Advertisement
LAULETUN RUNON LAUANTAI – KONSERTTI31.1.2026 klo 14.00–16.30 (väliaika 45 min)
Taito Galleria, Taitokortteli, Joensuu
Liput 15 € Holvista:
https://holvi.com/shop/tietajakeskus/product/a02c8595139b912a5fbaa1456b9d0a96/
❄️ KONSERTIN ESITTELY ❄️
Lämpimästi tervetuloa ainutlaatuiseen runolaulun ja kansanmusiikin konserttiin Taito Galleriaan! Lauletun runon lauantai on ensimmäinen konsertti, joka järjestetään tässä kauniissa tilassa, jossa yleensä pidetään juhlia ja käsityötapahtumia.
Konsertissa kuullaan perinteistä runolaulua, vienankarjalaista joikua, itkuvirsiä ja kansanlauluja. Soittimina ovat kantele, jouhikko ja kehärumpu sekä perinteeseen modernin sävelkudoksen luova syntetisaattori. Esiintyjinä ovat neljä pohjoiskarjalaista muusikkoa: Donna Claudia, Ilkka Elo, Eero Peltonen ja Pauli Rikala. Jokaisella heistä on syvä suhde perinteeseen ja oma taiteellinen polkunsa ja ilmaisunsa.
Konsertissa on väliaika. Kauppaneuvoksen kahvila on aivan vieressä, ja avoinna konsertin aikana. Tauon ajaksi yleisölle on varattu kahvilan Valkoinen Salonki.
Lippuja myydään vain Holvissa, joten ovelta ei voi ostaa lippuja. Taito Galleriaan ei mahdu kuin 50 kuulijaa, joten kannattaa hankkia liput ajoissa.
⭐ KONSERTIN ESIINTYJÄT ⭐
— Donna Claudia —
runolaulu, itkut, kelkyttely, kantele ja kehärumpu
”Olen siellä täällä kierreltyäni saanut löytää tieni näille kaunoisille Karjalan maille tutkailemaan juureni kuisketta – Täällä yhä vielä saa tuntea runovirren läsnäolon ja kanteleen helinän arvokkaana kulttuuriperintönä, jota veressämme kannamme. Älköömme antako sen äänen olla turhan vieno, vaan sitä vaalittakoon!
Unisten paimenniittyjen ja karjakellon kilkatuksen ohella minua sytyttävät vanhojen runosävelmien ja kelkettelyeänijen, sekä karjan kutsuhuutojen lisäksi itämerensuomalaisen alueen rikas ja syvä itkuperinne, jonka äärellä saattaa tuntea esiäitien henkäyksen.
Konsertin pitimiksi lauletaan myös yhteisvirsiä perinteiseen tyyliin.
Ruvetkoa myö juopukat joikumahe, elikkä lakloset laulamahe!”
— Ilkka Elo —
runolaulu, kantele, kehärumpu ja äänimaisemat
”Olen Länsi-Vantaalta Joensuuhun puolisen vuosikymmentä sitten muuttanut muusikko. Olen aikanaan kiertänyt Suomenmaata rock-yhtyeeni kanssa, mutta nykyään sävellän musiikkia kotistudiossani Linnunlahdella.
Musiikissani yhdistelen uutta ja vanhaa: kantele ja kehärumpu kohtaavat syntetisaattorit ja sähkökitarat. Vaikutteita sävelteoksiini olen saanut muun muassa kansanmusiikista, elektronisen musiikin pioneereiltä, krautrockista sekä minimalistisen taidemusiikin säveltäjiltä. Tekstejä teoksiini olen poiminut muun muassa muinaisista suomalaisista loitsurunoista sekä Eino Leinon ja muiden runoilijoiden tuotannosta.
Taiteessa minua inspiroivat luonnon ja teknologian kohtaaminen sekä menneen maailman kaiut nykyhetkessä. Näistä aineksista pyrin löytämään ja luomaan uusia äänimaailmoja sekä kertomaan kuulemattomia tarinoita.”
— Eero Peltonen —
runo- ja loitsulaulu ja kehärumpu
”Olen joensuulainen runonlaulaja ja kansanperinteen opettaja. Jo pienenä poikana muistan kulkeneeni pitkin maantietä ja keksineeni lauluja. Nyt teen pyhiinvaelluksia ja laulan lehmille ja metsän puille. Ja edelleen sijoitan sointuisia sanoja säveliin. Juuri nyt on jenkka työn alla.
Runolaulun aloitin jo 30 vuotta sitten, mutta vasta täällä Joensuussa olen alkanut opettaa runo-, loitsu-, yläsävel- ja kurkkulaulua. Myös työ- ja kehtolaulut sekä itkut ovat tulleet täällä läheisiksi.
Konsertissa esitän runolauluja, loitsuja ja kansanlauluja, joihin olen vuosien saatossa kiintynyt. Luvassa on laulua suomen lisäksi myös karjalaksi ja tuvaksi. Ja yleisökin on tervetullut kanssani laulamaan.”
— Pauli Rikala —
jouhikko ja kansanlaulut
”Olen Juuan korvessa asusteleva harrastelijamuusikko. Olen soittanut jouhikkoa nelisen vuotta. Jouhikossa kiehtoo sen rouhea, alkukantainen ääni ja äänen tuottamiseen tarvittava herkkyys. Yhden jouhikon olen itse rakentanut ja seuraavia varten on jo tervaleppää varastossa kuivumassa.
Kotona tykkään jouhikkoa soitella vanhassa saunamökissä metsän reunassa, erityisesti illan hämärässä ja tähtien tuikkiessa. Siellä vallitsee sama rauhallinen tunnelma, jossa ympäröivä luontokin elää ja hengittää. Kun tästä tunnelmasta haltioituneena alkaa soitella ja laulella, saattaa tunti jos toinenkin vierähtää huomaamatta ja arjen huolet ja murheet haihtuvat.
Toivon voivani välittää konsertissa edes pienen häivähdyksen tuosta kokemuksesta. Soitan perinteisiä jouhikkosävelmiä ja muita kansanlauluja jouhikolle sovitettuna. Kuulet myös oman ääneni ja jouhikon yhteistä sointia.”
📍 TAITO GALLERIA (Taitokortteli)
Taito Galleria sijaitsee Taitokorttelin punatiilisen rakennuksen toisessa kerroksessa. Sisäänkäynti on Koskikadun puolelta, ja esteetön kulku onnistuu tuolihissin avulla.
Tila on rauhallinen, kaunis juhla- ja kohtaamispaikka, joka sopii konserttisaliksi noin 50 hengelle. WC-tilat ovat salin vieressä.
🤝 JÄRJESTÄJÄT
Pielisen Tietäjäkeskus ry
Kansanperinteen ja esivanhempien kulttuuriperinnön vaalija, joka tapahtumissaan elävöittää unohdettuja traditioita ja edistää perinteiden siirtymistä tuleville sukupolville.
Taitokortteli / Taito Pohjois-Karjala
Joensuun keskustan kulttuurikortteli, jossa kohtaavat pohjoiskarjalaisten kädentaitajien tuotteet, käsityöpajat sekä upeat kahvila-, juhla-, kokous- ja näyttelytilat.
Joensuun Kalevalaiset Naiset ry
Kulttuuri- ja perinneyhdistys, joka järjestää kulttuuritapahtumia, kuten kohtaamiset kirjallisuuden ja kansanmusiikin äärellä, kekrijuhlat ja kansan- ja kansallispukujen tuuletukset.
🌟 TERVETULOA KONSERTTIIN! 🌟
Lauletun runon lauantaissa vaalimme ikiaikaisia perinteitä ja siirrämme runon, laulun ja musiikin haltioittavan voiman nykypäivään. Me tapahtuman järjestäjät ja esiintyjät toivotamme kaikki lauletun runon ystävät, läheltä ja kaukaa tervetulleiksi konserttiin.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Taito Galleria, Taitokortteli, Joensuu, Koskikatu 1, FI-80100 Joensuu, Suomi, Juuka, Finland
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.






