Advertisement
Szanowni PaństwoStudencki Klub Międzyepokowych Badań Historycznych zaprasza na Ogólnopolską Interdyscyplinarną Sesję Naukową „Utopia, ideał,wzór na przestrzeni dziejów”. Odbędzie się ona w dniach 22-24 kwietnia 2025 roku w formie stacjonarnej w Sali Kolumnowej Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.
Utopia, z greckiego ,οὐ’ -nie’ i τόπος, to miejsce którego nie ma lub miejsce szczęśliwe. Po raz pierwszy użyte przez Tomasa Morusa w 1516 roku, szybko stało się uosobieniem stanu idealnego, pożądanego przez autora lub społeczność. Choć za najważniejszą ze wczesnych utopii wypada uznać ,,Państwo” Platona, to od epoki renesansu wizje utopi towarzyszą człowiekowi coraz częściej w różnych formach: od morusowskiej wyspy , poprzez fourierowski falanster, eskapistyczne wizje Amiszów, po totalitarne projekty **-wieku i,, państwo powszechnego uznania"Aleksandra Kojѐve’a.
Każda z tych wizji kreśliła obraz idealnej wspólnoty- czy to przez przekształcenie zastanego świata, czy też ucieczkę od niego. Spróbujemy zatem poszukać odpowiedzi na pytanie : czy wizje te są z góry skazane na porażkę? Aby jak najszerzej zrozumieć zjawisko stałej potrzeby projektowania idealnego porządku przez człowieka, nie chcemy ograniczać się tylko do wizji organizacji społeczeństw. Próby nakreślenia doskonałego wzoru, do którego powinniśmy dążyć- to bowiem temat przewijający się od zarania dziejów: średniowieczna poezja parenetyczna, poradniki idealnego wychowania dzieci lub wzorce idealnego małżeństwa , to tylko nieliczne przykłady.
Stąd proponowane obszary badań do przedstawienia w wystąpieniu mogą oscylować wokół tematów takich jak:
- ideologie, idealny ustrój, organizacja społeczeństwa, organizacja miasta
- wizje dysutopii
- idealny władca i jego przedstawienia
- idealny archetyp: obywatela,poddanego, rycerza, filozofa, kapłana, szlachcica, pracownika
- wizje przyszłości, postępu technicznego i rozwoju nauki
- ideał kobiety, ideał mężczyzny
- ideał duchowości
- idealne małżeństwo
Konferencja odbędzie się na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Przewidujemy formę uczestnictwa w formie zdalnej.
Wszystkich studentów i doktorantów, którzy chcieliby wziąć udział w konferencji zachęcamy do zgłaszania swoich abstraktów na podany mail: [email protected]
Zgłoszenia należy nadsyłać do 14 kwietnia.
Opłata konferencyjna wynosi 30 złotych, pokrywa koszty publikacji pokonferencyjnej.
W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu mailowego: [email protected] lub przez nasze media społecznościowe.
Konferencja ma charakter interdyscyplinarny i jest skierowana również innych kierunków humanistycznych niż historia.
W ramach konferencji dla chętnych każdego dnia przewidziany został również obiad. Jeżeli byliby Państwo zainteresowani taką opcją, prosimy o kontakt mailowy na powyższy adres z taką informacją. Koszt obiadu wynosi 25 zł.
Wszelkich rozliczeń i szczegółowych informacji na ten temat udzielimy 16 kwietnia, po wyłonieniu abstraktów.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego, Polonicum, ulica Romualda Traugutta, 00-067 Śródmieście, Polska,Warsaw, Poland