Kunsten å lese Annie Ernaux

Tue Feb 10 2026 at 07:00 pm to 08:30 pm UTC+01:00

Kongens gate 2, 7011 Trondheim, Norway | Trondheim

Litteraturhuset i Trondheim
Publisher/HostLitteraturhuset i Trondheim
Kunsten \u00e5 lese Annie Ernaux
Advertisement
Etter at hun ble tildelt Nobelprisen i litteratur i 2022, har interessen for Annie Ernaux blitt stadig større. 10. februar kan du bli med på et dypdykk i forfatterskapet sammen med to av Norges fremste eksperter!
Annie Ernaux (f. 1940) er en av Frankrikes viktigste forfattere. Hun debuterte med romanen Les Armoires vides / Tomme skap i 1974 og har skrevet en lang rekke bøker siden det. Hun er kjent for sine selvbiografiske romaner der hun utforsker temaer som familierelasjoner, seksualitet, lidenskap og skriving, samtidig som hun alltid er politisk og opptatt av kjønn og klasse. Hun er hyllet av kritikere og lesere verden over. I 2022 mottok hun Nobelprisen i litteratur.
Vi går tilbake til starten og ser på hvordan Ernaux’ nå 50 år gamle debutroman Tomme skap peker framover mot et forfatterskap som har pløyd ny mark både formmessig og tematisk. Hva er karakteristisk for Annie Ernauxs litterære stil og metode? Hvordan har hun blitt lest og fortolket? Hva er det med Ernauxs litteratur som nå - etter mange tiår der hun først og fremst ble lest i Frankrike - treffer lesere over hele verden?
På scenen møter vi forfatter og journalist Sandra Lillebø og Trude Kolderup, førsteamanuensis i fransk litteratur ved NTNU. Samtalen er ledet av redaksjonssjef i Morgenbladet, Ane Farsethås.
Sandra Lillebø (f. 1978) er forfatter, journalist og kritiker. Hun debuterte som forfatter i 2011 og har siden skrevet romaner som Tingenes tilstand (2020) og En fransk familie (2023). Hun har møtt og intervjuet Annie Ernaux ved flere anledninger, og er en av de i Norge som kjenner forfatterskapet aller best.
Trude Kolderup (f. 1973) er førsteamanuensis ved den franske seksjonen ved Institutt for språk og litteratur ved NTNU. Hun er en av forfatterne bak boka Nytten og gleden - Fransk litteratur gjennom tusen år (2019) som fikk strålende anmeldelser av kritikerne. Under filmfestivalen Kosmorama i 2022 holdt hun et foredrag om Annie Ernaux’ roman Hendelsen, i forbindelse med visningen av filmen som er basert på boka.
Ane Farsethås (f. 1973) er redaksjonssjef i Morgenbladet og er kjent som en av Norges mest markante kritikere. Hun har stor interesse for Ernaux’ forfatterskap og gjorde nylig et intervju med forfatteren, i forbindelse med debutromanen Tomme skap (1974), som nå er oversatt til norsk.
Sted: Sellanraa
Foto: Gyldendal / Catherine Hélie © Editions Gallimard
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Kongens gate 2, 7011 Trondheim, Norway, Kongens gate 2, 7011 Trondheim, Norge, Trondheim, Norway

Tickets
Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Discover more events by tags:

Workshops in Trondheim

Ask AI if this event suits you:

More Events in Trondheim

Dr. Jordan B. Peterson
Tue, 10 Feb at 08:00 pm Dr. Jordan B. Peterson

Olavshallen

Bekken og Kleppen \/\/ Antikvariatet
Wed, 11 Feb at 08:00 pm Bekken og Kleppen // Antikvariatet

Antikvariatet

Marte Michelet: Det har skjedd verre ting i utlandet
Thu, 12 Feb at 07:00 pm Marte Michelet: Det har skjedd verre ting i utlandet

Kongens gate 2, 7011 Trondheim, Norway

Vorsdag\/\/Standup
Thu, 12 Feb at 08:00 pm Vorsdag//Standup

Nedre Bakklandet 4, 7014 Trondheim, Norway

Trondheim is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Trondheim Events