Kurátorství a dílo za hranicemi výstavy

Tue Nov 26 2024 at 06:00 pm UTC+01:00

AULA AVU, U Akademie 4, 170 22 Prague, Czech Republic | Prague

Akademie v\u00fdtvarn\u00fdch um\u011bn\u00ed v Praze
Publisher/HostAkademie výtvarných umění v Praze
Advertisement
// for english scroll down //
Srdečně vás zveme na setkání s kurátorkou a autorkou Fatos Üstek, které proběhne společně s prezentacemi laureátstva letošní Ceny Jindřicha Chalupeckého, Oskara Helcela, Judity Levitnarové a No Fun kolektivu.
Jaké jsou v současné době možnosti kurátorské a umělecké spolupráce ve vztahu k podpoře uměleckého experimentu a zároveň společenské odpovědnosti? Na příkladech vlastní bohaté praxe Fatos Üstek představí odlišné kurátorské přístupy, které reflektují její snahu o podporu férových a zároveň inovativních metod v současném umění. Fatos Üstek působí jako kurátorka a komisařka pro vznik nových děl pro Frieze Sculpture v Regent’s Park v Londýně, a ve své prezentaci představí strategie, které utvářejí velké výstavy současného umění ve veřejném prostoru. Bude se také ptát, jaké jsou výhody a úskalí těsných spoluprací mezi kurátorem*kou a umělecem*kyní, a jak zprostředkovat setkání filozofie a umění formou výstavy. Za jakých okolností může kurátorská praxe fungovat jako platforma pro uměleckou inovaci a kdy můžeme mluvit o etickém rozměru kurátorství?
◾ Fatos Üstek
je důležitým hlasem na současné umělecké scéně, působí v Londýně i mezinárodně. Je kurátorkou významných výstav a bienále jako je Frieze Sculpture, Londýn a Cascading Principles Expansions within Geometry, Philosophy and Interference, Oxford a členkou poroty Ceny Jindřicha Chalupeckého. Byla ředitelkou Liverpool Biennial nebo Roberts Institute of Art, a kromě výstav (Fig-2 50 exhibitions 50 weeks, 2015, ICA) připravila řadu festivalů (Art Night 2017 Londýn, 11. Liverpoolské bienále, 10. Gwangju Biennial, Jižní Korea) a realizací ve veřejném prostoru (Nathan Coley, Liverpool, 2020; Do Ho Suh, Londýn, 2018-20.) Je autorkou knihy The Art Institution of Tomorrow, Reinventing the Model (2023) a další badatelské a publikační činnosti (Curating Companion, Blackwell, 2020). Věnuje se organizaci seminářů (Miart Talks, 2018, Milán) a vzdělávacích workshopů (Art Fund Curatorial Workshops, 2015). Je také spoluzakladatelkou organizace FRANK Fair Artist Pay.
◾ Oskar Helcel
diplomoval na Katedře fotografie na pražské FAMU v ateliérech Markéty Kinterové a Hynka Alta. Ve své umělecké tvorbě se věnuje mechanismům pozdního kapitalismu v kontextu současného městského prostoru. Dlouhodobě pracuje s tématy tzv. developerismu, jakožto nástroji na reprodukování kapitalismu, privatizace města za účelem zisku a gentrifikace. Ve svých performativních video-esejích odkrývá třídní a ekonomické nerovnosti, často propojené s konkrétními lokalitami. Potřeba domova, konfrontace jedince s korporacemi či emoční nerovnováha tvůrců developerských projektů jsou dalšími subjekty práce.
◾ Judita Levitnerová
vystudovala Ostravskou univerzitu a pokračovala v magisterském studiu na Fakultě výtvarných umění v Brně v ateliéru Intermédií. V současné době pracuje na FaVU na své disertační práci na téma Současný informel, přičemž zde zkoumá i feministické otázky. Ve své umělecké praxi vychází především z média malby, malířské postupy však přenáší i do tvorby v jiných uměleckých formách, ať už jde o objekty, užitou módu nebo živý vizuální doprovod k hudebním vystoupením. Pracuje opakovaně s metodou imitace, kterou vnímá především jako další forma přiblížení se ke zkoumanému předmětu a jako péče o zapomenuté výtvarné techniky.
◾ No Fun kolektiv
Umělecký a výzkumný kolektiv No Fun byl založen v roce 2021. Současnými členy*kami kolektivu jsou Markéta Soukupová, Alex Petrova, Ondřej Trhoň, Andrea Hubert a Maxine Vajt. Zároveň kolektiv funguje jako modulární a otevřený útvar s různými úrovněmi angažovanosti jednotlivých lidí z řady odvětví. No Fun kolektiv se ve své práci zabývá queer subverzivními strategiemi videoher v kontextu střední a východní Evropy. Prostřednictvím teoreticky podloženého a umělecky i politicky výstižného pohledu reflektuje cis heteronormativní perspektivy a hledá účinné strategie k jejich prolomení ve spolupráci s queer a trans komunitou.
◾ Večer je součástí kurzu Možnosti předělání světa na KTDU AVU s podporou Společnosti Jindřicha Chalupeckého.
◾ Moderuje Hana Janečková
///
We are pleased to invite you to a presentation by curator and writer Fatos Üstek, which will be followed by presentations finalists of the Jindřich Chalupecký Award, Oskar Helcel, Judita Levitnarová and No Fun kolektiv.
Exploring curatorial practice as a platform for artistic experimentation and social advocacy Fatos Üstek will reflect on her recent work with Frieze Sculpture in Regent’s Park, offering insights into the strategies that inform large-scale, public art exhibitions and the challenges of situating contemporary art in open, accessible spaces.Üstek will discuss her close collaboration with artists and the evolving role of curators in shaping the intersection between art, philosophy, and viewer engagement. She will speak about her role with FRANK Fair Artist Pay, sharing how curatorial frameworks can advocate for fair artist remuneration and ethical practice across the arts sector. This presentation will provide a comprehensive look at the diverse methodologies Üstek employs, highlighting her commitment to fostering both innovative artistic environments and a socially engaged, equitable art world.
◾Fatos Üstek
is an influential voice in contemporary art, in both UK and international art contexts. With a background in directing major art institutions like the Liverpool Biennial and The Roberts Institute of Art, Üstek has curated impactful exhibitions and biennials, such as Frieze Sculpture, London and Cascading Principles Expansions within Geometry, Philosophy and Interference, Oxford. She is the author of The Art Institution of Tomorrow, Reinventing the Model. Her projects span mid-to-large scale nonprofit exhibitions, public art commissions, and initiatives like FRANK Fair Artist Pay. Her advisory roles include serving as Chair of New Contemporaries and advisory board member for the Extra Extra Magazine and Urbane Kuenste Ruhr. Her accolades include Apollo’s 40 Under 40 and nominations for Artlyst Power 100 and the ICI Gerrit Lansing Award, highlighting her impact across the arts sector.
◾ Oskar Helcel
graduated from the Department of Photography at FAMU, where he studied in the studios of Marketa Kinterová and Hynek Alt. He works with the topic of “developerism” as a tool for the reproduction of capitalism and privatization of cities for profit and gentrification. His performative video essays reveal class and economic inequality, often in connection with specific locations. The broader social issues are interconnected with more intimate processes of perception such as a need for home, confrontation between the subject and corporations, and the emotional imbalance of real estate developers.
◾ Judita Levitnerová
graduated from the University of Ostrava and then continued her studies in the Intermedia Studio at the Brno University of Technology’s Faculty of Fine Arts, where she is also currently working on a dissertation on the subject of contemporary informel as well as researching feminist issues. She works with the method of imitation as another form of approaching the subject and practices of care for forgotten artistic techniques.
◾ No Fun kolektiv
The art research collective No Fun, was founded in 2021 and its current members are Markéta Soukupová, Alex Petrova, Ondřej Trhoň, Andrea Hubert, and Maxine Vajt. It also functions as a modular and open unit, inviting other people from a variety of disciplines. No Fun Collective explores queer subversive strategies of video games in the context of Central and Eastern Europe through theoretically informed and artistically and politically concise positions; it reflects on cis heteronormative norms while seeking effective strategies of their disruption; in collaboration with the queer and trans community as a shared practice of safe space, lecture, workshops and performance.
◾Moderated by Hana Janečková
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

AULA AVU, U Akademie 4, 170 22 Prague, Czech Republic, U Akademie 172/4, 170 00 Praha, Česko,Prague, Czech Republic

Sharing is Caring:

More Events in Prague

V\u00edt\u00e1n\u00ed zimy
Tue Nov 26 2024 at 04:00 pm Vítání zimy

Vlčkova 1067, 198 00

Kreativn\u00ed d\u00edlna s Emilem: Adventn\u00ed v\u011bnce
Tue Nov 26 2024 at 05:00 pm Kreativní dílna s Emilem: Adventní věnce

Pedagogická fakulta UK

V\u00e1no\u010dn\u00ed workshop: V\u00fdroba adventn\u00edho v\u011bnce
Tue Nov 26 2024 at 05:30 pm Vánoční workshop: Výroba adventního věnce

Roast & Grill Bistro

Finan\u010dn\u00ed d\u00fdch\u00e1nek - Investice, co to rozjedou
Tue Nov 26 2024 at 05:30 pm Finanční dýchánek - Investice, co to rozjedou

Mezibranská 1579/4, 110 00 Praha, Česko

P\u0159edn\u00e1\u0161ka: Cesta od chemie na tal\u00ed\u0159 prav\u011bk\u00fdch lid\u00ed
Tue Nov 26 2024 at 05:45 pm Přednáška: Cesta od chemie na talíř pravěkých lidí

Nemocniční 781/14, 19000 Praha 9, Czech Republic

Sebep\u0159ijet\u00ed
Tue Nov 26 2024 at 06:30 pm Sebepřijetí

Praha 3, Písecká 17

Beseda s Petrou Proch\u00e1zkovou
Tue Nov 26 2024 at 06:30 pm Beseda s Petrou Procházkovou

Meandr

Diana Paun \/ Open Studio
Tue Nov 26 2024 at 06:30 pm Diana Paun / Open Studio

Kolbenova 923/34, 190 00 Prague, Czech Republic

Travel Quiz
Tue Nov 26 2024 at 06:30 pm Travel Quiz

Globe Bookstore and Cafe

UEFA Champions League: AC Sparta Praha vs. Atletico de Madrid
Tue Nov 26 2024 at 06:45 pm UEFA Champions League: AC Sparta Praha vs. Atletico de Madrid

epet ARENA

Terapie rodinou komedie
Tue Nov 26 2024 at 07:00 pm Terapie rodinou komedie

Lávka

Prague is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Prague Events