KOZŁÓWKA DO ODKRYCIA NA NOWO - NOWE WYSTAWY W MUZEUM ZAMOYSKICH oraz PODRÓŻ MELEXEM DO KAMIONKI

Sat Sep 21 2024 at 07:15 am

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce | Lublin

Biuro Podr\u00f3\u017cy PITUR Piotr Kociszewski
Publisher/HostBiuro Podróży PITUR Piotr Kociszewski
KOZ\u0141\u00d3WKA DO ODKRYCIA NA NOWO - NOWE WYSTAWY W MUZEUM ZAMOYSKICH oraz PODR\u00d3\u017b MELEXEM DO KAMIONKI
Advertisement
PROGRAM WYCIECZKI:
? TERMIN - sobota 03.08.2024 r.
Wyjazd o godz. 7:15, podstawienie autokaru o godz. 7:00 przed PKiN Kinoteka. Przejazd w kierunku Kozłówki (ok. 160 km). Po drodze postój na kawę i toaletę.
Przyjazd do Kozłówki - czas na skorzystanie z toalety, możliwość zakupu pamiątek. Zapoznanie grupy z lokalizacją poszczególnych obiektów znajdujących się na terenie zespołu pałacowo-parkowego.
??? PAŁAC ZAMOYSKICH W KOZŁÓWCE - wspólne zwiedzanie z przewodnikiem wnętrz późnobarokowej rezydencji magnackiej, dawnej siedziby arystokratycznych rodów Bielińskich i Zamoyskich. Wnętrza pałacowe prezentują styl Drugiego Cesarstwa z autentycznym wyposażeniem z przełomu XIX i ** wieku, w większości zachowanym po rodzinie Zamoyskich. Wystrój wnętrz pałacowych łączy tradycje kultury europejskiej z polskimi tradycjami narodowymi wplatając w nie dzieje rodu Zamoyskich.
??? Wspólne przejście na tył pałacu, gdzie znajduje się kaplica pałacowa - zaprojektowana na wzór kaplicy królewskiej w Wersalu z marmurową repliką nagrobka Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej - “Matki Rodu” oraz zaaranżowany pokój prymasa Stefana Wyszyńskiego nawiązujący do czasów, kiedy podczas II wojny światowej duchowny ukrywał się w majątku Zamoyskich.
??? Czas do dyspozycji grupy na indywidualne zwiedzanie jednego z najlepiej zachowanych zespołów pałacowych w Europie. W ramach zakupionego karnetu, poza wejściem do pałacu i kaplicy przysługuje wejście…:
➡️ …do Powozowni:
ekspozycja poświęcona dawnym podróżom, na której można zobaczyć historyczne pojazdy konne z XIX i początku ** wieku oraz różnego typu uprzęże końskie, zabytkowe siodła i akcesoria jeździeckie, szereg ciekawych przedmiotów podróżnych oraz ciekawostki z dziedziny sportu i turystyki. Historyczne pojazdy pochodzą z największej polskiej kolekcji konnych pojazdów zabytkowych zgromadzonej w Muzeum-Zamku w Łańcucie. Wśród nich można zobaczyć, m.in., podróżną karetę coupe, efektowne lando, powozy spacerowe, popularnie zwane bryczkami, wygodne sanie i sanki;
➡️ …do GaleriI Sztuki w Pawilonie Północnym:
liczne dzieła socrealistyczne, przechowywane w magazynach instytucji podporządkowanych Ministerstwu Kultury i Sztuki, w latach 60. ** wieku zostały przekazane do Centralnej Składnicy Muzealnej, funkcjonującej w Kozłówce w latach 1955–1977. Zgromadzono tu duże zbiory polskiej sztuki z lat 40. i 50. ** wieku, których właścicielem jest obecnie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Cały zbiór liczy obecnie prawie dwa i pół tysiąca różnorodnych artystycznie dzieł sztuki, wykonanych przez ponad siedmiuset malarzy, rysowników, grafików i rzeźbiarzy. Ważnym narzędziem propagandy komunistycznej były też plakaty, o tematyce politycznej, społecznej i kulturalnej. W kozłowieckiej kolekcji znajduje się około 100 plakatów z tego okresu. Zwiedzaniu galerii towarzyszy montaż słowno-muzyczny, zawierający charakterystyczne teksty i utwory muzyczne z tego okresu, a wybrane fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej z lat 40. i 50. ** wieku, udostępnione przez Filmotekę Narodową, są przykładem tendencyjnego informowania o ówczesnych wydarzeniach politycznych, społecznych, gospodarczych, sportowych czy kulturalnych. Pokaz uzupełnia plenerowa ekspozycja pomników z okresu PRL-u, prezentująca monumenty z różnych miejsc w Polsce. Wśród pomników działaczy komunistycznych znajdziemy m.in. Włodzimierza Lenina z Poronina (Dymitr Szwarc, 1950), Juliana Marchlewskiego z Włocławka (Stanisław Horno-Popławski, 1962), Bolesława Bieruta z Lublina (Bronisław Kubica, 1979), Karola Świerczewskiego z Warszawy (Alfons Karny, 1979). Wszystkie opatrzone zostały tablicami z informacjami biograficznymi i opisem ich działalności politycznej.
➡️ …do Galerii Sztuki w Stajni “Socrealizm”:
poprzez liczne aplikacje i multimedialne prezentacje materiałów archiwalnych ukazujących dorobek artystów po 1945 r., ten trudny okres w historii Polski przedstawiono w sposób bardziej przystępny
➡️ …do Lapidarium w Oficynie Północnej:
w trzech salach można obejrzeć z bliska przedmioty, które stanowiły dawne wyposażenie pałacowej kuchni lub były związane z działaniem sieci wodno-kanalizacyjnej czy ogrzewaniem. W „Lapidarium” znajdują się także przedmioty, które zostały odkryte podczas remontu – kocioł parowy, który zasilał niezwykle nowoczesne, jak na początek ** wieku, ogrzewanie kaplicy pałacowej oraz ponad 100-letnie wina.
Inne atrakcje dostępne w Muzeum Zamoyskich płatne dodatkowo we własnym zakresie (dla chętnych):
➡️ wystawa multimedialna „Kozłówka na osi czasu” w Oficynie Północnej (bilet normalny - 10 zł/os., bilet ulgowy - 8 zł/os.)
przedstawia historię założenia pałacowo-parkowego w postaci wideomappingu uzupełnionego projekcją filmową z komentarzem córki ostatnich właścicieli – Jadwigi „Inki” Zamoyskiej
➡️ wystawa “Rodzinny album” w Oficynie Południowej (bilet normalny - 15 zł/os., bilet ulgowy - 10 zł/os.)
prezentuje genealogię rodu i olbrzymią kolekcję fotografii Konstantego Zamoyskiego. Główną atrakcją wystawy jest 8-stanowiskowy Fotoplastykon z prezentacjami: „Polskie rody arystokratyczne”, „Celebryci XIX wieku”, „Zamoyscy w Angoli” i „Rezydencje i fundacje Zamoyskich”. Zaaranżowano też atelier fotograficzne, a w gablotach umieszczono dawne aparaty fotograficzne oraz akcesoria służące do wykonywania zdjęć.
??? Czas na spacer po parku - pałac otoczony jest pięknym ogrodem kwiatowym, rozariami oraz nastrojowym parkiem krajobrazowym z zabytkowym drzewostanem.
??? PRZEJAZD EKOLOGICZNYM MELEKSEM Z PRZEWODNIKIEM DO POBLISKIEJ KAMIONKI - rynek, kościół św. Piotra i św. Pawła, Kaplica Grobowa Zamoyskich (realizacja trasy - ok. 50 minut). Obowiązuje podział na mniejsze grupy (max. 13 osób w grupie), a przejazdy będą realizowane jeden po drugim.
Przejazd do restauracji oddalonej ok. 25 km od Kozłówki na grupowy obiad - zupa, danie główne, napój - 45 zł/os. płatne u pilota w dniu wycieczki:
? obiad mięsny - zupa dnia, pierś faszerowana pomidorem w sosie bazyliowym, ziemniaki puree, surówki, woda mineralna z cytryną i miętą
? obiad wegetariański - zupa, makaron z sosem pesto, pomidorkami i parmezanem, woda mineralna z cytryną i miętą

* Prosimy o zgłaszanie chęci spożycia grupowego obiadu od razu przy zapisie na wycieczkę.
Wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd do Warszawy w godzinach wieczornych.
? UWAGA: KOLEJNOŚĆ REALIZACJI PROGRAMU MOŻE ULEC ZMIANIE
? Koszt: 255 zł/os.
?✔️ Cena zawiera:
? Transport autokarem wyposażonym w klimatyzację, DVD, wc, regulowane fotele, pasy bezpieczeństwa
? Opiekę pilota – przewodnika na całej trasie wycieczki
? Realizację programu (koszty wstępów do zwiedzanych obiektów, przewodnicy miejscowi, przejazd meleksem)
? ZESTAWY TOUR-GUIDE
? Ubezpieczenie NNW uczestników wycieczki (suma ubezpieczenia – 10 000 zł)
?✖️ Cena nie zawiera:
? dobrowolnego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji i przerwania uczestnictwa w imprezie – 3,2% wartości imprezy (z możliwością rozszerzenia o choroby przewlekłe)
W przypadku tej imprezy turystycznej nie znajdują zastosowania przepisy Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku zgodnie z art. 3 ust. 3 przywołanej ustawy.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Restauracja Pavilion przy Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, 21-132 Siedliska, Polska,Kamionka, Lublin, Poland

Tickets

Discover more events by tags:

Art in Lublin

Sharing is Caring: