Advertisement
Två röster, två stråkar – och en glödande kärlek till folkmusikens kraft. Med sitt nya album Trä & Tagel fortsätter duon Anna Rubinsztein och Anna Karlsson att tänja på traditionens gränser, med musik som är både djupt rotad och obevekligt egen. ⭢ OM KONSERTEN
Trä & Tagel är duons andra album – en fortsättning på deras hyllade debut som nominerades till Grammis 2024 och utsågs av Dagens Nyheter till ett av årets bästa album. Här fördjupar de sig i den värmländska folkmusiktraditionen, med ett uttryck som är rått, poetiskt och angeläget.
Med viola d’amore, moraharpa och stråkharpa bygger de klangvärldar där trä, tagel och kropp blir instrument. I friktionen mellan stråke och sträng uppstår värme och motstånd – musik som både bär på minnen och blickar framåt.
Rubinsztein/Karlsson söker inte att bevara traditionen, utan att levandegöra den. Resultatet är musik med både rötter och riktning – kompromisslöst personlig och full av närvaro.
⭢ PÅ SCEN
Anna Rubinsztein – viola d’amore, stråkharpa
Anna Karlsson – viola d’amore, moraharpa
⭢ ART NIGHT
Mellan 17.00–21.00 är det Art Night i museet. Baren har öppet med DJ, barmeny och kylda drycker. Kom gärna tidigt och stanna en stund efter konserten.
⭢ KONTAKT
Reception, telefon: 018-727 24 82
Måndag: stängt
Tisdag–onsdag: 11.00–17.00
Torsdag: 11.00–21.00
Fredag–söndag: 11.00–17.00
⭢ BOKA DIN BILJETT HÄR
Pris: 200kr
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Drottning Christinas väg 1 E, Uppsala slott, ingång E, 752 37 Uppsala, Sweden, Drottning Christinas väg 1E, SE-752 37 Uppsala, Sverige, Uppsala, Sweden
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.





