Kutatók éjszakája a PIM-ben

Fri Sep 24 2021 at 06:00 pm

Petőfi Irodalmi Múzeum | Budapest

Pet\u0151fi Irodalmi M\u00fazeum
Publisher/HostPetőfi Irodalmi Múzeum
Kutat\u00f3k \u00e9jszak\u00e1ja a PIM-ben
Advertisement
?? Ismét izgalmas előadások keretén belül pillanthatunk be a PIM színfalai mögé a múzeum könyvtárának olvasótermében.
◾Részletes program◾
18.00–18.15
▪️Borbás Andrea: Ady Endre műhelyében
„Első fogalmazványait eldobta, szétszakította, nehogy az »utókor« lássa, hogyan dolgozott. Néhány első kézirata mégis kikerült ebből a heródesi műveletből.” írja Bölöni György Adyról. Az előadás Ady Endrének a PIM-ben őrzött piszkozatait mutatja be, betekintést nyújtva a költő alkotási folyamatába.
18.15–18.30
▪️Sulyok Bernadett: A párizsi Magyar Műhely // Egy avantgárd folyóirat gyűjteménye a Petőfi Irodalmi Múzeum kézirattárában
A Magyar Műhely folyóiratot az 1956-os forradalom és szabadságharc leverése után Nyugat-Európába, az akkori szabad országokba emigrált fiatal értelmiségiek indították el 1962 májusában, Párizsban. Az előadás a főszerkesztők jóvoltából múzeumunkba került dokumentumtípusokat mutatja be különböző csoportosítási szempontok szerint, felvillantva a levelek és analekták gazdagságát. A gyűjtemény feldolgozása során, a lap történetének megismerésével párhuzamosan körvonalazódnak a szerkesztők, Nagy Pál, Papp Tibor és Bujdosó Alpár szakmai és baráti kötődései, életútjuk jelentősebb állomásai is, ezáltal feltárulnak a magyar emigráció egyik pezsgő szellemi központjának évtizedei.
18.30–18.45
▪️Lukács Ágota: Pilinszky János fényképei filmtekercseken
Pilinszky az 1970-es évek első felében számos felvételt készített akkori barátnőjéről, Jutta Scherrerről. A portrék egy részének nemcsak nagyítása, de negatívja is fennmaradt. A filmtekercseken található képszekvenciák készülésük körülményeire, a költő fényképezési gyakorlatára vonatkozó többletinformációval bírnak a nagyításokhoz képest.
18.45–19.00
▪️Mihály Eszter: Betűkből bitek // Kéziratok a digitális térben
Milyen utat jár be a 21. században egy közgyűjteményben őrzött kézirat? Milyen új kihívásokkal szembesülnek a digitális korban a kéziratos forrásokat feldolgozó szakemberek? Mennyiben változnak meg a szövegre épülő bölcsészeti kutatások a digitális technológia fejlődésével? Az előadás során ezekre a kérdésekre adunk lehetséges válaszokat a PIM Digitális Bölcsészeti Központ projektjeinek tükrében.
19.00–19.15
▪️Mohay Anikó: Móricz lábnyomai // Hálózatépítés új keretek között
A discovery-szolgáltatások egyre inkább kiszorítják a hagyományos katalógusokat. Az új feldolgozási szabványok és keretrendszerek lehetőséget teremtenek a felhasználóknak a műtárgyak kontextusba helyezésére, a köztük lévő kapcsolatok felfedezésére. Előadásunkban meg szeretnénk mutatni, hogyan építjük a hálózatokat, hogyan teremtünk összefüggéseket a különböző entitások között, vagyis Móricz csizmája hogyan is kapcsolódik a Hortobágyhoz?
◾Raktárlátogatások 17:00-tól 17:30-ig◾
▪️PIM Kézirattár
Látogatóink bepillanthatnak a közönség elől elzárt raktárunk ajtaja mögé, ahol unikális kéziratainkat temperált hőmérsékleten, megfelelő körülmények között őrizzük.
Maximális résztvevőszám: 15 fő
Regisztráció az alábbi linken?
https://app.kutatokejszakaja.hu/esemenyek/petofi-irodalmi-muzeum/raktarlatogatas-a-pim-kezirattarban
▪️PIM Könyvtár
Látogatóink megtekinthetik a Károlyi-palota eredeti könyvtártermét és bepillantást nyerhetnek a közönség elől elzárt tömörraktár könyvritkaságainak világába.
Maximális résztvevőszám: 15 fő
Regisztráció az alábbi linken ?
https://app.kutatokejszakaja.hu/esemenyek/petofi-irodalmi-muzeum/raktarlatogatas-a-pim-konyvtaraban
#KutatókÉjszakája #PIM #KutatókÉjszakája2021 #PIMprogram #kutatokejszakaja
#researchersnight, #H2020
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Petőfi Irodalmi Múzeum, Budapest, Hungary

Sharing is Caring: