Advertisement
Kulinarne Podróże po Pomorzu Zachodnim to nowy cykl spotkań przygotowany przez Działy Etnografii Pomorza i Edukacji.Jest on związany z kulinarnymi tradycjami kultywowanymi w naszych domach.
Ciesząca się dużym zainteresowaniem publiczności poprzednia edycja dotyczyła napojów. Tym razem chciałybyśmy zaprosić do stworzenia swoistej i niepowtarzalnej książki kucharskiej, w której wspólnie zamieścimy przepisy na dania od pokoleń przyrządzane w naszych domach.
Kulinarne Podróże po Pomorzu Zachodnim rozpoczęliśmy zupami, potrawami charakterystycznymi dla wszystkich regionów Polski.
Na kolejne spotkanie zapraszamy 23 lutego 2025 roku o godzinie 12.00 do Muzeum Narodowego w Szczecinie (ul. Wały Chrobrego 3) - w trakcie smakowitej eskapady przy dźwiękach muzyki na żywo będziemy dzielić się przepisami, wiedzą i anegdotami o potrawach z mięs i ryb.
Wstęp: 5 zł (bilet edukacyjny)
Liczba miejsc ograniczona.
Oferta nie dotyczy grup zorganizowanych.
Pokażemy ciekawe obiekty z Działu Etnografii Pomorza i zapraszamy do udziału w konkursie z nagrodami oczywiście.
Duża ilość jezior, stawów, rzek oraz bliskość morza spowodowały, że najbardziej popularnym produktem na Pomorzu Zachodnim stały się ryby, zarówno te słodko jak i słonowodne, które po dziś dzień królują na stołach. Gotowane węgorze, śledzie kołobrzeskie czy sandacz i paprykarz szczeciński to ulubione przysmaki. Oczywiście zachodniopomorskie to nie tylko ryby, ale również pyszne przetwory mięsne. Na stołach nierzadko króluje zając, drób, kaczki oraz wieprzowina. Gęsina od lat odgrywała znaczącą rolę w życiu mieszkańców Pomorza. Warto również wspomnieć o kruchej kiełbasie domowej, wędzonej na drewnie bukowym lub owocowym, wędzonym udźcu wieprzowy czy przepysznej szynce świdwińskiej.
Pasztecik szczeciński, podawany najczęściej z barszczem, to kolejny przysmak regionu, którym po dziś dzień zajadają się nie tylko turyści, ale i sami mieszkańcy. Jego historia sięga końca lat 60-tych ** wieku i mimo, że obecnie w ofercie znaleźć można pasztet z żółtym serem i pieczarkami, kapustą i grzybami czy jajkiem, to właśnie ten z farszem wołowym cieszy się największą popularnością.
Opracowała: Małgorzata Kłosińska-Grzechowiak
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3, ulica Wały Bolesława Chrobrego 3, 70-500 Szczecin, Polska,Szczecin, Poland