Advertisement
📣 W sobotę 2 kwietnia gościem Muzeum Dulag 121 będzie prof. Andrzej Żbikowski, który opowie o losach ludności cywilnej podczas powstania w getcie warszawskim. 🗓️ 26 kwietnia, sobota
⏰ 15:00
📌 Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8A w Pruszkowie
‼️ wstęp wolny
🔸 W kwietniu 1940 r. na rozkaz władz niemieckich instytucje reprezentujące społeczność żydowską rozpoczęły wznoszenie murów wokół części Warszawy najliczniej zamieszkałej przez Żydów, tzw. dzielnicy północnej (dzisiejszy Muranów), gdzie miało powstać getto. Do ostatecznego zamknięcia getta w Warszawie doszło 16 listopada 1940 r. Za murami znalazło się około 400 tys. Żydów. W kwietniu 1941 r., gdy do getta napłynęli przesiedleńcy z miasteczek dystryktu warszawskiego i grupa Żydów niemieckich, liczba ta wzrosła do 450 tys. osób.
🔸 Na skutek tragicznych warunków bytowych doszło do drastycznego wzrostu śmiertelności. Do lipca 1942 r. zmarło w getcie w sumie 92 tys. osób.
🔸 22 lipca 1942 r. w getcie warszawskim rozpoczęła się tzw. Wielka Akcja, czyli deportacja tamtejszych Żydów do ośrodka zagłady w Treblince. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy – do 21 września 1942 r., kiedy odjechał ostatni z transportów – zgładzono tam blisko 300 tys. warszawskich Żydów. Na obszarze zmniejszonego getta pozostało jedynie 60 tys. osób, zatrudnionych w przedsiębiorstwach produkujących na rzecz III Rzeszy, lub mieszkających w getcie nielegalnie.
🔸 19 kwietnia 1943 – 16 maja 1943 powstanie w getcie warszawskim
Rankiem 19 kwietnia 1943 r., kiedy Niemcy przystąpili do ostatecznej likwidacji getta i kolejnej fali wywózek, zostali ostrzelani przez grupy żydowskiej konspiracji zbrojnej – Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW).
🔸 Zgodnie z raportem Jürgena Stroopa, w getcie warszawskim podczas powstania przebywało ok. 56 tys. Żydów. Blisko 7 tys. z nich Niemcy zamordowali na miejscu, a niemal 7 tys. wywieziono do obozu zagłady w Treblince. Z kolei ok. 6 tys. Żydów zginęło w trakcie walk. Niemal 36 tys. pozostałych wywieziono do obozów pracy i koncentracyjnych na terenie Generalnego Gubernatorstwa.
Wykład będzie dotyczył losów i doświadczeń zwykłej ludności cywilnej mieszkającej w getcie warszawskim podczas powstania.
prof. Andrzej Żbikowski – historyk i politolog, kierownik Działu Naukowego Żydowskiego Instytutu Historycznego, profesor w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktor i edytor dokumentów źródłowych, m.in. raportu Jürgena Stroopa z tłumienia powstania w getcie warszawskim Żydowska dzielnica mieszkaniowa w Warszawie już nie istnieje! Oraz tomu 3 Relacje z Kresów Pełnej Edycji Archiwum Ringelbluma. Laureat Nagrody Hirszowiczów za 2021 rok w uznaniu wybitnych osiągnięć na rzecz popularyzacji historii Żydów polskich.
Tekst na podstawie: https://1943.pl/historiagw/
Zapraszamy!
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
3 Maja 8a, 05-800 Pruszków, Poland, ulica 3 Maja 8A, 05-800 Pruszków, Polska,Pruszków, Milanowek, Poland