Advertisement
Upptäck blockflöjtens magi!Blockflöjten har större uttrycksmöjligheter än ni anar, särskilt när den spelas av den nederländska virtuosen Lucie Horsch. Hon kommer att spela sopranino, den minsta blockflöjten, i en konsert som är en av Vivaldis största hits.
Blockflöjten förknippas främst med barockmusik, men flera av dagens tonsättare skriver också för detta instrument. För första gången välkomnar vi Gudrun Dahlkvist, en framgångsrik gästdirigent hos våra ledande orkestrar.
Vi får även två symfonier av Mozart, först nr 9 av det 13-åriga underbarnet och därefter nr 35 av det fullfjädrade geniet, en kort och slagkraftig symfoni som fullkomligen sprakar av festivitas. Det gällde ju festmusik för borgmästare Haffner hemma i Salzburg då hans son skulle gifta sig.
Program
Vivaldi flöjtkonsert (pedagogisk dirigentpresentation)
W A Mozart: Symfoni 9
Antonio Vivaldi: C dur RV 443
Alessandro Marcello: Adagio
J S Bach: Oboe concerto in D-minor BWV 1059R, sats 3, presto
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Kopparbergsvägen 1, 722 12 Västerås, Sweden, Kopparbergsvägen 1, SE-722 12 Västerås, Sverige, Västerås, Sweden
Tickets