Advertisement
Denne aften viser vi dokumentarfilmen 'Verdens Sødeste Mænd' og får besøg af filmens instruktører Josefine Exner og Sebastian Gerdes til en Q&A.Dokumentarfilmen ‘Verdens sødeste mænd’ diskuterer moderne manderoller i Danmark i 2020’erne. For hvis Danmark er det bedste land i verden at være kvinde i, hvad betyder det så egentlig for landets mænd? Hvor stiller det især de bløde mænd, at kvinderne er fremadstormende, karriereorienterede og i gang med at overtage føringen i arbejdslivet – uden at give slip på deres position i hjemmet?
‘Verdens sødeste mænd’ er et ømt, humoristisk og kærligt gruppeportræt af en række af de bløde – og søde – mænd, der står desorienterede tilbage med et fald i status og vaklende selvværd.
For vil landets ambitiøse kvinder overhovedet have de mænd, de har overhalet? Gennem tre generationer af mænd – den forelskede gymnasieelev, den arbejdsløse, humanistuddannede far og den pengefattige arkitekt – med fælles base i Aarhus, fortæller filmen om at tabe på både hjemme- og udebane, og om at føle, at man står stille, mens alle andre suser forbi.
Arrangementet er åbent for alle, men tilmelding via vores hjemmeside er nødvendig (tilmelding her på Facebook er ikke nok). Tilmeld dig via https://krogerup.dk/om-krogerup/kalender/tilmeldning-kc/
Billetprisen er 25 kr. for personer under 30 år og 75 kr. for personer over 30 år. Medlemmer af Fredensborg Bibliotekernes Biblioteksklub kan købe billet til 50 kr. Der betales via MobilePay i døren.
Arrangementet er en del af Krogerup Højskoles ugentlige foredrag "Krogerup Café". Se vores kalender med alle kommende arrangementer, inkl. Åbent Hus m.m. via https://krogerup.dk/om-krogerup/kalender/
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Krogerupvej 13, 3050 Humlebæk, Denmark, Krogerupvej 13, 3050 Humlebæk, Danmark, Humlebæk, Denmark