OSTATNIE WOLNE MIEJSCA Krzyżacy i Olędrzy - jednodniowa wycieczka w okolice Torunia

Sat Jul 24 2021 at 06:00 am

Plac Bankowy w Warszawie | Warsaw

Fabryka Weekend\u00f3w
Publisher/HostFabryka Weekendów
OSTATNIE WOLNE MIEJSCA Krzy\u017cacy i Ol\u0119drzy - jednodniowa wycieczka w okolice Torunia
Advertisement
W wolną sobotę warto wstać wcześniej i ruszyć na północny zachód, w okolice Torunia gdzie czekają na nas stare krzyżackie warownie, ceglane zabytki architektoniczne i nadwiślańskie XVIII-wieczne zagrody. Zobaczymy ruiny zamków w Toruniu i Brodnicy, wnętrza nawiedzonego pałacu w Golubiu-Dobrzyniu, przejdziemy się z przewodnikiem po Starym Rynku w Toruniu, odwiedzimy Olęderski Park Etnograficzny, w którym poznamy losy nadwiślańskich osadników.
Co zobaczymy?
Brodnica
Naszym pierwszym przystankiem będzie Brodnica, gdzie zobaczymy ruiny dawnego zamku krzyżackiego. Pierwsze grody budowali tutaj książęta mazowieccy jeszcze w XII wieku, natomiast po sprowadzeniu Krzyżaków do Polski ziemia ta przeszła na własność komturów brodnickich, którzy w XIV wieku postawili tutaj zbrojną warownię. Było to miejsce wielu potyczek polsko-krzyżackich, aż w końcu po wojnie trzynastoletniej wróciło do Korony. Do naszych czasów z czteroskrzydłowego zamku na planie kwadratu przetrwały w dobrym stanie piwnice oraz wieża, na której znajduje się dzisiaj taras widokowy. Podczas naszej wycieczki zarówno zejdziemy na dół, jak i wdrapiemy się na górę ?
Golub Dobrzyń
Niewielki, za to bardzo urodziwy gotycko-renesansowy zameczek w Golubiu Dobrzyniu również ma krzyżackie korzenie. Sławny stał się jednak z powodu Anny Wazówny, siostry Zygmunta III Wazy, która tak bardzo związała się ze swoim kasztelem, że nie chciała opuścić go nawet po śmierci i ponoć do dziś spaceruje po zamkowych korytarzach, doglądając swoich włości. Legenda głosi jednak, że golubska Biała Dama jest duchem bardzo przyjaznym i dba o to, aby odwiedzający dobrze czuli się w jej progach.
Podczas zwiedzania z lokalnym przewodnikiem obejrzymy dziedziniec i wnętrza, min: refektarz, końskie schody, dormitorium, salę pokutnicą, lochy, kaplicę czy izbę tortur.
Wielka Nieszawka – Olęderski Park Etnograficzny
A kim byli ci Olędrzy? Tym tajemniczym mianem określano osadników przybyłych do Polski początkowo z Niderlandów, a potem również Niemiec, Czech i Węgier w celu założenia wiosek na podmokłych terenach Żuław czy w korytach większych rzek. Posiadali oni umiejętności prowadzenia rolnictwa tam, gdzie dla naszych przodków było to trudne, dlatego przez wieki uchodzili za elitę wiejskiego społeczeństwa. Będąc protestantami, mennonitami, zachowali przez wieki odrębność religijną i pozostawili po sobie ciekawą spuściznę w postaci drewnianej architektury wiejskiej, kościołów i cmentarzy. W Wielkiej Nieszawce pod Toruniem można zwiedzać skansen kultury olęderskiej, na który składają się oryginalne zagrody z XVIII wieku oraz cmentarz ewangelicki.
Toruń
Wisienką na Torcie na naszej wycieczki będzie Toruń – jedno z najstarszych, polskich miast. W czasach I RP był jednym z najbogatszych miast, zarabiającym głównie na handlu, i może się poszczycić mianem rodzinnego miasta najsłynniejszego polskiego astronoma – Mikołaja Kopernika. Przejdziemy się po wpisanej na listę Unesco Starówce z lokalnym przewodnikiem, co pozwoli nam spojrzeć na najważniejsze zabytki Torunia z nieco innej strony. Zobaczymy między innymi ratusz miejski, Dwór Artusa, Dom Kopernika czy ruiny zamku (oczywiście krzyżackiego). Będziemy mieć też chwilę wolnego na zjedzenie lunchu lub słodkiego piernika ?
Cena: 200ł/ os.
Zapisy i szczegóły: https://fabrykaweekendow.pl/krzyzacy-oledrzy-torun/
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Plac Bankowy w Warszawie, Warsaw, Poland

Tickets

Sharing is Caring: