Advertisement
Vaikka uskonnottomia on Suomessa selvästi yli miljoona, tällaista kirjaa ei ole ollut olemassa. On puuttunut kirja, jossa tavalliset uskonnottomat suomalaiset kertoisivat arkikielellä, mitä ovat kokeneet ja ajatelleet erilaisissa elämäntilanteissa ja päätöksissä. Kirjassa kuuluukin Puumalaisen oman äänen lisäksi hänen haastattelemiensa 39 muun suomalaisen ääni.Uskomatonta elämää Suomessa kuvaa uskonnottoman suomalaisen tavanomaista elinkaarta syntymästä kuolemaan hyvin konkreettisesti ja maanläheisesti. Kirja näyttää, millaisia haasteita uskonnottomat ja heidän läheisensä kohtaavat uskonnottomuuden tähden ja millaisia valintavaihtoehtoja näissä tilanteissa on.
Kirjan tiedot ja saatavuus Keski-kirjastoissa: https://keski.finna.fi/Record/keski.3377251?sid=4994544212
-------
Kulttuurilava on Jyväskylän kulttuuritoimijoiden yhteinen esittäytymispaikka, jossa kohdataan monenlaista paikallista toimijaa ja kulttuurin tekijää. Kulttuurilava järjestetään Jyväskylän kaupunginkirjaston 1. kerroksen lavalla joka maanantai klo 18.
Katso lisätietoja Kulttuurilavan tilaisuuksista: https://www.jyvaskyla.fi/kulttuuri/kulttuurilava
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Pääkirjasto: Vapaudenkatu 39–41, 40100 Jyväskylä, Finland, Jyväskylän Pääkirjasto, Vapaudenkatu 41, FI-40100 Jyväskylä, Suomi, Jyväskylä, Finland