Advertisement
Madison Cunningham återvänder till Nalen med GRAMMY-vinst och nya albumet “Ace”För två år sedan trollband, nu mera GRAMMY-vinnaren Madison Cunningham publiken i Klubben. Nu återvänder hon till Nalen den 16 februari 2026, denna gång till Stora Salen, med sitt nya album “Ace” – en resa genom hjärtesorg, mod och försoning.
Beroende på spelet kan ett ess vara det högsta eller lägsta kortet, noll eller oändlighet. Ett uppbrott känns likadant – en väg rasar samman medan alla andra förblir oändligt möjliga. Hur skriver man om ett krossat hjärta, medan man själv går igenom det?
“Ace”, Madison Cunninghams tredje album för Verve Forecast, som släpps den 10 oktober, fångar varje del av resan – att glida ur kärlek, få sitt hjärta krossat och sedan våga älska igen. Albumet är samproducerat av Cunningham själv och Robbie Lackritz (Feist, Rilo Kiley, Bahamas, Peach Pit) och rymmer fjorton spår – ärliga, sårbara och fulla av hjärta, även när det brister.
Albumet bygger vidare på framgången med “Revealer” (2022) – ett mörkt, humoristiskt porträtt av en artist, som gav Cunningham en GRAMMY för Bästa folkalbum – men det här är en annan typ av skiva. En långsam låga – tills den inte var det längre. Skivan växte fram efter en period av skrivkramp. På “Revealer” och debutalbumet “Who Are You Now” (2019) skrev Cunningham låtar om hjärtesorg, men inte om sin egen. De var skisser, observationer.
Med “Ace” ville hon att känslorna skulle stå i centrum. Hjärtkrossande, frodigt, djärvt. Det är ett album som känns levande på precis det sätt Cunningham drömde om när hon började skriva – ett album fyllt av både hantverksskicklighet och ärlighet.
Av Hozier har Madison Cunningham beskrivits som en av ”vår generations mest begåvade kreativa krafter”. Hon har samarbetat som gitarrist och sångerska med artister som Lucy Dacus, Remi Wolf, Mumford & Sons, Lucius och Andrew Bird, och hennes band på “Ace” består av musiker hon arbetat med i många år – ett samarbete som har hjälpt henne att vässa sin vision till något unikt och levande.
Denna konsert är stående.
OBS! Det förekommer bedrägerier i samband med andrahandsförsäljning av biljetter till konserter och evenemang. Det finns också flera oseriösa biljettsidor, aktörer och personer som köper upp biljetter och säljer dem vidare till oskäligt höga priser. För att köpa och sälja biljetter tryggt och säkert i andra hand hänvisar vi alltid till ticketswap.se.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Regeringsgatan 74, 11139 Stockholm, Sweden, Regeringsgatan 74, SE-111 39 Stockholm, Sverige, Stockholm, Sweden
Tickets

Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.