Lumottu luontopäivä

Sat, 30 Aug, 2025 at 10:00 am UTC+03:00

Rikkarannantie 37, 83500 Outokumpu, Finland | Juuka

Kaunisniemen kahvila
Publisher/HostKaunisniemen kahvila
Lumottu luontop\u00e4iv\u00e4
Advertisement
Aktiviteettejä ja arkeologiaa, satuseikkailuja koko perheelle sekä yöpyöräily tähtipuistoon! Siinäpä kattaus, jonka lomaan mahtuu hippunen loitsuja ja katsaus alueen kivikautiseen perintöön.
Outokummun erityislaatuinen ja harvinainen Majoonsuon hautalöytö ja Outokummun Särkiselän runsaat kivikautiset asuinpaikat sekä loitsujen luonto antavat aihetta asiantuntijaluentoihin. Ohjelmalliset satuseikkailut ja tarinalliset luontohetket vievät syvemmälle luontoon ja sen salaisuuksien äärelle.
Oppaina tässä koko perheen tapahtumassa toimivat arkeologian dosentti Tuija Kirkinen, kansanperinteen tutkija Ilona Tuomi ja yhteisö- ja näyttämötaiteilija Kati Ahmaharju alias Saara Suuremmoinen.
Alueelle avataan perheille suunnattu Lumottu luonto -suunnistusrata yhteistyössä Outokummun Luonnon Ystävät ry:n kanssa. Polun varrella on luonnon kasvien tunnistustehtäviä. Palkinnot kaikille alaikäisille tehtävän tehneille ja palauttaneille!
Päivän aikana Kaunisniemen kahvilassa on tarjolla Lumotun luontopäivän erikoismenu (maksullinen) ja kuunneltavina tähtitaivaan tarinoita. Illalla on mahdollista osallistua ohjattuun ja ilmaiseen yöpyöräilyyn Syrjävaaran tähtipuistoon (omat pyörät mukaan!).
Iltaohjelma klo 18-01 ohjattu yöpyöräily Syrjävaaran tähtipuistoon ja pimeätaivaskeskukseen, jossa ihaillaan elokuun tähtitaivasta, kuullaan pimeyden merkityksestä ja pyöräillään takaisin Särkiselälle. Ohjatun pyöräretken Särkiselältä Syrjävaaraan ja takaisin järjestää Wild Karelian Outdoor Cafe & Camping Oy.
Vierailu Syrjävaaran pimeätaivaskeskukseen ja tähtipuistoon järjestetään Outokummun Luonnon Ystävät ry Suomen luonnon päivän retken tapahtumana.
Aikataulu 30.8.2025
Klo 10.00 - 10.15 Aloituspuheenvuoro: Kaunisniemen kahvilan yrittäjä Anne Hyvärinen kertoo päivän aikataulusta ja Outokummun Luonnon Ystävät ry:n kanssa yhteistyössä tehdystä Lumottu luonto - omatoimisesta suunnistusradasta ja sen tehtävistä ja palkinnoista.
Klo 10.15 - 11.00 Arkeologian dosentti Tuija Kirkinen kertoo harvinaisesta pohjoiskarjalaisesta arkeologisesta löydöstä, Outokummun Majoonsuon lapsen haudasta. Tuija Kirkinen on erikoistunut varhaisen kivikauden hautatraditioiden tutkimiseen ja analysoinut Outokummun Majoonsuon lapsenhaudan löytömateriaalia.
Klo 11.00-12.15 Retki lähistön kivikautisille löytöpaikoilla Särkiselällä. Arkeologi Tuija Kirkinen esittelee Särkiselän kivikautiset asuinpaikat.
Lounastauko 12.15-12.45
Klo 12.45 - 13.15 Saara Suurenmoinen ja kolmikantainen mysteeri
Saara johdattaa ryhmänsä sopivan jännittävään satuseikkailuun. Yhdessä ratkaistavat tehtävät sadun lomassa sopivat kaikille sisältäen Outokummun paikallisuuteen sekä historiaan liittyviä arvoituksia, tuttuja lauluja osallistaen lapset riemukkaalla tavalla osaksi satua.
Klo 13.30-14.30 Loitsujen luonto, kansanperinteen tutkija Ilona Tuomi kertoo alueen loitsuista.
Klo 15.00-16.00 Tarinallinen luontohetki - näyttämötaiteilija, käsikirjoittaja ja yhteisötaiteilija Kati Ahmaharju ohjaa tarinallisen luontohetken, joka on ensisijaisesti suunnattu aikuisille, myös aikuisten kanssa osallistuvat lapset ovat lämpimästi tervetulleita mukaan. Yhteisessä hetkessä havainnoidaan ohjatusti luonnon ääni-,tuoksu- ja värimaisemaa, ratkaistaan vanhan kansan luontoarvoituksia sekä kuullaan kansanperinnearkistoihin tallennettuja erätarinoita ja -runoja.
Klo 18-02 Ohjattu yöpyöräily Syrjävaaran pimeätaivaskeskukseen ja tähtipuistoon, yhdensuuntainen matka Särkiselältä Syrjävaaraan on noin 20-25 km ja edestakaisen matkan pituus 40-50 km.
Tapahtuman rahoittaja on Pohjois-Karjalan maakuntaliitto.https://tapahtumat.pohjois-karjala.fi/fi-FI/page/682e184713879839f21e4097/lumottu-luontopaiva
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Rikkarannantie 37, 83500 Outokumpu, Finland, Rikkarannantie 37, FI-83500 Outokumpu, Suomi, Juuka, Finland

Sharing is Caring:

More Events in Juuka

Pe 29.8. Romeon Venetsialaiset
Fri, 29 Aug at 06:00 pm Pe 29.8. Romeon Venetsialaiset

Rantakatu 2, 80100 Joensuu, Finland

Nauru It\u00e4\u00e4 \/\/ Kerubi
Fri, 29 Aug at 08:00 pm Nauru Itää // Kerubi

Siltakatu 1, 80100 Joensuu, Finland

Janne Hurme
Fri, 29 Aug at 10:00 pm Janne Hurme

Hutikan baari

ILONKORJUU - POHJOIS-KARJALAN MAAKUNTAP\u00c4IV\u00c4 \/ SUOMEN LUONNON P\u00c4IV\u00c4 HEIN\u00c4VAARASSA
Sat, 30 Aug at 11:00 am ILONKORJUU - POHJOIS-KARJALAN MAAKUNTAPÄIVÄ / SUOMEN LUONNON PÄIVÄ HEINÄVAARASSA

Heinävaran "Kyläalue", Tiehaara 1, 82110 HEINÄVAARA

M\u00f6hk\u00f6n Valon y\u00f6
Sat, 30 Aug at 11:00 am Möhkön Valon yö

Möhkön ruukki

Joensuun musiikkimessut
Sat, 30 Aug at 11:00 am Joensuun musiikkimessut

Ravintola Kerubi

Agilityn kisanomaiset treenit + JoA Cup
Sat, 30 Aug at 12:00 pm Agilityn kisanomaiset treenit + JoA Cup

Pärnävaaran Koiraurheilukeskus

Kolin Y\u00f6 30.8.
Sat, 30 Aug at 01:00 pm Kolin Yö 30.8.

Kolintie 94b, FI-83960 Lieksa, Suomi

Rajatanssit
Sat, 30 Aug at 03:00 pm Rajatanssit

Kesäravintola Tuulaaki

Juuka is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Juuka Events