LaBrassBanda (DE) + support: folkshilfe (AT) | Rock Café Prague

Fri Oct 20 2023 at 08:00 pm

Rock Café Prague | Prague

LaBrassBanda
Publisher/HostLaBrassBanda
LaBrassBanda (DE) + support: folkshilfe (AT) | Rock Caf\u00e9 Prague
Advertisement
CZ: Asi každý z nás někdy slyšel (ať už v televizi nebo naživo) kapelu, které dominují v programech německých pivních a městských festivalů. Tento typický zvuk uchopila bavorská kapela LaBrassBanda a smíchala jí se ska, punkem, technem a reggae a vytvořila tak unikátní mix, který v zemi našich západních sousedů láká tisíce návštěvníků. A že jim díky jejich bavorskému dialektu často nerozumí ani v Německu? Nevadí, tahle atmosféra vás strhne!
Ačkoliv LaBrassBanda zpívá ve své rodné řeči, má za sebou turné po celém světě, mimo jiné si zahráli v USA, Zimbabwe nebo dokonce i na Sibiři. A nyní je nejvyšší čas přivézt je i do Čech – zapište si do diářů na příští rok termín 20. října 2023!
Support:
folkshilfe (AT)
Vstupenky:
750 Kč / předprodej v síti GoOut
///
EN: LaBrassBanda is more than the typical North American stereotype of traditional German sounds often heard at beer festivals around the world. The band’s style is a wild mix of modern Bavarian folk music, ska, punk, techno, reggae and, of course, brass. Thanks to the diverse sound ingredients, the outcome is as colourful as a well-shaked cocktail - fast, energetic, and hard to understand for everyone who did not grow up in Germany’s southern state called Bavaria. This, however, does not detract LaBrassBanda’s success.
In 2017, the band celebrated their ten-year anniversary not only by publishing a new album called “Around the World”, but by actually making a 6-week tour around the world, impressing new fans on five continents. This hasn’t been their first trip beyond Bavarian
borders. The musicians gave concerts in the United States, Zimbabwe, several European countries and even in Siberia. They definitely love to mingle and party with different cultures from all over the globe, which probably helps them create their unique sound.
And it is the best time to bring them also to Prague – write down the date 20th October 2023!
Support:
folkshilfe (AT)
Ticket:
750 CZK / presale via GoOut
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Rock Café Prague, Národní 20, Praha 1,Prague, Czech Republic

Tickets

Sharing is Caring: