Krótka historia polskiego kina w Muranowie!

Sun Feb 26 2023 at 03:30 pm to 05:30 pm

Kino Muranów | Warsaw

Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Publisher/HostStowarzyszenie Kin Studyjnych
Kr\u00f3tka historia polskiego kina w Muranowie!
Advertisement
? Razem ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych zapraszamy na nowy cykl w naszym kinie pod nazwą: "Krótka historia polskiego kina". Rozpoczynamy już 26 lutego!
Pierwszym seansem będzie "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy z 1958 roku.
Wszystkie seanse odbędą się z angielskimi napisami (ENG friendly) ?️
__
? O cyklu:
Polska kinematografia jest jedną z najciekawszych spośród wielkich narodowych kinematografii 2 połowy ** wieku. Mimo burzliwej historii, cenzury, kolejnych załamań ekonomicznych i społecznych nasi twórcy i twórczynie tworzyli dzieła wybitne i na stałe wpisane do światowego kanonu. Oglądając te filmy, od kluczowych dla szkoły polskiej lat 50. i 60. przez megaprodukcje lat 70. po kino moralnego niepokoju lat 80., możemy przez ich pryzmat poznać zarówno kolejne prądy artystyczne jak i obraz zmieniającej się rzeczywistości społeczno-ekonomicznej i produkcyjnej polskiego kina, i co za tym idzie zyskujemy wgląd w polskie imaginarium kolejnych dekad. Historia naszej kinematografii to także historia polskich reżyserów i reżyserek. W przeglądzie Krótka historia polskiego kina skupiliśmy się na prezentacji wybranych tytułów największych twórców i twórczyń głównego nurtu. Jak zmieniała się wrażliwość filmowców? Czy czerpali oni z europejskiego i światowego kina czy tworzyli nową jakość? Jak wpływały na nich zmiany społeczne i geopolityczne? W końcu: jak polskie kino rezonowało za granicami naszego kraju? Przegląd jest unikatową możliwością przypomnienia najważniejszych, poddanych cyfrowej rekonstrukcji, dzieł powstałych nad Wisłą na dużych, kinowych ekranach i poprzez niezajrzenia pod podszewkę zmian, jakie zachodziły w ciągu kolejnych dekad PRL-u.
Cykl 10 filmów ze wstępami w formie wykładu wideo prezentuje sylwetkę twórcy/twórczyni, wprowadza w tematykę dzieła, przybliża realia polityczno-społeczne jego powstania. Każdy wstęp zawiera też analizę formalną dzieła z naciskiem na scenariusz, sztukę operatorską, grę aktorską, montaż, scenografię i kostiumy. Wskazuje też aktualny wymiar dzieła i proponuje możliwe tropy interpretacyjne. Prologi zrealizowane są w sposób przystępny, bardziej popularyzatorski niż akademicki, osadzając poszczególne filmy w szerokim, kulturoznawczym kontekście.
Lista tytułów:
Popiół i diament – Andrzej Wajda (1958)
Pociąg – Jerzy Kawalerowicz (1959)
Do widzenia, do jutra – Janusz Morgenstern (1960)
Nikt nie woła – Kazimierz Kutz (1960)
Zezowate szczęście – Andrzej Munk (1960)
Sanatorium pod klepsydrą – Wojciech Jerzy Has (1973)
Barwy ochronne – Krzysztof Zanussi (1976)
Aria dla atlety­ – Filip Bajon (1979)
Gorączka – Agnieszka Holland (1981)
Przypadek – Krzysztof Kieślowski (1981)
__
Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: WFDiF, DI Factory
Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Kino Muranów, ul. Gen. Władysława Andersa 5,Warsaw, Poland, Warsaw, Poland

Tickets

Discover more events by tags:

Entertainment in Warsaw

Sharing is Caring: