Advertisement
Ruszają prace budowlane na wpisanym do rejestru zabytków obszarze zielonym na terenie dawnego obozu Płaszów (KL Plaszow). Po kilku latach publicznych dyskusji, konsultacji, protestów, projektów, spacerów, debat i innych spotkań - pierwsze roboty budowlane w terenie stają się faktem. “Mamy oko na…” to cykl wirtualnych wydarzeń, który pozwala mieszkankom i mieszkańcom Krakowa spoglądać z troską i czerpać informacje o poszczególnych inwestycjach w mieście. Tym razem mieszkańcy okolicy terenu poobozowego, Akcja Ratunkowa dla Krakowa oraz Stowarzyszenie FestivALT zapraszają do społecznego nadzoru nad pracami wokół dawnego obozu Płaszów. Będziemy Was informować o przebiegu prac oraz sprawdzać, czy prace budowlane odbywają się z poszanowaniem istniejącej zieleni, tkanki historycznej oraz w zgodzie z ustaleniami z konsultacji społecznych.
______
Park Pamięci w tym miejscu to idea, która zaczęła funkcjonować w miejskim obiegu dokumentów w 1995 roku. Pierwszy raz pojawiła się w "Studium historyczno-konserwatorskiego terenu byłego obozu koncentracyjnego Płaszów wraz z projektem Parku Pamięci", za które odpowiadał architekt Jarosław Żółciak. Idea wróciła na przełomie 2019 i 2020 r., podczas szerokich konsultacji społecznych.
Część krakowskiej społeczności zaangażowanej w społeczną dyskusję o przyszłości tego miejsca zwracała uwagę na właśnie ten kierunek: Park Pamięci, zamiast klasycznego muzeum. Miasto oraz przedstawiciele Muzeum Krakowa zwracali uwagę, że taki ma być właśnie charakter terenu poobozowego, zapewniając, że teren nie zostanie ogrodzony, a zieleń zostanie pozostawiona naturalnej sukcesji.
Park Pamięci łączy dwie niezwykle ważne kwestie: pamięć obecna w nazwie zwraca uwagę, że nie jest to zwykły teren zielony. Z drugiej strony taka formuła nie ogranicza potencjalnych użytkowników terenu wyłącznie do odwiedzających Muzeum. Wierzymy, że ta synergia pozwoli na kontynuowanie dobrych relacji na linii mieszkańcy-turyści-odwiedzający.
Koncepcja ta wpisuje się także w innowacyjne pojęcie Zielonych Upamiętnień, polegających na łączeniu tematów upamiętniania z koncepcją zrównoważonego rozwoju, którą od kilku lat intensywnie promuje FestivALT.
Najważniejsze informacje:
1. Teren poobozowy, będący w większości terenem zielonym, zlokalizowany jest na 37 hektarach, między ulicami Wielicką i Kamieńskiego.
2. Prace podzielono na dwa etapy: pierwszy dotyczy terenu poobozowego.
3. Drugi etap zakłada adaptację Szarego Domu oraz budowę memoriału (tj. budynku muzeum) od ul. Kamieńskiego wraz z przyległym parkingiem dla kilkudziesięciu samochodów i autokarów
4. Za inwestycję odpowiada nowa (powołana 1.1.2021) jednostka miejska pod nazwą “Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942−1945) (w organizacji)”
5. Całkowity koszt oszacowano na 50 mln złotych, połowę tej kwoty zapłacą mieszkańcy Krakowa z miejskiego budżetu, a drugą połowę dokłada Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
6. Najwięcej kontrowersji podnoszono wobec planów budowy parkingu przy memoriale. Pod to zadanie, mimo sprzeciwu mieszkańców i licznych protestów, wycięto ok. pół tysiąca drzew - w listopadzie 2021 r.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Kraków, Kraków, Poland, Krakow