Advertisement
Så er der gadeteater i verdensklasse i Folehaven. Her kan store og små opleve teater med omvandrende hornorkestre, tankevækkende fortællinger om plastik i havet og dans til AC/DC i oppustede dragter. Du kan også deltage i en kreativ og farverig workshop med udgangspunkt i FNs Verdensmål.De gribende og kunstneriske forestillinger foregår blandt hyggelig og lokal stemning og de dybe indtryk fordøjes til slut med lækker mad fra Maddamernes Folkekøkken. Det foregår al sammen i Margrethehaven, overfor Vigerslev Bibliotek.
Alle er naturligvis velkomne og vi glæder os til at se jer til gadeteater af allerhøjeste kvalitet og til hyggelig og lokal samvær.
PROGRAM onsdag 27. august 2025 - for skoler og institutioner
10.00 - 10.30 La Baronnade (F) i skolegården
10.30 - 11.00 Whale in plastic ocean (GB)
11.00 - 11.30 Whale in plastic ocean (GB)
12.30 - 13.00 Whale in plastic ocean (GB)
13.00 - 13.30 Whale in plastic ocean (GB)
13.30 - 15.00 Fiesta! (NL) (workshop)
14.30 - 15.00 Whale in plastic ocean (GB)
PROGRAM onsdag 27. august 2025 - for ALLE
16.00 - 16.45 La Baronnade (F)
17.00 - 17.30 EARTH (F)
17.00 - 18.30 Fiesta! (NL) (workshop)
17.30 - 18.30 Folkekøkken hos Maddamerne
------
La Baronnade (F)
Kom med, når Les Grooms fra Frankrig forvandler byens gader til en levende scene med teater, musik og overraskende publikumsinddragelse til Københavns Gadeteaterfestival.
La Baronnade er en kultklassiker inden for europæisk gadeteater – en musikalsk og dramatisk forestilling, hvor grænserne mellem publikum og performere opløses. Med humor, improvisation og uimodståelig energi blander Les Grooms sig med tilskuerne, og pludselig bliver du en del af forestillingen – uden at du helt opdager hvordan.
Forestillingen opføres i det offentlige rum og inviterer dig med på en musikalsk rejse, hvor operette og gadeteater smelter sammen i et farverigt og fabulerende univers. Les Grooms har tidligere begejstret danske publikummer under DIG festivalens første år, og nu vender de tilbage!
------
Whale in plastic ocean (GB)
Kom med under havets overflade og mød en hval fanget i plastik – i en rørende og visuelt betagende teaterforestilling for børn og voksne til Københavns Gadeteaterfestival.
Whale in Plastic Ocean er en sanselig og tankevækkende forestilling for børn fra 5 år og op. Med fysisk teater, akrobatik og magisk scenografi fortæller det engelske teater Circo Rum Ba Ba historien om en hval, der kæmper for at overleve i et hav fyldt med plastikaffald. Her kan du kravle ind i den kæmpe oppustelig kaskelothval, og møde altædende havskildpadder og andre eksotiske havdyr
Forestillingen spiller på letforståeligt engelsk og taler direkte til børns fantasi og nysgerrighed – men også til de voksne. Den inviterer hele familien med på en poetisk rejse under havets overflade, hvor billeder og bevægelser formidler vigtige budskaber om miljø, ansvar og håb.
Med humor, skønhed og alvor gør Whale in Plastic Ocean klimakrisen nærværende og relevant – og minder os om, at selv små handlinger kan gøre en stor forskel for fremtidens oceaner.
------
Fiesta! (NL)
Tag børn og voksne med til Fiesta! – en kreativ workshop fyldt med farver, fællesskab og refleksion over verdensmålene. Workshoppen er en del af Københavns Gadeteaterfestival.
I denne festlige workshop inviterer den hollandske kunstner Karin Arts deltagerne til at skabe deres eget stykke af en stor mexicansk guirlande – med inspiration fra FN’s 17 Verdensmål.
Med stofstykker i alle regnbuens farver og livlig musik i baggrunden arbejder børn og voksne side om side i en workshop, hvor kreativitet møder bæredygtig læring.
Hvert stykke stof repræsenterer ét af verdensmålene, og deltagerne klipper, former og designer ud fra deres egne tanker og følelser om netop dét mål. Samtidig åbner workshoppen op for samtaler og refleksioner om de globale udfordringer, vi står overfor – og hvordan vi alle kan bidrage til forandring.
Fiesta! er en sanselig og engagerende oplevelse, der appellerer til børn fra 5 år og op – og til alle voksne med lyst til at skabe, lytte og være med. Workshoppen varer 3 timer og kan tilpasses både indendørs og udendørs. Resultatet er en fælles guirlande – og en følelse af fællesskab, håb og handlekraft.
------
EARTH (F)
EARTH er en intens og sanselig danseforestilling med inspiration fra rockens vilde univers og kvinders styrke.
Med udgangspunkt i AC/DC's kraftfulde lydunivers hylder den franske koreograf Didier Théron kvinders energi, leg og selvstændighed i forestillingen EARTH. Tre kvindelige dansere indtager scenen med fuld kraft og attitude – iført oppustelige dragter og med koreografi, der både er vild, legende og kompromisløs.
Forestillingen udfolder et fysisk og visuelt rum, hvor dansens kraft bliver et opråb om frigørelse og ligestilling. Publikum inviteres med ind i et eksplosivt møde mellem rockens rytmer og dansernes stærke kropssprog – og det hele sker i børnehøjde, men med budskaber, der rækker langt ud over scenekanten.
EARTH er en poetisk og kropslig oplevelse for både børn og voksne fra 5 år og op. En forestilling, der både får kroppen til at danse og tankerne til at bevæge sig.
_____________________________________________________________________
Eventet er en del af Københavns Gadeteaterfestival
Oplev gadeteater lige midt i gadebilledet, når Københavns Gadeteaterfestival indtager gader, pladser og parker i august. Fra den 24.-30. august 2025 besøger festivalen bydelene Amager Vest, Valby, Tingbjerg-Husum og Sydhavn og fylder dagene med sprudlende, spektakulære, intime og magiske teateroplevelser. Festivalen er gratis og for alle.
Se det fulde festivalprogram her: https://brugbyen.kk.dk/for-boern/koebenhavns-gadeteaterfestival
Københavns Gadeteaterfestival er en del af Danmarks Internationale Gadeteaterfestival og er støttet af Kulturministeriet, Canada Arts Council, Spedidam , Adami, Københavns Scenekunstudvalg, Nordea Fonden, Spar Nord Fonden, Valby Lokaludvalg, Amager Vest Lokaludvalg, Kgs. Enghave Lokaludvalg, Tryghedspartnerskaberne i Folehaven og Tingbjerg-Husum, De Børnekulturelle midler (Valby og Sydhavn), Teater V, By og Havn, Bylivspuljen Ørestad Syd.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Kirsebærhaven 23, 2500 København, Danmark, Kirsebærhaven 23, 2500 København, Danmark, Frederiksberg, Denmark