Ligeværd - Åbning af Ridehus Event

Sat, 05 Apr, 2025 at 10:00 am to Sun, 06 Apr, 2025 at 04:00 pm UTC+02:00

Vejen til hestens hjerte v/Marianne Florman | Nørre Alslev

Vejen til hestens hjerte v\/Marianne Florman
Publisher/HostVejen til hestens hjerte v/Marianne Florman
Ligev\u00e6rd - \u00c5bning af Ridehus Event
Advertisement
Åbningen af vores ridehus den 5-6 april 2025,
bliver fejret med to inspirationsdage
med overskriften:
LIGEVÆRD
To fulde dage, med nærvær, kærlighed og en masse inspirerende indhold.
Jeg har kaldt på nogle af mine dygtige kollegaer, og vi vil på kryds og tværs af faglighed, personlighed og arbejdsområder levere spændende og inspirerende workshops med overskriften LIGEVÆRD ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️
Teamet på billedet; Dorte Christiansen, Claus Toftgaard, Helene Gjerding, Mathilde Denning, Katrine Ravnsfelt, Mayanne Florman
Læs mere om teamet nedenfor
Begge dage fra 10.00 – 16.00 + kl 17 foredrag: hvordan vi taler om dyr v/Mathilde Walter Clark
Det endelige program er under udarbejdelse.
Men du kan godt glæde dig til
inspirerende workshops, foredrag, demoer etc.
❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️
Lørdag kl. 17.00 er der mulighed for
at købe adgang til foredraget:
“Hvordan vi taler om dyr –
og hvad det betyder for vores måde at behandle dem på”
v/ Mathilde Walter Clark, forfatter til bøgerne;
”Det blinde øje” – om minksagen og ”Hvordan man laver dyr”
foredraget tager udgangspunkt i begge bøger.
Du kan allerede nu sikre dig adgang til hele eller dele af eventet,
og hvis du skal overnatte sikre dig plads på B&B i nærheden.
PRISER:
Billetterne refunderes ikke,
men må gerne videresælges til anden side.
Køb billet til hele eller dele af eventet ved at følge linket:
Alle events: Lørdag og søndag kl. 10-16 + foredrag lørdag kl. 17.00 – Kr. 800,- (spar kr. 150)
Kun lørdag + søndag kl. 10-16 – kr. 600,- (spar kr. 100)
Kun lørdag kl. 10-16 – kr. 350,-
Kun søndag kl. 10-16 – kr. 350,-
Kun foredrag lørdag kl. 17.00 – Kr. 250,- (incl. let vegansk ret),
med Mathilde Walter Clark – “Hvordan vi taler om dyr”
Vi glæder os til at dele vores tanker og viden om ligeværd 🙏
Program
Lørdag den 5. april
(5 min) 10.00 – 10.05 velkomst
Vi vil gerne sætte fokus på ligeværd mellem heste og mennesker. Men hvordan gør vi? Vi har forskellige bud, og sammen udforsker vi emnet over weekenden. Eventet vil give dig masse af ideer og redskaber til nye måder at være sammen med din hest på. Vi guider og inspirerer til at være nysgerrig på de områder, der kan være svære at gå ind i selv.
(25 min) 10.05 – 10.30 intro til ligeværd
Hør vores perspektiver på ligeværd, og oplev hvordan vi fra forskellige fag arbejder sammen, giver plads og inviterer til forskellighed.
(15 min) 10.30 – 10.45 Fælles fokus på at komme til stede i kroppen
Vi vil gerne skabe et fælles fundament for dagen og give mulighed for at kontakte kroppen, så dagen ikke kun opleves via hovedet.
(45 min) 10.45 – 11.30 Henning Jensen Foredrag – ligeværd og kvantefysik
Vi har bedt Henning Jensen om et foredrag, der ud fra kvantefysikkens verden forklarer, hvorfor forståelsen af energi er så vigtigt, hvis vi gerne vil opnå et ligeværdigt forhold til andre væsner.
(15 min) 11.30 – 11.45 Integration og refleksion af Hennings foredrag
Vi hjælper deltagerne i mindre grupper med at integrere og reflektere.
(15 min) 11.45 – 12.00 Pause
(30 min) 12.00 – 12.30 Observatoriet
Her kan du lære eller øve dig i, hvordan du observerer uden at dømme eller sætte etikette på det du ser. En workshop med forskellige stationer, hvor vi ser med øjnene, oplever med sanserne og prøver at observere med emotionerne. Det vil transformere din relation og samarbejde med din hest og andre mennesker, når du lærer at se forbi det umiddelbare og give plads til det autentiske i dig selv og dem du er sammen med.

(15 min) 12.30 – 12.45 Integration og refleksion af Observatoriet
Vi hjælper deltagerne i mindre grupper med at integrere og reflektere.
(45 min) 12.45 – 13.30 Frokost
(30 min) 13.30 – 14.15 Heste omsorg
Hvad har vores heste grundlæggende brug for at vi er opmærksomme på - og hvordan kan vi drage omsorg for deres fysiske og mentale helbred, så vi er sikre på at opretholde et ligeværdigt forhold.
(15 min) 14.15 – 14.30 Integration og refleksion af heste omsorg
Vi hjælper deltagerne i mindre grupper med at integrere og reflektere.
(15 min) 14.30 – 14.45 Pause
(45 min) 14.45 – 15.30 Energi og forbindelse
For at opnå ligeværd er det vigtigt at vi forstår hinanden på et dybere plan og skaber forbindelsen ved at mærke hinandens frekvens. Det kan vi gøre på flere måder, via kroppen, sanserne og gennem leg. Men det kræver at du er “hjemme hos dig selv”. I denne workshop får du mulighed for via simuleringsøvelser og praksis at opleve, hvad energi er og hvordan det mærkes i dig, når forbindelse
opstår med et andet væsen.
(15 min) 15.30 – 15.45 Refleksion og integration af Energi og forbindelse
Vi hjælper deltagerne i mindre grupper med at integrere og reflektere.
(15 min) 15.45 – 16.00 – Hvad har vi lært om ligeværd i dag
(60 min) 16.00 – 17.00 Pause
(90 Min) 17.00 Mathilde Walter Clark - Foredrag

Søndag 6. april
(20 min) 10.00 – 10.20 Velkomst om ligeværd
Hør vores perspektiver på ligeværd, og oplev hvordan vi fra forskellige fag arbejder sammen, giver plads og inviterer til forskellighed og faglig respekt.
(10 min) 10.20 – 10.30 Fælles meditation
Vi vil gerne skabe et fælles fundament for dagen og give mulighed for at fokusere på emnet ligeværd.
(45 min) 10.30 – 11.15 Fælles sprog /kommunikation
Hvordan finder vi et fælles sprog gennem energi, krop, sanser, telepati? Hvordan kan vi selv komme i et stadie i os selv, så telepati er muligt? Hvordan opleves telepati mellem mig og et dyr?
Workshoppen skal hjælpe dig til at lytte med andet end ørerne og se med mere end øjnene.
(15 min) 11.15 – 11.30 Integration og refleksion af fælles sprog
Vi hjælper deltagerne i mindre grupper med at integrere og reflektere.
(15 min) 11.30 – 12.00 Pause

(30 min) 12.00 – 12.30 Rytter omsorg
Som rytter har vi ofte alt for megen fokus på vores hest, og glemmer helt at i et ligeværdigt forhold, er det vigtigt at vi først og fremmest passer på os selv. kan vi med omsorg for og kærlig anerkendelse af os selv mødes i en empatisk kontakt med vores heste og andre mennesker. Både fra ryggen, når vi rider og når vi er fra jorden med vores heste og staldkammerater.
(15 min) 12.30 – 12.45 Integration og refleksion af Rytter omsorg
Vi hjælper deltagerne i mindre grupper med at integrere og reflektere
(45 min) 12.45 – 13.30 Frokost
(30 min) 13.30 – 14.15 Sanse
Hesten sanser det meste med sin krop og mennesket bruger det meste af sin tid i hovedet. I denne workshop, vil vi sætte fokus på sansernes betydning for at opleve kontakt med os selv og dermed opnå en ligeværdig relation med vores heste.

(15 min) 14.15 – 14.30 Integration og refleksion
Vi hjælper deltagerne i mindre grupper med at integrere og reflektere
(15 min) 14.30 – 14.45 Pause
(45 min) 14.45 – 15.30 – Panelet svarer på spørgsmål fra dig
Der findes ikke ét rigtigt svar, så hør hvilke svar, der kommer fra de forskellige faggrupper og forstå at ligeværd også er at have respekt for, at ikke alle ved alting og at give plads til forskellige holdninger, synspunkter og viden.
(15 min) 15.30 – 15.45 Refleksion og integration af ligeværd i panelet
Vi hjælper deltagerne i mindre grupper med at integrere og reflektere
(15 min) 15.45 – 16.00 – Hvad har vi lært om ligeværd i dag
Farvel og god fornøjelse med at udforske ligeværd i dit liv…..
Teamet:
Dorte Christiansen; Uddannet psykoterapeut med kroppen i fokus (MPF) ved Institute for Life Energy, samt zoneterapeut (RAB) med egen praksis siden 1988. Har hele sit arbejdsliv beskæftiget sig med pædagogisk og terapeutisk arbejde, og har stor erfaring i at kommunikere med mennesker fra mange forskellige miljøer. Terapeutisk assistent i ridefysioterapi og uddannet Hesteguidet Terapeut i mesterlære hos Mayanne Florman. Medudvikler af True Lead Metoden og medstifter af Horse & Humanship, som uddanner rideterapeuter efter True Lead Metoden. Har 3 heste på mindre landsted på midtsjælland, som guider i terapeutiske sessioner med børn, unge og voksne.
Claus Christian Toftgaard; Uddannet autoriseret træner med dressur som speciale, har arbejdet med forbindelsen mellem hest og rytter og deres samspil i 30 år. Er derudover uddannet human- og hestefysioterapeut og har arbejdet med behandling/træning af hest og rytter siden år 2000. Er medforfatter til bogen i “Balance på hesteryg” og holder kurser og workshop i, hvordan vi hjælper heste og mennesker med en dybere forståelse af hinanden både fra jorden og når vi sidder i sadlen.
Helene Gjerding; Uddannet Cand. Scient. Pol. og arbejder til dagligt for bæredygtig udvikling. Desuden uddannet naturterapeut og terapeut med hesten som guide. Har været distancerytter, kombineret med mange års studier af forskellige grene af horsemanship og har trænet efter akademiske og biomekaniske principper. Har på den baggrund udviklet helhedsorienterede principper og metoder til undervisning med sanser, natur og turridning som fokus.
Mathilde Denning; Animal Listening, har en bachelor i biologi med speciale i dyreadfærd. Mathilde har specialiseret sig i telepati og healing til dyr. Mathilde har desuden en stor passion for at vise andre, hvordan de kan opnå en dybere, telepatisk kontakt med dyrene i deres liv. Mathildes mission er at alle dyr bliver hørt og lyttet til, og at der i samværet med dyrene bliver plads til deres individualitet, følelser og tanker.
Katrine Ravnsfelt; Hippiedyrlægen, blev dyrlæge i 2001, og har det meste af sin karriere arbejdet i praksis. Først som konventionel dyrlæge, og siden specialiseret i alternativ behandling. Har efteruddannet sig i homøopati, osteopati og akupunktur - og praktiserer ud fra at alt i kroppen hænger sammen - også med sjælen. Katrines mission er, at ingen skal skilles fra deres hest før tid, og at forene konventionel og alternativ behandling til alles bedste.
Mayanne Florman, True Lead Academy, er uddannet SE-Traume terapeut og har specialiseret sig i terapi med hesten som guide. Mayannes mission er at lære mennesker at være kærlige og kraftfulde, og at dyrene får en stemme, så samspillet mellem mennesker og dyr er udviklende og givende for begge parter.
Mayanne er udvikler af True Lead Metoden, som anvendes i det daglige arbejde mellem heste og mennesker men også til uddannelse af Rideterapeuter i Horse and Humanship. True Lead Metoden anvendes også i almindelig rideterapi og traumeterapi med børn, unge og voksne.
Fra hjertet
Mayanne Florman
www.trueleadacademy.dk
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Vejen til hestens hjerte v/Marianne Florman, Rytsebækvej 11, 4780 Stege, Danmark,Askeby, Nørre Alslev, Denmark

Tickets

Sharing is Caring:

More Events in Nørre Alslev

YIN YOGA RETREAT 4.-6. april 2025
Fri, 04 Apr, 2025 at 03:00 pm YIN YOGA RETREAT 4.-6. april 2025

InspirationsCenter Maribo

Rose\u2019 og Tapas arrangement
Fri, 04 Apr, 2025 at 06:00 pm Rose’ og Tapas arrangement

Østofte forsamlingshus

Four Ladies p\u00e5 STARS
Fri, 04 Apr, 2025 at 08:00 pm Four Ladies på STARS

stars.dk

Fernisering - Surreal Encounters
Sat, 05 Apr, 2025 at 11:00 am Fernisering - Surreal Encounters

Liza's Gallery

Korprojekt for m\u00e6nd, \u00e9ndags - begyndere og let \u00f8vede
Sat, 05 Apr, 2025 at 01:00 pm Korprojekt for mænd, éndags - begyndere og let øvede

Sakskøbing Kirke

For\u00e5rskoncert 2025 \ud83c\udfb6
Sat, 05 Apr, 2025 at 02:00 pm Forårskoncert 2025 🎶

Sakskøbing Sportscenter

Foredrag - "Hvordan vi taler om dyr" v\/Mathilde Walter Clark
Sat, 05 Apr, 2025 at 05:00 pm Foredrag - "Hvordan vi taler om dyr" v/Mathilde Walter Clark

Vejen til hestens hjerte v/Marianne Florman

Herreholdet
Sat, 05 Apr, 2025 at 05:00 pm Herreholdet

Fanefjord Kirkevej 11, Askeby

Pligten Kalder p\u00e5 STARS
Sat, 05 Apr, 2025 at 08:00 pm Pligten Kalder på STARS

stars.dk

Nørre Alslev is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Nørre Alslev Events