Scene

Oslo is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Oslo Events